1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. KODU SISUSTAMINE I Sisekujundaja annab nõu, kuidas sisustada ühetoalist korterit
KODU SISUSTAMINE I Sisekujundaja annab nõu, kuidas sisustada ühetoalist korterit

KODU SISUSTAMINE I Sisekujundaja annab nõu, kuidas sisustada ühetoalist korterit

Ühetoalise korteri kujundamine võib olla paras väljakutse, sest sel juhul peab üksainus ruum täitma mitut otstarvet. Tuba ei saa liialt mööblit täis kuhjata, kuid samas tuleb hoolt kanda, et igal asjal, ka spordi- ja hobivarustusel, oleks oma koht. Sisekujundaja jagab kasulikke näpunäiteid, kuidas sisustada tuba, mis täidab korraga mitut ülesannet ning näeb lisaks välja hubane ja maitsekas.

Need, kes elavad ühetoalises korteris, teavad hästi, kui keeruline on leida kõigele vajalikule oma koht ning jätta samal ajal ruumi ka puhkamiseks ja hobidega tegelemiseks. Ühe toaga kodus peab iga ruutsentimeeter täitma eesmärki, sest sama ruumi kasutatakse nii magamistoa, elutoa kui ka tööruumina. Tihti on peamine küsimus see, kuidas tagada, et väike kodu oleks korraga nii praktiline, hubane kui ka isikupärane.

Foto: IKEA

Jaota ruum eri aladeks

Esmalt soovitab sisekujundaja ruumi vastavalt selle funktsioonidele eri aladeks jagada. Ühetoalise korteri sisustamisel on see kõige alus. Ruumi jaotamiseks võiks kasutada mööblit, mida ei pea sugugi panema ainult seina äärde.

„Paiguta mõni suurem mööbliese katseks toa keskele ja vaata, kuidas see mõjutab toa planeeringut, kuhu tekivad eri alad ja kas selline paigutus sobib või tuleks seda muuta. Väikeses ruumis annab suurima efekti diivani tõstmine ruumi keskele. Nii tekib selle ette justkui elutuba, ja ühtlasi ei tekib nüüd oht, kus hoida vajadusel jalgratast. Selline lahendus on eriti nutikas sügisel või sajuste ilmadega. Samas diivani ukse kõrvale tõstmine loob väikese esiku- või koridoriala, kus on samuti mugav ratast hoida,“ ütles IKEA Eesti sisekujunduse osakonna juht Pedro Castro.

Foto: IKEA

Kuidas eraldada magamisala?

Tuba osadeks jaotades saab tekitada mitu väiksemat, eri eesmärkidega tsooni. Eraldi magamisala loomine on väga oluline, sest kui veedad terve päeva ühetoalises korteris, tekib tahtmine vähemalt puhkamiseks veidi vaheldust saada. Kuid ruumi piiratuse tõttu pole võimalik lihtsalt teise tuppa minna.

„On suurepärane, kui ruumi ühes seinas on voodi mahutamiseks piisavalt lai nišš. Siis on „magamistoa“ ülejäänud toast eraldamine kaunis lihtne. Võimalusel võiks 160 cm laia voodi asemel valida 140 cm laiuse – 20 cm võit on päris oluline ja vabanenud ruumi annab kindlasti funktsionaalselt ära kasutada. Privaatsuse suurendamiseks eralda magamisala siinil liikuva kardinaga, mille võib kinnitada otse lakke. Valguskindlad kardinad varjavad magamisala, eraldavad selle täielikult ülejäänud toast ega lase sinna päevavalgust,“ lisas Castro.

Veel võib magamisala eraldada meelepärase riiulisüsteemiga. Sarnaselt kardinasiinile saab lakke kinnitada ka riiulid, nii et süsteemi võib paigutada ruumi mistahes osasse. Selline lahendus täidab mitut eesmärki, toimides nii laua kui maast laeni riiulitena. Mõnda riiulit võib kasutada öökapina, mis pakub mugavat hoiuruumi laadijatele, raamatutele ja teistele esemetele, et hoida neid käeulatuses.

Foto: IKEA

Ruumi säästvad lahendused

„Väikeses kodus tuleb iga mööblitüki funktsioon hoolega läbi mõelda ja ideaalis võiksid kõik esemed täita mitut eesmärki. Eelmainitud magamisala riiulisüsteemi alla on jäetud vaba ruum, millel on kaks otstarvet – siia saab näiteks paigutada laua, mis on ühtlasi õhupuhastaja. See tekitab ka võimaluse ruumi keskosa vajadusel tühjaks tõsta – näiteks trenni tegemiseks,“ tõi sisekujundaja välja.

Veel soovitab Castro valida pesukastidega voodiraamid, mis annavad lisahoiuruumi. Ühetoalisesse koju sobib hästi kahe pesukastiga voodiraam. Ühte kasti võid mahutada näiteks hooajarõivad. Kui pakid need vaakumkottidesse, saad ruumi veelgi juurde. Teised esemed võid panna voodi alla läbipaistvatesse kastidesse, mis jätavad ruumist ühtse ja korras mulje.

Foto: IKEA

Just naised soovivad sageli eraldi võimalust kosmeetika ja ehete hoidmiseks. Sisekujundaja soovitab selleks kasutada sahtlikorrastajaid, milles puhul sobivad hästi ka köögisahtlitesse mõeldud sisud. Ta rõhutas, et paljud esemed võivad sobida ka muuks kui nende algne eesmärk ja olla kasulikud ka teistes kodu osades.

Ruumist avarama mulje jätmiseks soovitab Castro riputada seinale peeglid. „Ja kui soovid lisada oma kodule isikupära, paiguta riiulitel nähtavale kohale reisimeened ja teised armastatud esemed,“ lisas sisekujundaja.

Head Uudised GoodNews