Avaleht Ole teadlik Toitumisspetsialist selgitab! Miks on oluline harjutada väikelaps mitmekesist toitu sööma?
Toitumisspetsialist selgitab! Miks on oluline harjutada väikelaps mitmekesist toitu sööma?

Toitumisspetsialist selgitab! Miks on oluline harjutada väikelaps mitmekesist toitu sööma?

Hea tervise eest tuleb hoolitseda juba maast madalast. Lapseeas kujunenud söömisharjumused mõjutavad paljusid ka täiskasvanuna ning sellel, mida me sööme, on otsene mõju meie tervisele. Toitainete defitsiit võib mõjuda halvasti lapse arengule, näiteks luu- ja lihaskonnale. Üks toitaine, millest on nii lastel kui ka täiskasvanutel kõige sagedamini puudus, on raud. Aptamil3 läbiviidud lapsevanemate küsitlus* 1–3aastaste laste söömisharjumuste kohta kinnitab, et 32% Eesti lapsevanematest leiab, et nii väiksel lapsel on vaja sama palju rauda kui täiskasvanul. Miks selline lapsevanema arvamus võib lapsel tekitada tõsiseid terviseprobleeme, selgitab toitumisspetsialist ja kampaania “Laps ei ole täiskasvanu” ekspert Kristin Salupuu.

Kristin Salupuu. Foto: Eiko Lainjärv

Miks vajab laps palju rauda?

1–3aastasel lapsel on vaja saada 1 kg kehakaalu kohta 5,5 korda rohkem rauda kui täiskasvanul. Seega on väikelapse jaoks keskmiseks soovitatavaks koguseks 8 mg rauda päevas. Individuaalne vajadus sõltub erinevatest teguritest, näiteks lapse kehakaalust ja pikkusest, aga ka näiteks sellest, kuidas lapse organism suudab rauda omastada. Ometi teavad uuringuandmete põhjal laste suhtelisest suurenenud toitainete vajadusest vaid 1% Eesti lapsevanematest. Suur rauavajadus on aga põhjus, miks täiskasvanutele mõeldud toit ei rahulda väikelapse toitumise erivajadusi: iga lapse suutäis peab sisaldama palju rohkem toitaineid.

Rauavaegus võib põhjustada sagedasemat hagestumist ning nii füüsilises kui vaimses arengus mahajäämist. Raual on suur roll lihaste õige toimimise tagamisel ja aju arengu juures. Lisaks annab see jõudu punaverelibledele, mille ülesanne on kanda hapniku kõikidesse organitesse. Rauapuudusele ehk aneemiale viitavad kahvatu nahk, kuivad juuksed ja kergesti murduvad küüned. Lisaks on laps pidevalt väsinud ning võib süüa mittesöödavaid asju, nagu näiteks mulda või kriiti.

Aneemia ise ei ole aga haigus vaid haiguse tunnus, mistõttu on oluline leida selle põhjustaja. Nendeks võivad olla näiteks sisemine verejooks, raua imendumise häired või toitumisprobleemid, aga ka hoopis B12-vitamiini või foolhappe puudus. Seega ei ole soovitatav ilma arsti teadmata tarvitada rauapreparaate. Kuid kui rauavaegusaneemia on juba diagnoositud, ei piisa raviks ainult õigest toitumisest ja rauda peab täisväärtuslikule toidule lisaks võtma.

Rauarikkad toidud

  • Kuumtöödeldud maks
  • Kuumtöödeldud sea- ja veisliha
  • Keedetud oad ja munad
  • Enamik pähkleid-seemneid
  • Loomsest toidust pärit raud imendub oluliselt paremini kui taimset päritolu toidust. Samuti on lihas, kalas ja linnulihas MFP (meat, fish and poultry) faktor, mis raua imendumist parandab. Punane liha maitseb suurepäraselt koos suvikõrvitsa, brokkoli ja tatraga. Kalast on rauarikkad lõhe ja tuunikala; arvesse peab aga võtma,  et kunstlikult kasvatatud kalas on väga vähe Omega 3 rasvhappeid.
  • Raua imendumist pärsivad oksalaadid, fütiinhape ja mõned teised orgaanilised happed, aga ka liigne kohvi ning tee tarbimine. Toitude leotamine, hapendamine ja idandamine aitab vähendada fütiinhappe negatiivseid mõjusid.
  • Veel soodustab raua imendumist C-vitamiin, mistõttu on rauarikaste toitude kõrval oluline süüa ka C-vitamiini rohkeid köögivilju ja puuvilju. C-vitamiini rohked viljad on näiteks tsitruselised, paprika, mustad sõstrad, astelpajumarjad, brokoli ja lehtkapsas.
  • Väärtuslik rauaallikas väikelapsele on alates ühe aasta vanusest  ka väikelapse piimajook, näiteks kaks klaasi Aptamil3 piimasegu tagab 39% soovitatavast päevasest raua kogusest.

Kasulikud soovitused

  • Mitmekesine toitumine on väikelapse jaoks väga oluline. Soovitan tervislikke toitusid juba maast  madalast lapsega koos valmistada. Tervislikku toitumist ja tasakaalustatud eineid annab lapse jaoks põnevaks mõelda, andes toidule nimetusi: näiteks “Jõumehe-riisi-aedviljaroog lihaga” või “Printsesside-kalasnäkid”. Kindlasti ei peaks last otseselt sööma sundima, uusi toitusid võiks pakkuda esialgu vaid proovimiseks, kuid nende proovimistega tuleks olla järjepidev.  Samuti võiks võimaldada lapsel ka ise toiduvalikud teha, näiteks valida liha või kala vahel.
  • Harjutage last juba varakult sööma kvaliteetset toitu ja joogiks pakkuge alati vett. Harjudes hea ja mitmekesise toiduga, sööbki laps kõike. Tasakaalustatud toitumine  ei keela ka maiustuste söömist, kuid tarbitavad kogused ei tohiks olla liiga suured ning asendada täisväärtuslikku toitu.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga