Avaleht Nõuanded Sisekujundaja annab nõu, millega katta lihavõttelaud
Sisekujundaja annab nõu, millega katta lihavõttelaud

Sisekujundaja annab nõu, millega katta lihavõttelaud

Ehkki sel aastal tähistavad paljud lihavõttepühi väikeses pereringis, kahe kaupa või isegi üksinda, siis on see siiski hea võimalus, kuidas kaunilt kaetud laua abil pidulik meeleolu luua ja üksluisest rutiinist välja saada.

Lauatekstiilid

Kõigepealt otsusta laua üldilme ja kodu stiili põhjal, milliseid lauatekstiile sooviksid kasutada. Laudlina on traditsiooniline ja alati pidulik valik, kui on vaja midagi tähistada. Tänapäeval ei ole laudlina aga sugugi vajalik. Kaasaegsesse interjööri sobivad imehästi ka pikad vanikud, mis laua äärtest alla langevad. Ja see võibki olla midagi uut ja põnevat, mis lihavõttelauale elu sisse puhub. Samuti võib asetada lauale mõned efektsed lauamatid, mida saab kasutada koos laudlinaga või otse laua peal. Ja salvrätikud – kas siis tekstiilist või paberist – võivad olla selleks viimaseks lihviks, mis kõik osad ühtseks tervikuks kokku seob.

„Lihavõttepühadeks sobivad ideaalselt just looduslikest materjalidest lauamatid, sest selle tähtpäeva tähistamise puhul püüame ju tegelikult lauale tuua rohkem looduselemente, mis sümboliseerivad looduse ärkamist. Samal ajal võimaldavad pikad vanikud meil erinevate värvidega mängida ja maksavad vaid paar eurot, aidates luua just sellist meeleolu, nagu soovid. Näiteks selle aasta Pantone värvid kollane ja hall sobivad ideaalselt lihavõttelauale, seda siis vanikute, salvrätikute või muude aktsentide näol. Sõltuvalt kodu interjöörist, meelepärasest stiilist ja olemasolevatest lauanõudest on võimalik kõik tekstiilid lõpetuseks omavahel kokku segada viisil, mis sobib just pidulaua ja piduliste soovidega. Soovitatav on jääda maksimaalselt 3–4 värvi juurde, mis üksteist monokroomselt või kontrastselt toetavad,“ ütleb IKEA sisekujundaja Eliise Tammekivi.

Samuti ei tohiksunustada tekstiilidevärve, sest ka need loovad kindla mulje. Näiteks näeb valge laudlina välja ametlikum, mistõttu tuleb kevadise meeleolu loomiseks lisada juurde pikki vanikuid, salvrätikud või taimi. Looduslikud tekstiilivärvid, nagu naturaalne lina, annavad kaetud lauale mitteametliku, hubase ja nostalgilise välimuse, mis meenutab vanavanemate kodus tähistamist. Värviline laudlina, nagu näiteks kollane ja roheline, näeb välja mänguline ja süstib lihavõttelauda lõbusat energiat.

Lauanõud

Enne kui lihavõttelauda katma hakkad, vaata natuke kodus ringi – mis stiili on näiteks lamp ja toolid ning millised nõud juba kapis ootavad. Selleks, et anda ruumile terviklik ilme, peaks kaetud laud sobima kokku kogu ülejäänud interjööriga. Hea ja soodne nipp on soetada ainult mõned lisaaktsendid, mis oleksid juba olemasolevatele taldrikutele ja serveerimisnõudele nagu kirsiks tordil. Nüüd polegi muud vaja, kui lihtsalt katsetada ja sobitada.

„Harmoonilise laua katmiseks on paar lihtsat nõuannet. Kui laudlina on värviline, siis peaksid taldrikud olema ühe ja sama värvi eri toonides, et need sobiksid omavahel kokku. Kui laudlina ja taldrikud on sama värvi, siis võivad pilkupüüdvateks aktsentideks olla näiteks uued värvilised magustoidutaldrikud või kausid. Kui taldrikutekomplekt on valge, siis lisa lauale natuke särtsu eredavärvilise pika linikuga ja kaunista taldrikud tekstiilsalvrätikutega. Samuti võid asetada söögiriistad ja lauanõud nii, et nende paigutus meenutaks tõelist restoraniatmosfääri. Muide, 2021. aasta trendid lubavad ka hõbedast ja kuldset värvi söögiriistu korraga kasutada,“ soovitab Tammekivi.

Ka serveerimisnõud võivad lauda ehtida. Näiteks kui laud on modernset stiili ja kuldsete elementidega, siis võib olla kuldne serveerimistaldrik just see peen aktsent, mis pühadelaualt veel puudu on. Kui kodu- ja laua katmise stiil on rohkem maalähedane ja loodusest inspireeritud, siis sobivad lauale kindlasti bambusest serveerimiskausid ja kandikud või puidust lõikelauad, mis peolaua üldist välimust täiendavad.

Kaunistused

Ilusa ja puhta ilme loomiseks ei pea kogu toitu korraga lauale panema. Selle asemel võib jätta ruumi kaunistustele ja asetada maitsvad road hoopis tööpinnale või ratastega abilauale.

Lihavõttekaunistusi ei pea ainult poest ostma, vaid neid saab ka hõlpsalt ise kodus meisterdada. Näiteks võib sammud alati loodusesse seada ja sealt inspiratsiooni ammutada või siis kasutada juba olemasolevaid asju. On paar vahvat ideed, kuidas pühadelauda dekoreerida, aga pea meeles, et mida vähem, seda parem. Seega ära unusta laua üldist ilmet ja vali üks või kaks kesksest elementi, mis seovad kogu kujunduse ühtseks tervikuks ja loovad laua ääres toreda munadepüha meeleolu.

  • Sinu pühadelaua keskseks kaunistuseks võib olla näiteks ovaalne alus või kandik, mis on kaetud samblaga. Samblale võid asetada värvilised pühademunad, mis kõiki rõõmustavad.
  • Suur kimp kevadisi lilli või oksi on ideaalne viis, kuidas pühadeks kevadet tuppa tuua. Okste ja kimbu asemel võib kasutada ka näiteks suurt lillepotti, mis on kevadlilli täis.
  • Kui sul on lapsed, siis meisterdage koos salvrätikutest ja munadest pühadejänkud. Voldi salvrätik kokku, pane see ümber muna ja seo salvrätik sedasi kokku, et moodustuksid armsad jänkukõrvad. Seejärel aseta need munadest jänkud kõigi pereliikmete taldrikule. See on igati vahva viis, kuidas pühadeaega natuke mängulisust ja lusti tuua.
  • Üks omatehtud kaunistus, mida saab olenevalt stiilist peaaegu alati kohandada, on looduselementidega klaasvaas. Sa võid panna klaasvaasi sammalt, puuoksi, heina, kuivatatud lilli või värvilisi mune. Lihtsalt lase fantaasial lennata!
  • Kui soovid midagi, mis on olemuselt lihtne ja kestab kaua, siis vali kunstlilled või rippvanikud. Rippvanikutega saab kaunistada kogu laua või siis pane väikesed rohelised kunsttaimed kenadesse pottidesse. Need kaks kaunistust on ajatud ja võimaldavad nautida looduse ilu aastaringselt.
  • Laudlina, taldrikute või muude kaunistustega kokkusobivad salvrätikud, mis on kaunilt kokku volditud või puuokstega seotud, on alati kena ja peen kaunistus, mida on lihtne mis tahes stiili või ilmega sobitada.