1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. VIDEOD I Kuidas ületada esinemishirm? Avalik esinemine on õpitav oskus Hea sõna elab edasi!
VIDEOD I Kuidas ületada esinemishirm? Avalik esinemine on õpitav oskus Hea sõna elab edasi!

VIDEOD I Kuidas ületada esinemishirm? Avalik esinemine on õpitav oskus Hea sõna elab edasi!

Kas oled kunagi tundnud, et avalik esinemine tekitab sinus rohkem hirmu kui elevust? Mis tunne oleks astuda lavale või koosolekuruumi, teades kindlalt, et su sõnum jõuab edasi täpselt nii, nagu oled seda mõelnud ja rääkida lugusid, mis köidaksid publiku tähelepanu? Inspiratsioonikõneleja, avaliku esinemise ekspert ja kõnetreener Anu Tähemaa on pühendanud oma töö sellele, et aidata inimestel ületada esinemishirmu ja tunda end enesekindlalt igas olukorras. Tema lähenemine ühendab praktikad ja tehnikad, et kasvatada enesekindlust, parandada kommunikatsiooni ja tugevdada koostööd.

Kas oled kunagi tundnud, et avalik esinemine tekitab sinus rohkem hirmu kui elevust?

Anu Tähemaa. Foto: Karen Härms

Avalik esinemine on õpitav oskus

„Avalik esinemine ei ole midagi muud kui lihtsalt suhtlemine,“ rõhutab Anu, lükates ümber müüdi, et esinemine on midagi kättesaamatut või ainult loomupärastele talentidele. Anu usub, et igaühel on potentsiaal oma sõnumit veenvalt edasi anda. „Olgu sul ees tähtis tööintervjuu, sõbra pulmakõne või suurem koosolek – see ei pea olema põhjus magamata öödeks ja närviliseks planeerimiseks,“ kinnitab ta.

Anu on aastakümnete jooksul aidanud nii algajaid esinejaid kui ka kogenud professionaale, pakkudes neile praktilisi lahendusi ja enesekindlust. „Kui tunned, et vajad tuge, broneeri kohtumiskõne. Koos leiame lahenduse, mis sobib just sulle,“ julgustab Anu. Tema eesmärk on näidata, et esinemine ei ole midagi hirmutavat, vaid oskus, mida saab õppida ja nautida.

Avalik esinemine ei ole midagi muud kui lihtsalt suhtlemine.

 „Enesekindel kõneleja“ – samm-sammuline muutus

Anu loodud online-kursus Enesekindel kõneleja on sobilik neile, kes tunnevad, et avalik esinemine on nende jaoks hirmutav ja keeruline. „Kui sa hindad oma esinemisoskust kümnepallisüsteemis üks kuni kolm, siis see kursus on just sinu jaoks,“ selgitab Anu. Kursuse ülesehitus on praktiline, viies osaleja samm-sammult läbi etappide, mis arendavad nii enesekindlust kui ka tehnilisi oskusi.

Anu Tähemaa. Foto: Karen Härms

„Kuue nädala jooksul õpid sa, kuidas vastata ootamatutele küsimustele, teha oma esimesi videoid ja isegi astuda lavale kindlusega, mida sa varem ei tundnud,“ kirjeldab Anu. Tema sõnul muudab kursus osalejad julgemaks, andes neile tööriistad, mida nad saavad kasutada nii tööalastes olukordades kui ka igapäevaelus.

Lugude jutustamise kunst programmis „Kõnejämm“

„Lugude jutustamine on esinemise tuum,“ usub Anu Tähemaa, rõhutades, kui oluline on oskus publikut haarata. Tema loodud programm Kõnejämm annab võimaluse harjutada lugude rääkimist väikestes, toetavates gruppides. Programmi eesmärk on aidata osalejatel luua jutustusi, mis hoiavad publiku tähelepanu algusest lõpuni.

„Me analüüsime, kuidas rääkida nii, et inimesed lihtsalt ei suuda vaadata oma mobiiltelefoni,“ selgitab Anu. Ta usub, et järjepidev harjutamine aitab esinejatel arendada oskusi, mida saab rakendada igas olukorras, kus on vaja haarata ja hoida publiku tähelepanu.

Lugude jutustamine on esinemise tuum.

 „Esmamulje maagia“ – meeldejääv algus

„Esmamulje on midagi, mida sa saad jätta ainult üks kord,“ tuletab Anu Tähemaa meelde, selgitades oma kahepäevase koolituse „Esmamulje maagia“ tausta. Programmi eesmärk on aidata osalejatel luua professionaalne ja meeldejääv esmamulje, olgu see tööintervjuul, võrgustikuüritusel või tutvustusringis. „Me analüüsime, kes sa oled, kuidas sa ennast esitled ja millist muljet sa soovid jätta,“ selgitab Anu.

Koolitusel filmitakse ja analüüsitakse osalejate esinemisi, pakkudes neile konkreetset tagasisidet ja parandamisvõimalusi. „Koolituse lõpuks on sul olemas mitu versiooni oma enesetutvustusest ja sa tunned end kindlalt igas olukorras,“ lausub ta. Anu sõnul on see üks olulisemaid oskusi, mida iga professionaal peaks valdama.

Koolituse lõpuks on sul olemas mitu versiooni oma enesetutvustusest ja sa tunned end kindlalt igas olukorras.

Organisatsioon kui orkester

„Organisatsioon on nagu orkester,“ leiab Anu Tähemaa. „Juht on justkui dirigent, kes loob harmoonia meeskonna vahel.“ Anu töötubades ja inspiratsioonikõnedes õpetatakse meeskondadele, kuidas töötada koos nii, et iga liige tunneb end olulise osana tervikust. „Me ei taha, et inimesed lihtsalt koos töötaksid, vaid et nad teeksid koostööd rõõmuga,“ rõhutab Anu.

Tema meetodid, näiteks muusikariistade või lihtsate esemete kasutamine, toovad inimesed kokku ja loovad meeldejääva kogemuse. „Isegi kui keegi arvab, et tal puudub muusikaline anne, suudab ta meie töötoa lõpuks koos teistega muusikat luua,“ usub Anu. „Päeva lõpuks lahkuvad kõik naeratades ja motiveeritult.“

Organisatsioon on nagu orkester. Juht on justkui dirigent, kes loob harmoonia meeskonna vahel.

 „Kuldsuude programm“ – neile, kes soovivad oma oskusi veelgi parandada

„Kui sa oled professionaalne esineja, siis on oluline, et sinu sõnum jõuaks täpselt sihtgrupini,“ selgitab Anu Tähemaa oma kuuekuulist programmi „Kuldsuude programm“. Programm on mõeldud neile, kellel on juba kogemusi avaliku esinemisega, kuid kes soovivad oma oskusi veelgi parandada.

Anu Tähemaa
Foto: Karen Härms

„Me käime läbi kõik algtõed, anname palju praktilist tagasisidet ja loome lõpuks 20-minutilise esituse, millega sa võid minna igale lavale,“ kirjeldab Anu. Tema sõnul aitab see treening osalejatel viia oma esinemisoskused täiesti uuele tasemele, muutes nende sõnumid selgemaks ja mõjusamaks.

Esinemisärevuse ületamine

„Ma tean, mida tähendab esinemisärevus,“ tunnistab Anu Tähemaa. „See võib olla piinav – unetud ööd, lõputu teksti ümberkirjutamine ja lõpuks lavale minnes ikkagi värisemine.“ Just seetõttu pakub Anu tutvusmiskõnet neile, kes soovivad esinemisärevust ületada.

„Ma juhendan sind samm-sammult, jälgin ja annan tagasisidet, et sa tunneksid end laval enesekindlalt,“ selgitab ta. Anu usub, et igal inimesel on võimalik oma hirmudest üle saada ja esinemist nautida. „Lõpuks on see aeg, mida sa jagad oma publikuga, midagi, millest võid rõõmu tunda,“ kinnitab ta.

Inspireerivaid mõtteid Anu Tähemaalt:

  • Avalik esinemine ei ole midagi muud kui lihtsalt suhtlemine. Igaühel on potentsiaal oma sõnumit veenvalt edasi anda.
  • Esinemine ei ole midagi hirmutavat, vaid oskus, mida saab õppida ja nautida.
  • Lugude jutustamine on esinemise tuum – järjepidev harjutamine aitab esinejatel arendada oskusi, mida saab rakendada igas olukorras, kus on vaja haarata ja hoida publiku tähelepanu.
  • Organisatsioon on nagu orkester. Juht on justkui dirigent, kes loob harmoonia meeskonna vahel.
  • Igal inimesel on võimalik oma hirmudest üle saada ja esinemist nautida. Lõpuks on see aeg, mida sa jagad oma publikuga, midagi, millest võid rõõmu tunda.
HEA SÕNA LEVIB! Täiendatud 19.01.25

Maarja Sepp: „Kõnejämm muutis mind veelgi paremaks kõnelejaks!“Maarja Sepp, kes osales eelmisel suvel Anu Tähemaa loodud „Kõnejämmil“ sattus lugema Anu heade uudiste portaali GoodNews artiklit ning jagas seepeale oma kogemust ka sotsiaalmeedias, kirjutades:

„Mina osalesin Anu Tähemaa Kõnejämmil. Väga toetav ja hariv! Olin alati arvanud, et ma oskan rääkida. Oskangi. Lihtsalt, kui ma midagi juba oskan, seda toredam on olla selles veel osavam. Ma armastan rääkida ja nüüd armastavad minu kuulajad mind ka kuulata (kindlasti rohkem kui enne Kõnejämmi)!“

Anu Tähemaa: „Maarja jutustamisstiil on nagu luigelend“

Maarja postitust nähes jagas ka Anu Tähemaa oma mõtteid. Ta kirjutas:

„Just nüüd, kui hakkasin Maarja postitust jagama, lendasid 5 lumivalget luike üle minu parkmetsa lummemattunud lillepeenarde. Huuh! Milline kokkusattumus! Olen siiani toibumas, sest Maarja jutustamisstiil on nagu luigelend: kuninglikult väärikas, jagades uskumatuid seiklusi ja imelist elukogemust. Lisaks… see eriline värv ja toon, hääl, mis paneb kuulaja unustama kõik, mis hetkest välja jääb. Aitäh Sulle, Maarja, jagamast! Oli au sinuga ühises ruumis elamusi luua.“