
OLE TEADLIK I Kas sinu pensionifond on vanusele vastav?
Õige pensionifondi valimine võib esmapilgul tunduda keeruline ning põhjustada segadust. On oluline teha teadlik valik, et leida enda vanusele ja riskitaluvusele kõige sobivam valik. Kuidas leida omale sobivaim pensionifond ning millele tähelepanu pöörata, selgitab Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.
Eestis on mitmeid erinevaid pensionifonde, mille kohta põhjalikku infot leiab Pensionikeskuse kodulehelt. Kuid mille põhjal oma valiku tegemist alustada, kui teadmisi napib? Madissoni sõnul mängib kõige olulisemat rolli aeg ehk aastate arv, mis on jäänud pensionieani. „Igasuguse investeerimise puhul on aeg väga oluline ja nii ka pensionifondi strateegiat valides. Mida pikem on pensionini jäänud aeg, seda julgem võiks strateegia olla,“ sõnas fondijuht.
Igasuguse investeerimise puhul on aeg väga oluline ja nii ka pensionifondi strateegiat valides. Mida pikem on pensionini jäänud aeg, seda julgem võiks strateegia olla.
Lühema investeerimishorisondiga pensionifondid kalduvad investeerima rohkem võlakirjadesse, mis pakuvad stabiilsust, kuid piiravad potentsiaalset tootlust. Pikaajalisema vaatega fondid investeerivad peamiselt aktsiaturgudele ning on seetõttu kõrgema riskiga. Kuigi selline valik võib tunduda hirmuäratavam, on nendel pensionifondidel kasvupotentsiaal suurem ning kui pensionini on jäänud enam kui 10 aastat, on soovitav valida 100% aktsiatesse investeeriva fondi kasuks.

Madissoni sõnul on mõne pensionifondi nimest juba selgelt näha, mis vanusele see valik sobib, kuid kindlasti on otsuse tegemisel abiks iga pensionifondi põhiteabedokument. „See dokument sisaldab infot konkreetse fondi kohta ning selle esitamise formaat on seadusega reglementeeritud. Kui soovid aga asjast veelgi rohkem teada saada, tasub tutvuda ka pensionifondi prospekti ehk alusdokumendiga, mis aitab pensionifonde omavahel veel paremini võrrelda,“ soovitas Madisson.
Kui soovid aga asjast veelgi rohkem teada saada, tasub tutvuda ka pensionifondi prospekti ehk alusdokumendiga, mis aitab pensionifonde omavahel veel paremini võrrelda.
Kuna kõik fondid peavad vastama seaduses ettenähtud nõuetele, ei ole vaja karta, et kõrgem risk tähendaks suuremat ohtu fondi investeerimistegevuse kvaliteedi mõttes. Kehva pensionifondi turul ei pakuta, kuid võib leiduda kliendile ebasobiv pensionifond „Riskitase peegeldab investeerimisstrateegiat ja määrab, kuidas fond turu võimalusi kasutab. Näiteks kõrgema riskiga fondid keskenduvad osakuhinna pikaajalisele kasvule, madalama riskiga fondid väiksema aga kindlama tulu teenimisele.“

Fondijuhi sõnul tuleks aeg-ajalt oma pensionifondi otsused üle vaadata, et hinnata, kas praeguse valiku puhul on kõiki tegureid kaalutud. „Kuigi fondi sage vahetamine ei ole mõistlik, tuleks siiski oma pensionikontole iga natukese aja tagant pilk peale visata. Sageli ei hinnata õigesti enda riskivalmidust – seetõttu on paljudel liiga madala riskiga fondid ning julgelt võiks fondi vahetada riskantsema vastu.“
Teisalt juhib Madisson ka tähelepanu , et kõrge riskiga fondidesse jäämine võib sobida ka neile, kel pensionini on jäänud veel loetud aastad. Pensioniea lähenedes soovitab ta kindlasti pidada nõu spetsialistiga, et uurida, kas ehk tasub praegune fond madalama riskiga fondi vastu välja vahetada, et vähendada ootamatu turulanguse mõju olukorras, kus pensioniks on juba kogutud arvestatava suurusega pensionivarad. Niisiis ei ole fondijuhi sõnul valikut tehes ühtset õiget või valet vastust – peamine on leida lahendus, mis sobib just sinu vanuse ja riskitaluvusega.