Avaleht Kingiidee Jõulukuu on käes: kuidas valmistuda jõulupühadeks ilma liigselt kulutamata
Jõulukuu on käes: kuidas valmistuda jõulupühadeks ilma liigselt kulutamata

Jõulukuu on käes: kuidas valmistuda jõulupühadeks ilma liigselt kulutamata

Detsember tähendab paljude jaoks jõuludeks valmistumist. Kuidas aga kodu sisustamisel, hubasuse loomisel ja kingituste pakkimisel raha kokku hoida, selgitab sisekujundaja.

Foto: IKEA

“Hubase pühadetunde loomiseks ja uusimate sisustustrendide järgimiseks pole vaja palju kulutada ega soetada tervet komplekti uusi jõulukaunistusi või lauanõusid. Seevastu võiks värskendada hoopis olemasolevaid kaunistusi. Tihti piisab vaid mõne uue elemendi lisamisest,” kirjeldas IKEA sisekujundaja Brita Mikvere. Ta lisas, et erinevate esemete sobitamine aitab kokku hoida kulusid ja on keskkonnasõbralikum. Kena üldmulje loomiseks tuleks eelistada sarnaseid värve ja stiile, et nii uued kui ka vanad kaunistused ja lauanõud omavahel sobiksid või teineteist hoopis täiendaksid.

Foto: IKEA

Vaata üle, mis juba olemas on 

Selleks, et kodu säästlikult kaunistada tuleks kõigepealt vaadata üle, millised kaunistused ja nõud kodus juba olemas on. Seejärel saab värske mulje loomiseks lisada juurde midagi uut. Jõulukuuse puhul võib selleks olla näiteks 1-2 uut unikaalset kaunistust, mis täiendavad juba olemasolevaid kaunistusi.

Foto: IKEA

Hea nipp on ka kasutada kuuseehteid kahest erinevast komplektist ja neid igal aastal erinevalt kuusele sobitada. Näiteks ühel aastal kasutada ühest komplektist ainult hõbedasi ja külma sinist tooni kuulikesi ning teisel aastal hoopis sobitada hõbedasi toone soojemate värvidega. Seejuures soovitab sisekujundaja jälgida, et ehted oleks sama kujuga.

Vanade kaunistuste kasutamise puhul tuleb aga olla tähelepanelik nende klaas- ja metallosade suhtes ning käsitleda neid ettevaatlikult, sest need võivad roostetada või ereda valguse käes kergemini puruneda. Kui kaunistus peaks purunema, tuleks katkised osad välja vahetada, neid õrnalt puhastada ja pakendadapurunemise vältimiseks eraldi paberkottidesse või läbipaistvatesse plastkarpidesse.

Foto: IKEA

“Kaunistustelt saab kokku hoida ka, kui valida kaunistusted, mis sobivad kasutamiseks nii talvel kui muul ajal. Näiteks klaaskuplit saab kasutada ka teistel aastaaegadel: talvel saab sinna paigutada jõuluehted või valgusketid, ent muudel hooaegadel saab sellest luua kena lauakaunistuse paigutades klaaskupli alla metsast kogutud rohelust – käbisid, sammalt või isegi potitaimi,“ soovitab Mikvere.

Hubasus väiksema energiakuluga

Kuusele lisaks tasub mõelda ka, kuidas kaunistada teisi alasid . Lisa jõulutulukesed akendele, laota maha uus vaip või loo hubasust patjadega. Need toovad interjööri soojust ja pehmust ning lisavad ruumi pidulikkust. Samuti on neil  praktiline väärtus – nii vaipadel kui ka kardinatel on oluline roll kodu soojana hoidmisel, sest koguvad soojuse endasse ning takistavad selle pääsemist õue akende ja põrandate kaudu.

„Ka valguskaunistuste puhul on võimalik teha säästlik otsus, näiteks eelistades LED-valgusteid ja valguskette. Ikoonilised tähekujulised STRÅLA lambivarjud on  koos LED-pirnidega väga jätkusuutlik ja ökonoomne valik. LED-pirnid kestavad kauem ja tarbivad vähem energiat kui hõõglambid. Tavaline ööpäevaringselt töötav 250-luumeniline LED-pirn tarbib kõigest 1,31 kWh kuus, mis tähendab, et kulutad olenevalt teenusepakkuja hindadest vaid paarkümmend senti,“ sõnas sisekujundaja.

Foto: IKEA

Veel üks säästlik valgustuslahendus on patareitoitega LED-valgustiketid – eelistades laetavaid akusid, saab neid kasutada korduvalt. Veel saab valgustuslahenduste puhul jälgida, et sellel oleks sisseehitatud taimer, mis lülitab tuled iga päev samal ajal sisse ja hoiab neid põlemas 6 tundi.

Jäätmevaba kingituste pakkimine

Kingituste tegemine on üks jõulupühade olulisimaid traditsioone. Need, kellele meeldib kingitusi pakkida, saavad oma ostudest ülejäävaid paberkotte pakkimisel taaskasutada.

Foto: IKEA

IKEA jõuluküsitlusest selgus, et praktilised esemed on Eesti elanike seas enim soovitud kingitused. Selline kingitus võiks sisaldada ka praktilist kingipakki, mida ei pea hiljem ära viskama. “Nii söödavaid kui ka muid kingitusi saab pakkida klaasanumatesse või karpidesse. Samuti saate neid pakkida tekstiilidesse, nagu köögirätikud või salvrätikud – nii saab ka pakendist osa kingitusest. Pakkepaela saab asendada praktilisema ja kauakestvama lahendusega, näiteks valgusketiga. Kaunistustena saab kasutada ka loodusest leitud käbisid või oksi,“ jagas Mikvere.