1. Avaleht
  2. Kingiidee
  3. KINGIIDEE I Viis ideed keskkonnasõbralikuks jõulukingiks
KINGIIDEE I Viis ideed keskkonnasõbralikuks jõulukingiks

KINGIIDEE I Viis ideed keskkonnasõbralikuks jõulukingiks

Jõulud tähendavad tihti massilist tunglemist poodides, et leida oma lähedastele kingitusi, mis neid pühade ajal rõõmustaksid. Neile, kes ei armasta kaubanduskeskusi ja soovivad sel aastal teha keskkonnasõbraliku jõulukingituse, et üleüldist tarbimist vähendada, soovitavad Eesti õpilaskonkursis Solve for Tomorrow osalevad võistkonnad kaaluda allolevaid kingiideid.

“Elame ajal, kus keskkonnasääst ning jätkusuutlik elustiil on aina rohkem populaarsust kogumas ning nii proovime üheskoos Eesti kooliõpilastega leida nutikaid lahendusi, kuidas keskkonnasõbralikku mõtlemist tuua inimeste igapäevaellu. Isetehtud jõulukingitused on viis, mis on kõigile jõukohane ja pakub võimalust loominguliseks lähenemiseks,” ütles Solve for Tomorrow õpilaskonkursi juht Egle Tamelyte. “Isetehtud kingitused jäävad kingisaajale meelde, sest need on armsad ning annavad aimu kingi tegemisse panustatud ajast ja vaevast.”

Looduslik kehakoorija köögis leiduvatest toodetest

Paljud kosmeetikatooted sisaldavad kemikaale ja värvaineid, mis pruugi olla nahale ega loodusele head. Lisaks on need tooted tihti pakendatud plastikust ja muudest keskkonnakahjulikest materjalidest anumatesse. Kiire ja soodne kingitus lähedasele on kehakoorija, mille jaoks on vaja vaid üksikuid kodus leiduvaid looduslikke koostisosi – mett, meresoola ja kookosõli. Mesi ja kookosõli tuleks segada kokku võrdses vahekorras ning lisada segule umbes poole vähem meresoola, mis toimib oma teralise struktuuri tõttu koorijana. Segule võib lisada ka paar tilka eeterlikke õlisid, mis annavad kehakoorijale meeldiva aroomi. Omatehtud kehakoorija võiks valada mõnda klaaspurki, mida tavaliselt leidub igas köögis.

Sügavkülmutatud marjadest jõulumoos

Eesti inimestel on kombeks koguda sügavkülma marju, mida talvel toidutegemiseks kasutada. Just jõulud on aeg, kus on kõige õigem need sealt välja võtta ning keeta marjadest ja suhkrust moos Marmelaadi saab ka teha, kui kasutada paksendajana näiteks pektiini. Juhul, kui kusagil kodus leidub veel sügisesi õunu, saab neist teha huvitava jõulumoosi. Selleks tuleb koorida 2-3 kilo õunu, need tükeldada ja panna koos vähese veega keedupotti. Lisada riivitud apelsinikoort ja kaks tükeldatud apelsini. Kindlasti lisada suhkrut ning keetmise käigus ka kaneeli. Moosi saab jällegi panna klaaspurki ning mida väiksem see on, seda armsam on kingitus.

Keskkonnasõbralik riidest kott

Poest ostetud riidest kotid võivad tunduda keskkonnasõbralikud, kuid nende tootmise jalajälje tasategemiseks tuleks neid kasutada aastaid. Teine lugu on kottidega, mille saab ise teha vanadest riietest või kangatükkidest. Materjalidest sobib kõige paremini puuvillane riie ning kangavärvide või markeritega saab iga koti kujundada kunstipäraseks ja personaalseks. Seeläbi saab vanadele riidetükkidele uue elu ja kasutusvõimaluse anda.

Vahajääkidest küünlad

Kes soovib kodus oma käsitööoskused uuele tasemele viia, võiks ette võtta isetehtud küünalde valmistamise. Tavaliselt jääb igas majapidamises järele lõpuni põlemata küünalde vaha, mis tihti leiab tee prügikasti. Keskkonnasõbralik oleks neist hoopis uued küünlad teha. Selleks läheb vaja läheb keedupotti, tahti, kääre, liimi ja puidust söögipulki. Küünla võib teha samadesse topsidesse või klaasidesse, kus nad algselt olid, kuid samuti sobivad selleks näiteks purgid, milles küünlad algselt olid. Kuidas uute küünalde valamine täpselt käib, on mõistlik järele vaadata Youtube’ist.

Koogisegu purgis

Neile sõpradele, kes on köögis parajad käpardid, võib kinkida purgis oleva koogi ja seeläbi taaskasutada kodus leiduvaid klaaspurke. Selleks tuleb välja valida koogiretsept, valada koostisained purki ning kirjutada purgile vahva õpetus, mida kuivsegule lisada, et sellest tainas tuleks ning milliste kraadide juures seda ahjus küpsetada. Nii võib kindel olla, et ka kõige andetumate kodukokkade jaoks hakkab toidu isevalmistamine tunduma põnev.

Foto: Solve for Tomorrow

“Lisaks tasuks jõulukingituste tegemisel meeles pidada, et ka igasugune pakend ei ole tihti jätkusuutlik. Kuna traditsiooniliselt on jõulukingid siiski pakitud, tasub mõelda, kuidas oleks võimalik seda loodust säästvalt teha. Näiteks taaskasutada kingikotte, kingipaberit või pakkida kingid hoopis loovamalt, kasutades selleks vanu kangajääke, sügisest heina või mõnda muud viisi,” ütles Tamelyte.

Head Uudised GoodNews