Avaleht Huvitav IDEEDE GALERII I 5 kohta väikeses kodus, kuhu omale mugav töökoht luua
IDEEDE GALERII I 5 kohta väikeses kodus, kuhu omale mugav töökoht luua

IDEEDE GALERII I 5 kohta väikeses kodus, kuhu omale mugav töökoht luua

Karantiini ajal viis IKEA läbi uuringu*, millest selgus, et umbes iga neljas vastaja vajaks edaspidi töötamiseks kodukontorit või vähemalt ühte kindlat kohta töötamiseks kodus. IKEA sisekujundaja Darius Rimkuse sõnul ei pea sellise koha saamiseks siiski kogu maja või korterit ümber kujundama – kodus on palju kasutamata kohti, kuhu saad luua mugava paiga töötamiseks, õppimiseks või hobidega tegelemiseks.

IKEA korraldas Eestis avaliku arvamuse uuringu, millest selgus, et pandeemiaga kasvas inimeste vajadus koduse töökoha järele. Vajadus suureneb ka praegu paindlikumate kaugtöö- ja õppetingimuste tõttu. Siiski oli ainult 14% küsitlusele vastanutest kodus spetsiaalne töökoht, näiteks kodukontor. Hulk inimesi pidi karantiini ajal töötama diivanil, köögis ja teistes kohtades, mis ei ole väga mugavad. Kuid nagu IKEA sisekujundaja ütles, ei ole kodus töötamiseks või õppimiseks sugugi palju ruumi vaja. Rimkus pakub välja viis originaalset ja nutikat paika, kuhu omale väikeses kodus inspireeriv töökoht luua.

1. Tühi sein. Kui sul on kodus seina kõrval tühi ruum või kasutamata nišš mõne mööblieseme vahel, siis võib see olla suurepärane koht töölauale. Rimkuse sõnul ei ole vaja muretseda, kui see koht on standardse laua jaoks liiga kitsas, sest alati saab kasutada seinale paigaldatavat riiulit koos sahtlitega või n-ö rippuva lauaga. Sellisel „laual“ puuduvad jalad, mistõttu hoiab see ruumi kokku ja on palju väiksem. Mugava töötooli valimine on kõik, mida pead tegema.

„Sa ei pea oma asju sugugi kapis hoidma. Ratastega abilauda saad kasutada erinevates ruumides. Veereta see lihtsalt ühest kohast teise millal iganes soovid ja see võtab ka vähem ruumi,“ sõnas Rimkus. Rimkus soovitab kasutada ka erinevad perfotahvli kombinatsioone või hoidikutega reelinguid, et kõik väikesed asjad, nagu pastakad, paberid ja märkmed, oleksid alati käeulatuses.

2. Lisaruum. Puhas ja tühi lisaruum või panipaik võib olla ideaalne koht, kus töötada või õppetükke teha. Lihtsalt vali kitsas laud, mis mahub isegi tühja riidekappi ning tool või pink, mille kõrgust saab reguleerida. Kui istet parasjagu ei kasuta, saad selle laua alla lükata. Pink, mis mahub laua alla, ei hoia ainult ruumi kokku, vaid parandab ka rühti ja kehahoiakut.

„Kui laud mahub sellisesse lisaruumi, siis on kõik hästi. Kuid kui ruum on liiga väike, siis vali hoopis kompaktne ja multifunktsionaalne lahendus, näiteks klapplauaga kapp. Selliselt saad kapist laua teha millal iganes soovid ja kui lauda ei kasuta, saad selle alati ära panna,“ ütles Darius.

3. Trepialune ruum. See koht ei vaja erakordseid lahendusi, sest standardne laud mahub kindlasti trepi alla. Saad valida, kas kasutad tavalist lauda või sellist, mille kõrgust saab reguleerida. Vali juurde tool ja võib-olla ka paar seinariiulit, millel oma asju hoida.

„Kui trepi all ei ole piisavalt päevavalgust, lisa mõni seinale paigaldatav kohtvalgusti või klambriga kohtvalgusti ja see probleem ongi lahendatud. Oma isiklikke asju ja dokumente saad hoida seinariiulitel, mis ei võta palju ruumi,“ sõnas IKEA peasisekujundaja.

4. Kapp. Juhul kui kodus ei ole ühtegi töökohaks sobivat kohta, võib hädast välja aidata klapplaud. See võtab kokkuvolditult sama palju ruumi kui kitsas köögikapp ja sellesse mahuvad erinevad tarvikud ning materjalid. Seda võib kasutada ka diivanilauana. Selline laud sobib suurepäraselt kokkupandava tooliga, mis säästab ruumi.

5. Tualettlaud. Selleks, et ruumi säästa ja võimalikult vähese mööbliga elada, soovitab Rimkus valida multifunktsionaalsed mööbliesemed. Tualettlaud võib olla nii koht, kus meiki teha või juukseid harjata kui paik, kus töötada. Teisest küljest võib ka töölauda kasutada tualettlauana.

* Uuringu viis läbi uuringufirma Norstat 2020. aasta aprillis ja mais. Uuringus osalesid 500 Eesti kodanikku.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga