1. Avaleht
  2. Ole teadlik
  3. Vajab lahendust! Vaimse tervise probleemid jätavad majandusse kaitse-eelarve suuruse augu
Vajab lahendust! Vaimse tervise probleemid jätavad majandusse kaitse-eelarve suuruse augu

Vajab lahendust! Vaimse tervise probleemid jätavad majandusse kaitse-eelarve suuruse augu

Täna toimuval Peaasi.ee 15 tegutsemisaastale pühendatud konverentsil „Kas jätkuvalt pole hullu?” keskendutakse vaimse tervise raskuste ennetusvõimalustele koolis ja tööl ning vaimse tervise abi kättesaadavuse parandamisele.

„Vaimse tervise probleemide statistilised numbrid on halastamatud. Sama halastamatu on mõju riigi rahakotile – OECD ja Euroopa Liidu hinnangul kaotab Eesti vaimse tervise probleemide tõttu iga aasta 2,8% SKT-st,” selgitas Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Tema sõnul on 15 aastaga teadlikkus vaimsest tervisest suurenenud, kuid sama kiiresti ei ole kasvanud oskus nende probleemidega toime tulla.

„Eestis on vaimse tervise valdkonnas tipptasemel ekspertteadmised ja ka hulgaliselt statistikat, kuid paraku ei ole osatud neid piisavalt ära kasutada. Vaimse tervise probleemidele lähenetakse endiselt haigusekeskselt, nagu 15 aastat tagasi samas, kui on olemas teaduspõhised ennetusmoodused, mis oleksid nii riigile kui ka tööandjatele soodsamad,” rääkis Anna-Kaisa Oidermaa ning lisas “On selge, et samamoodi jätkates ei saa oodata vaimse tervise probleemide vähenemist.”

Eesti inimarengu aruande järgi on depressioonirisk igal neljandal ja üldistunud ärevushäire risk igal viiendal Eestis elaval täiskasvanud inimesel, 43%-l on vaimse kurnatuse ilmingud.

„Tunnustamaks tööandjaid, kes juba aktiivselt tegelevad vaimse tervise raskuste ennetamisega töökohal, anname 117-le organisatsioonile konverentsil üle vaimset tervist väärtustava organisatsiooni märgise,” võttis Anna-Kaisa Oidermaa kokku teismeikka jõudnud organisatsiooni sünnipäevaplaanid.

Konverentsi „Kas jätkuvalt pole hullu?” saab vaadata otse ja aktiivselt osaleda veebis:

Head Uudised GoodNews