1. Avaleht
  2. Ole teadlik
  3. OLE TEADLIK Kui palju maksab sularaha väljavõtmine populaarsetes reisisihtkohtades?
OLE TEADLIK Kui palju maksab sularaha väljavõtmine populaarsetes reisisihtkohtades?

OLE TEADLIK Kui palju maksab sularaha väljavõtmine populaarsetes reisisihtkohtades?

Paljud eestlased reisivad välismaale päikest otsima. Osades riikides saab ainult kaardiga makstes sujuvalt hakkama, kuid mitmetes sihtkohtades läheb siiski ka sularaha vaja. Olenevalt kohast ei pruugi turul kaubeldes, taksoga sõites või väikeses restoranis süües kaardiga maksmine alati võimalik olla.

Olenevalt kohast ei pruugi turul kaubeldes, taksoga sõites või väikeses restoranis süües kaardiga maksmine alati võimalik olla.

Foto: Freepik

Et aidata Eesti reisijatel kauaoodatud puhkusele jõudes oma eelarvet paremini hallata, analüüsis Wise 8,4 miljonit Wise’i kaardiga tehtud sularaha väljavõtmist ning kaardistas keskmised sularahaautomaadi tasud populaarsetes reisisihtkohtades üle maailma. Antud keskmised tasud sisaldavad nii automaadi teenustasusid kui ka valuutakurssi peidetud tasusid.

Sularahaautomaatide tasud populaarsetes reisisihtkohtades

Eesti puhkajate seas populaarses Türgis on sularahaautomaadi keskmised tasud 4,44% väljavõetavast summast. Märkimisväärsed tasud on ka safarite poolest kuulsas Tansaanias (3,45%). Paradiisirandadega Maldiividel peab raha välja võttes arvestama 3% ning eestlaste seas armastatud Tais 2,62% tasudega. Austria suusanõlvadele sõitjad peavad raha välja võttes arvestama 1,2% ning Kreeka päikese alla suundujad 1,1% tasudega. Nendele lisanduvad kodupanga või teenusepakkuja tasud.

Foto: Freepik

Ülemaailmse uuringu kõige kõrgemad sularahaautomaadi tasud on Argentiinas, kus raha väljavõtmine maksab ligi 15% summast (14,7%). Sellele järgnevad Nigeeria 8,9% ning Tšiili 6,33%.

Ära unusta kodupanga tasusid!

Reisides raha välja võttes tuleb arvestada, et kohalikele sularahaautomaadi tasudele lisanduvad kodupanga või teenusepakkuja tasud välisriigis raha väljavõtmise eest. Need erinevad pankade ja kontotüüpide lõikes, kuid kokku liites võivad muuta tehingu oodatust märkimisväärselt kallimaks. Teadlikkus võimalikest tasudest on eriti oluline nende reisijate jaoks, kelle eelarve on täpselt paigas ega mahuta ootamatuid lisakulusid.

Reisides raha välja võttes tuleb arvestada, et kohalikele sularahaautomaadi tasudele lisanduvad kodupanga või teenusepakkuja tasud välisriigis raha väljavõtmise eest.

Eesti suuremate pankade keskmised välisriigis deebetkaardiga raha väljavõtmise tasud on 1-2 eurot iga väljavõtmise eest ning protsent summast (väljaspool Euroopat keskmiselt 2,5%). Erandiks on sama panga lähiriikides asuvad automaadid, kust raha väljavõtmine on tavaliselt kindla summani kuus tasuta. Wise’i kaart pakub igas kalendrikuus kaht, kokku kuni 200 euro ulatuses tasuta sularaha väljavõtmist. Iga järgmine väljavõtmine maksab 0,5 eurot ning 1,75% summast.

Foto: Freepik

Wise’i Eesti finantsjuhi Svetlana Minina soovitused reisides sularahaga toimetamiseks:

  • Arvuta, kui palju sularaha reisil eeldatavalt vaja läheb ning olenevalt sihtriigi hinnastusest kaalu osa summast enne reisi kohalikku valuutasse vahetamist.
  • Ära võta raha välja krediitkaardiga, kuna see võib olla kallim ning tuua kaasa intressikulud.
  • Hoidu sõltumatutest sularahaautomaatidest, mis asuvad sageli turismipiirkondades ning on tavaliselt kallimad kui pangaautomaadid.
  • Kui üksteise lähedal on mitu sularahaautomaati, võrdle nende hinnastust.
  • Kui automaat küsib, mis valuutas sularaha väljavõtmise eest “maksta”, vali alati kohalik valuuta.
  • Enne reisi vaata üle oma panga või teenusepakkuja tasud, mis lisatakse sularahaautomaadi tasudele.
Head Uudised GoodNews