Suvi on puhkuste aeg, kuid meie nutiseadmetele võib see tuua kaasa suuri väljakutseid. Seda, et klientide arv suureneb just soojematel aastaaegadel, on täheldanud ka mobiiliparanduste esindajad. Ekspertide sõnul purunevad suvel enim telefonide ekraanid, seadmed ei lülitu enam sisse, jooksevad kokku või saavad niiskuskahjustusi.
Nende probleemide vältimiseks annavad tehnoloogiatootjad ja -hooldajad nõu, kuidas kaitsta telefoni suurimate suviste riskifaktorite ehk vee, päikese ja põrutuste eest.
Suvi on telefoniparanduste tippaeg
Suveperioodil tõuseb märgatavalt mobiiliparanduste klientide arv. Telefonide paranduse ja remondiga tegeleva ettevõtte MTTC juhi Marco Jürlau sõnul on praegusel aastaajal muu perioodiga võrreldes 10-30% rohkem kliente. Lisaks sellele, et suvel on telefoni vigastuste oht suurem, on Jürlau hinnangul inimestel puhkuste perioodil rohkem aega seadmete hooldamisega tegeleda.
„Jälgime neid trende pidevalt ning suvi ei ole meie äris lihtsalt kolm kalendrikuud. Klientide kasvu taga on ikkagi ilusad ilmad ja puhkused – suvel kasvavad vabaajategevused tõstavad nutitelefonide kahjustumise tõenäosust ning inimestel on kiire probleemse seadme korda saamisega. Keegi ei soovi ajutiselt öelda lahti seadmest, mis mahutab suurema osa nende töö- ja igapäevaelust,“ ütles Jürlau.
Kui rääkida levinuimatest nutitelefonidega seotud probleemidest või kahjustustest, on MTTC esindaja sõnul garantiiliste telefonide puhul erinevad mured, näiteks aku-, heli-, kaamera- ja ekraaniprobleemid. Mittegarantiiliste telefonide puhul jõuavad parandusse peamiselt ekraanikahjustusega seadmed. Jürlau hinnangul on kaks kolmandikku hooldusesse toodavatest telefonidest ilma garantiita, millest ligikaudu 80% moodustavadki katkised ekraanid. Veekahjustusega telefonide osakaal on paranduses võrdlemisi väike.
Seadmetele on ohtlikuim vesi ja põrutus
Neile, kes tahavad veeta enda suve rahulikult, muretsemata nutitelefoni parandamise või ümber vahetamise pärast, soovitavad eksperdid selle eest korralikult hoolt kanda. Tehnoloogiatootjatel on mõned nipid, mida võiks silmas pidada, kui soovitakse mobiiliparandusse minekut vältida.
“Vesi on telefonide jaoks suurim ohufaktor. Kuigi tänapäeva nutiseadmed on üldiselt veekindlad, peaks neid ikkagi vedelikest ja veekogudest eemal hoidma ja vältima uppumisohtu. Isegi väike kogus karastusjooki võib nutitelefonile palju kahju teha,” ütles Huawei Eesti koolitusjuht Jekaterina Mishina.
Kuigi niiskuskahjustusega seadmeid jõuab hooldusesse pigem vähe, siis põrutused toovad kaasa rohkem kahju. Inimesed veedavad suve aktiivselt, kuid isegi puhkamine ja lõõgastumine võivad nutitelefonile lõppeda purunenud ekraaniga. Seda kahju on aga võimalik vältida.
“Jalgrattad, rulluisud, tõukerattad, erinevad sportlikud tegevused ja meelelahutus veekogude ääres – ilma nendeta on keeruline suve ette kujutada. Kuid aktiivset elu saab elada ka siis, kui telefon koju või mujale turvalisse kohta jätta. See on kõige lihtsam viis, kuidas seadmetega õnnetusi vältida,” ütles Huawei koolitusjuht.
Kui on siiski keeruline ilma nutiseadmeta olla, siis soovitab Mishina seda mitte kanda tagataskus ning kasutada ekraani kaitseklaasi ja telefoni ümbrist. Kui klaas siiski peaks mõranema, on soovituslik konsulteerida oma seadme ametliku hoolduspartneriga, sest ainult sellistes kohtades telefoni remontides jääb kehtima tootjapoolne garantii.
MTTC esindaja Marco Jürlau sõnul on niiskuskindlad mudelid liimitud korpustega, mille puhul peab kasutama spetsiaalseid töövahendeid ning teostama vajalikud testid. Uuemad telefonid vajavad peale remonti andurite ja kaamerate kalibreerimist, mida kodustes tingimustes teha ei saa.
Kaitse nutitelefoni päikese eest
Niiskus ja põrutus ei ole ainsad suvised ohukohad nutitelefonidele. Huawei koolitusjuhi sõnul võib ka päike seadmeid kahjustada, seega on oluline hoida telefon otsesest kuumuse allikast võimalikult kaugel.
“Kuumus kahjustab nii nutitelefoni sisemisi detaile kui ekraani. Seega peab seadmeid päikese eest kaitsma – mitte hoida seda neid väljas rannas või kohvikus olles, auto kuuma armatuurlaua peal ega liiga lähedal lõkkele. Sellised kuumaallikad on ohtlikud, sest ekraan võib sulada ja telefon üle kuumeneda,” ütles Mishina.
“Inimeste suvepuhkused võiksid ideaalis mööduda ilma nutiseadmete tehniliste probleemideta, et kõik saaksid puhata täisväärtuslikult ja pisidetailide pärast muretsemata,” sõnas ettevõtte koolitusjuht. Kui teie Huawei seade peaks siiski suveperioodil parandust vajama, siis juuni keskpaigast juuli lõpuni on remonttööd, muuhulgas ekraani ja korpuse vahetus 20% soodsamad. „Kui telefonil kehtib garantii, siis see katab kõik sellised parandustööd ametlike hoolduspartnerite juures,“ ütles Jekaterina Mishina ja tuletas meelde, et telefoni parandamine iseseisvalt või mitteametlikes remondiettevõtetes tühistab automaatselt selle kehtiva garantii.
On aga veel üks asi, mida telefoniga regulaarselt ning ka enne remonti viimist kindlasti tegema peaks. „Vanarahva tarkus ütleb, et õnnetus ei hüüa tulles, mistõttu on mõistlik olla kõigeks valmis. Tänapäeval on andmete pilve salvestamine lihtsam kui kunagi varem. Soovitame regulaarselt teha koopiaid oma telefoni sisust, sest raskematel õnnetusjuhtumitel ei ole alati võimalik andmeid ja fotosid päästa,“ soovitab MTTC esindaja Marco Jürlau.