1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. HEAD NIPID I Kuidas sisustada mugav ja lihtsalt korrastatav esik
HEAD NIPID I Kuidas sisustada mugav ja lihtsalt korrastatav esik

HEAD NIPID I Kuidas sisustada mugav ja lihtsalt korrastatav esik

Kodu sisustades pööratakse esikule tihti teenimatult vähe tähelepanu. Tegelikult on just esik see ruum, mida iga sisseastuja näeb kõige esimesena ja mille alusel hakkab kujunema kodu üldmulje. Seetõttu peaks esik olema korras, praktiline ja mugav. Sisekujundaja jagab nippe, kuidas seada sisse mugav ja lihtsalt korrastatav esik, mis mõjub samas ka hubaselt ja kutsuvalt.

Paljude perede esikutes ja eriti seal, kus kasvavad lapsed, valitseb alatine ruumipuudus. Mida enam sinna jäetavate asjade hulk suureneb, seda paremini tuleb läbi mõelda hoiulahendused. Näiteks kui esikus on palju riiuleid, milles olevad asjad on nähtaval, võib see jätta mulje, et ruum on esemeid liialt täis kuhjatud või et asjadel pole oma kohta. IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Pedro Castro jagab soovitusi, kuidas sisustada esik, mis näeb hea välja ja kus on lihtne korda hoida.

Foto: IKEA

Esimene samm – plaanimine

„Kõigepealt soovitan mõelda sellele, kui palju ja milliseid asju esikus hoitakse ja kuhu võiks paigutada mööbli. Sellest lähtuvalt on võimalik valida mööbliesemed ja panna paike nende paigutus. Kindlasti tuleks arvestada pistikupesade praeguse asukohaga ja sellega, kus neid tulevikus uue mööbli tarbeks võib vaja minna,“ ütles Castro.

Ta märgib ka, et esikut sisustades tuleb arvesse võtta kolme olulist tegurit: kuhu panna jalatsid (eriti määrdunud või märjad), kuhu paigutada pere üleriideid ja kus hoida võtmeid.

Foto: IKEA

Üleriideid täis kuhjatud nagid muudavad ruumi näiliselt väiksemaks

„Kui ülerõivaste hoidmiseks on ainult nagid, võib see jätta korratu mulje, mistõttu on parem hoida neid suletud kapis. Vali paindlik hoiusüsteem, mida saab kohandada nii suure kui väikese esikuga. Eri lahendusi saab omavahel kombineerida ning tänu sellele saab sobitada kapiraamid kokku kõrgemaks või madalamaks riidekapiks, paigutada oma hoiusüsteemi kaldlae alla või pikendada seda kogu seina laiusesse. Enne kappide seina külge kinnitamist veendu, et esiku seinad sobivad selleks, vajadusel võid soovitud lahenduse loomiseks seinu tugevdada. Hooajarõivaid võib hoida kapiriiulitel, samas kui igapäevases kasutuses olevad riietusesemed võiks riputada riidepuudele,“ sõnas sisekujundaja.

Ta lisas, et märgadel rõivastel tuleks enne kappi panekut lasta toatemperatuuril ära kuivada. Niiskete esemete kappi panek võib põhjustada ebameeldivat lõhna ja kapis võtab nende kuivamine rohkem aega.

Foto: IKEA

Praktilised lahendused säästavad ruumi

Väiksemas esikus on jalatsite hoiustamisel palju kasu jalatsikappidest. „Näiteks vaid 13 cm sügavune ja 4-osaline jalatsikapp mahutab 8 paari jalanõusid ning sobib kitsastesse esikutesse nagu valatult. Kahte kappi kombineerides saab neisse hoiule panna juba 16 paari jalatseid. Kui ruumis on põrandaliistud, tasub valida kapp, millel on jalad ainult esiservas ja mida saab tänu sellele paigutada otse vastu seina liistu kohale,“ ütles Castro.

Lisaks ruumipuudusele on paljude esikute sisustamisel väljakutseks tavatud seinanišid või eenduvad seinaosad. Spetsialist soovitab sellistesse kohtadesse paigutada riiulid või nagid, kuhu saab armastatud nähtavale panna või riputada pidevalt kaotsi minevaid esemeid nagu võtmed.

„Nagidest on kasu neil hommikutel, kui on kiire ja mitte miski ei lähe plaanipäraselt. Kui vajalikel pisiesemetel, näiteks võtmetel, päikeseprillidel, rahakotil jne on kindel koht, teeb see elu lihtsamaks. Kinnita nagisid ka madalamale, et lapsed saaksid oma riided ise kätte. Ja lisa ka sobivas kõrguses rippuv peegel, et nad saaksid sellesse enne kodust väljumist pilgu heita,“ soovitas IKEA sisekujundaja.

Foto: IKEA

Nutikad lahendused, mis teevad elu lihtsamaks

Hea viis esikule uue ilme andmiseks on kasutada nutikaid valguslahendusi, näiteks LED-nutipirne, mille valgust saab vastavalt vajadusele reguleerida.

„Puldi või nutitelefoni abil saab nutipirne hubasuse loomiseks hämardada, sisse ja välja lülitada või seada sooja või külma valguse režiimile. Soovi korral saab lisada taskukohase liikumisanduri, mis süütab ruumis valguse, kui keegi seal ringi liigub. See säästab energiat, sest nii ei unustata lampe kogemata põlema. Eriti puudutab see tualetti ja vannituba ning on lastega peredele kindlasti kasulik. Liikumisanduriga ühendatud valgustid saab ka hõlpsalt seadistada eredusele kas 30% või 100%. Veelgi enam – LED-valgusallikad tarbivad kuni 85% vähem energiat ja kestavad 20 korda kauem kui hõõglambid,“ tõi Castro välja.

Veel üks lihtsalt paigaldatav lahendus on paigutada riidekappi patareitoitel LED-valgusribad, mille soe valgus aitab õiged rõivad ka kõige pimedatel hommikutel kiirelt üles leida. Tuled süttivad või kustuvad ust avades ja sulgedes automaatselt, mis aitab vältida tarbetut energiakulu.

Foto: IKEA

Kuidas esikus talvel puhtust hoida?

„Sügis-talvisel hooajal teeb esikust tubadesse leviv pori ja mustus paljudele meelehärmi. Talvesaabastelt nõrgunud vee ja pori teistesse ruumidesse jõudmise vastu aitab hästi plastist jalamatt, mis maksab vaid paar eurot, kuid kaitseb põrandat pori ja kivikeste eest ja seda on ka lihtne puhastada. Tänu kõrgele äärele püsivad vesi ja pori kindlalt matil. Seda saab ka tõhusalt kombineerida jalatsiriiuli või jalatsiriiuliga pingiga,“ selgitas Castro.

Selleks, et vältida pori kandumist tuppa, tuleks jalatsid enne sisenemist puhastada. Siin tulevad appi uksematid. Uksest väljapoole soovitab sisekujundaja valida harjastega mati, sest see eemaldab mustust ja lund kõige paremini. Sellised uksematid on ka küllalt taskukohased. Uksest sissepoole jäävate mattide valik on suur: vali lahendus, mis katab terve esikupõranda, mis sobib esiku mööbliga või millel on lihtsalt ilus muster. Eriti hubase tulemuse loob esikus vaip.

Head Uudised GoodNews