Avaleht Ole teadlik Kuidas vältida SMS-i teel levivat pahavara, mis võib jõuda ka Eestisse?
Kuidas vältida SMS-i teel levivat pahavara, mis võib jõuda ka Eestisse?

Kuidas vältida SMS-i teel levivat pahavara, mis võib jõuda ka Eestisse?

Maailmas on levimas viirus Flubot, mis võib lähiajal jõuda ka Eestisse. Pahavara levib SMS-ina ja kuigi sõnum ise ega lingile klikkimine ei nakata, on ohtlik lingilt rakenduse alla laadimine ja installeerimine. Oht puudutab kõiki telefonikasutajaid sõltumata võrguoperaatorist.

Elisa telekomiteenuste juht Mailiis Ploomann selgitab, et uut tüüpi ja väga kaval pahavara jõuab kasutajate telefoni läbi SMS-i. „Sõnumis antakse kliendile teada, et teda ootab kas pakk, häälsõnum või mõni muu kiireloomuline põhjus, kuid selle teadasaamiseks tuleb avada sõnumis link. Seejärel soovitatakse avanevalt veebilehelt alla laadida rakendus, mis nakatabki seadme viirusega,“ sõnab Ploomann.

Kõnealune viirus on kõikvõimas ja nähtamatu ning saab õiguse kogu telefoni üle. See saab lugeda sõnumeid, saata SMS-e, jälgida kõike, mida ekraanile kirjutatakse ja edastab telefonikontaktidele SMS-e, et viirus edasi leviks. „Kokkuvõttes tähendab see, et nakatunud telefoni kasutaja kaotab kogu privaatsuse ja saab kuu lõpus suure arve saadetud sõnumite eest,“ lisab Ploomann.

Kõige olulisem viis, kuidas vältida viirusega nakatumist, on mitte laadida telefoni tarkvara, mille kohta telefon annab teate, et tegemist pole ametliku rakendusega.

„Lühisõnumiga saabuvad tihti ka erinevad informeerivad, kinnitavad või muul moel vajalikud teavitused. Näiteks kingapood teavitab uuest talvesaabaste kampaaniast, restoran kinnitab üle lauabroneeringu, arstid saadavad visiidiaegade meeldetuletusi ja postifirmad saadavad pakiautomaadi uksekoodi või lingi saadetise jälgimise keskkonda. Turvaliste saatjate sõnumites sisalduvad lingid on ohutud ja viivad kasutaja tavaliselt teenusepakkuja kodulehele. Sellised saatjad ei soovi kunagi, et klient laeks alla mõne kahtlase rakenduse väljaspool ametlikku rakenduspoodi,“ täpsustab Ploomann.

Elisa palub klientidel olla äärmiselt tähelepanelikud ja informeerida Flubotist oma lapsi, vanavanemaid ja teisi lähedasi, kes sarnaste pahavararünnakute suhtes eriti haavatavad on. Hooliv käitumine on Elisale kui ettevõttele oluline. Selle teavitusega soovib ettevõte aidata klientidel probleemi ennetada, sest oht puudutab kõiki telefonikasutajaid sõltumata võrguoperaatorist.

Mida saab teha SMS-viirusega nakatumise vältimiseks?

  • SMS ise ega lingil klikkimine ei nakata seadet.
  • Ohtlik on sõnumi lingilt rakenduse allalaadimine ja installeerimine.
  • Selles etapis hoiatab mobiiltelefon, et tegemist pole ametlikult toetatud rakendusega.
  • Ära lae seda rakendust alla, katkesta tegevus ja kustuta SMS!
  • Pööra tähelepanu sõnumi saatjale. Kui saatja aadressireal on kolmanda osapoole kontakt ehk tundmatu inimese kontakt, kustuta SMS!
  • Elisa klientidel on võimalus oma telefoni kaitsta Netivalvuri lisateenusega, mis kontrollib, ega konkreetne link pole pahalaste halduses – kui on, siis hoiatab klienti ette ega lase tal eelnevalt klikitud pahavara veebisaidile kohe minna.

Mida teha, kui telefon on nakatunud?

Hetkel on parim ja kindlaim lahendus viirusest vabanemiseks telefoni tehaseseadete taastamine.