Avaleht Ole teadlik OLE TEADLIK! Detox ehk organismi puhastus on pettus – keha teeb seda ise
OLE TEADLIK! Detox ehk organismi puhastus on pettus – keha teeb seda ise

OLE TEADLIK! Detox ehk organismi puhastus on pettus – keha teeb seda ise

kokteilidDetox ehk detoksifikatsioon on mõiste järgi meetod, millega soovitakse organismi puhastada sinna kuhjunud toksiinidest ehk mürkidest, mis võivad kahjustada inimese tervist.

Detox koosneb üldjuhul paastumisest või ainult teatud toitude tarbimisest (nt rasvade, süsivesikute, puu ja juurviljade, vee jms) ja teiste vältimises.

Keha puhastatakse kas üldiselt või teatud organeid spetsiifiliselt, kirjutab Fysioviis.

fysioviis

Detox ja teisi organismi “puhastavaid” tooteid (sh šampoone, kreeme, plaastreid, jooke, tablette jms) on müügil nii poodides kui ka apteekides ning detox dieete ja juhiseid leiab nii populaarsetest ajakirjadest kui ka raamatutest ja interneti artiklitest. Keskmine puhastuskuur kestab 7 päeva ja seda on soovituslik läbida periooditi.

2009. aastal tegid teadurid väikese eksperimendi ja pärisid mitmetelt detoksifikatsiooniga tegelevate toodete müüjatelt aru, mida nad selle mõiste alla täpsemalt mõtlesid, ning millised on need mürgid, mida need väidetavalt organismist väljutava aitavad. Selle uuringu tulemused näitasid, et:

 1. Kõik firmad defineerisid detoksifikatsiooni erinevalt ja mürke nimetada ei osatud
 2. Oma väidete kinnituseks oli neil vähest või enamikel juhul mittemingisugust tõenduspõhisust
 3. Arutelus pidid enamus firmadest nõustuma, et “puhastus” ja “detox” on midagi muud kui toodetel reklaamitakse, ning seda väidet tuleks muuta

Leiti, et enamus väidetest ja reklaamidest, mis detox dieetide ümber ringlevad on väärad, vahel isegi ohtlikud, eirates teadmisi sellest, kuidas meie keha tegelikult töötab.

Meditsiinis tähendab detoksifikatsioon tõsist narkootilistest ainetest või alkoholist nähtudest vabanemist, kuid selle termini kasutamine toitumises ja puhastuskuurina on eksitav.

Organism puhastab end ise ja ei vaja kõrvalabi

Organismil endal on mitmeid süsteeme, kuidas ta ennast puhastab. Enamjaolt toimub see läbi naha, kopsude, maksa, neerude, soolestiku ja lümfisüsteemi abil. Ükski toode ei aita nende organite tööd asendada ega stimuleerida, selline loomulik puhastus toimub iseenesest ja kogu aeg.

fysioviis2

 • Sinu nahk moodustab tugeva kaitsebarjääri, mida ained ei läbista. Ükski detox plaaster ei mõjuta sinu organismi tööd läbi naha. Ka kreemide toime ei läbi nahka, näiteks valuvaigistavad kreemid töötavad samuti peamiselt tänu platseebo efektile, pindmisele tuimestavale efektile ja temperatuuri kõikumistele, mis valuaistingut peidavad. Naha kaisteomadused väliskeskkonna ees on kindlad ja vajalikud. Detox plaastri asetamine nahale paneb ainult selle ühe piirkonna lihtsalt rohkem higistama ja saadav puhastav efekt on vaid lokaalne ja kogu organismi mõistes tühine
 • Sinu maks sisaldab ensüüme, mis kahjulikud ained vähemkahjulikuks lõhub, et need saaksid siis uriini või soolestiku kaudu väljutatud. Terve maks saab oma tööga suurepäraselt hakkama, suutes isegi surmava doosi alkoholi pea 36 tunniga lahustada (mitte kodus järgi proovida)
 • Soolestik moodustab kaitsebarjääri organismi sisemuses ning selle ülesandeks on väljutada ebavajalikud tahked ained kehast. Tooted, mis väidetavalt aitavad soolestikku puhastada ei tööta ning võivad vastupidiselt hoopis kahjustada selle kaitsvat barjääri
 • Neerud töötavad kui sõelad, mis imevad kõik vajalikud ained kehasse ja sorteerivad välja ebavajalikud, mis uriiniga väljutakse. Mingit mürkainete kogunemist organismi ei saa siinjuures tekkida. Kui see tekiks võiks juba väiksem muutus ph-s ja mürkainete sisalduses olla organismile surmav
 • Lümfisüsteem koos põrnaga filtreerib kehast välja kahjulikud bakterid ja viirused ning see süsteem töötab pidevalt. Detox tooted ei aita lümfisüsteemi tööd kuidagimoodi stimuleerida.

Maksimumefekti oma organimi puhastussüteemide tööle saad hoides vedelikutasakaalu kehas normis (joo kui tunned janu), toitudes tavapäraselt, olles kehaliselt aktiivne ja magades korralikult.

Väited, mis puhastuskuuride juures valed on

 1. Toksiinid kuhjuvad kehas ja neid tuleb regulaarselt väljutada – terminit “toksiin” kasutatakse väitena, et üks kemikaal põhjustab halba tervist. Tegelikkuses võivad aga kõik kemikaalid olla kahjulikud ja ainus, mis neid toksiliseks teeb on nende kogus. Näiteks üks tablett (400yg) vitamiin A-d võib tervisele hea olla aga süües 20 tabletti vitamiin A-d võib see kahjustada sinu maksa. Enamik kemikaale ei kogune kehas, nad väljutatakse maksa ja neerude kaasabil. Paljud detox tooted sisaldavad vaid diureetikume, mis panevad su rohkem urineerima. Sellega väljutatakse kehast vaid vett ja soola. Ekstreemsemeatel juhtudel võib see põhjustada lihaskrampe ja koomat, kui soolesisaldus organismis liiga madalale langeb. Selle juures väheneb ka kehakaal, kuid seda vaid vee arvelt (umbes sarnaselt saunas käimisega), ning see tuleb tagasi koheselt kui vedelikutasakaalu taastad. Pikemad detox dieedid, mis kehakaalu vähendavad mõjuvad vaid tänu kalorite difitsiidis olekule ja ei sõltu söödud toidust/kasutatud toodetest. Pärast pikaajalist näljutamist kipuvad inimesed vastupidiselt üle sööma, mis viib kiire kehakaalu tõusuni. Detox ei ole ei vajalik ega ka hea pikaajaline lahendus kehakaalu probleemile.
 2. Organismi puhastavaid organeid peab puhastama – ehk neerud, maks ja soolestik vajavad puhastust. Tegelikkuses vajavad need organid puhastamisel kaasabi vaid siis kui tegu on tõsise mürgitusega näiteks narkootikumite üledoosiga. Selleks kasutatakse meditsiinilisi vahendeid nagu kõhupump, vere ülekanne või dialüüs, mitte detox tooteid.
 3. Detox tooted aitavad neutraliseerida vabu radikaale – Detox tooted sisaldavad väidetatavalt palju antioksüdante, mis vabu radikaale neutraliseerivad. Vabu radikaale toodab meie keha pidevalt ning nende liigsus võib kahjustada rakke ja DNA-d kuid samuti on neid radikaale vaja viiruste ja bakterite vastu võitlemiseks. Antioksüdante toodab meie keha ise tavalisest toidust, mida me sööme ning liigsed antioksüdandid väljutatakse neerude kaasabil.

Rohkem infot lead SIIT.

Hiljutine ülevaade detox dieetidest ja vahenditest tõi välja veel mõned punktid:

 • Detox dieedid ei täpsusta kemikaale, mida nad väljutavad, mis seab nende efektiivsuse suure küsimärgi alla. Kui kemikaalid jaotatakse “headeks” ja “halbadeks” siis tegelikkuses on doos see, mis määrab ära kemikaali kahjulikkuse
 • Ühtegi suuremahulist ja head uuringut detox dieetidest saadaval pole. Ainsad uuringud, mis kasu näitavad on halva kvaliteediga, kasutatud on väikest uuritavate hulka, uuritavate valikus esineb küsitavusi, kontrollgruppe pole tihti kasutatud ning tulemusi hinnatakse subjektiivselt, objektiivseid mõõtmisi ei tehta.
 • Analüüsides ühte detox dieeti, ei katnud see inimese ööpäevast valguvajadust ühelgi üle 23 kg kaaluval inimesel.
 • Detox dieedid on seotud suure energia ja toitainete defitsiidiga ja ekstreemne paast võib viia proteiini ja vitamiini defitsiidini, elektrolüütide tasakaalutuseni, vahest isegi surmani. Kompesatoorselt esineb mitmete toitude ülesöömist, mis vastupidiselt võib terviseprobleeme tekitada, mitte neid lahendada

Siiski võib detox dieetidest kuulda palju head, ning inimesed raporteerivad pidevalt, kuidas nad on tänu sellele paranenud haigustest/ langetanud kaalu /parandanud enesetunnet jms. Enamus nendest väidetest on suure tõenäosusega põhjustatud:

 • astroturfingust, kus firmad ja inimesed toodavad vale väiteid, et oma toodet müüa
 • inimesed, kellel on toote kasutusel oodatavad positiivsed tulemused, mis toovad esile platseeboefekti
 • haiguse kulg on olnud osa loomulikust paranemisele kuluvast ajast ning pole seotud toote kasutamisega
 • psühhosotsiaalsete  probleemide (nt enesetunne) lahenemine läbi psühholoogiliste efektide (nt sotsiaalne tugi ja ühine kasutus sõpradega, oodatav positiivne efekt), mis pole aga seotud toote spetsiifilisest toimest
 • inimesed, kes efekti ei saa või saavad kahjuliku efekti on vähem tõenäolised raporteerima samas mahus vastuargumente, mis jätabki meetmest ainult positiivse mulje

Tavainimese jaoks on detox lihtsalt reklaamilõks, millega eraldi tegeleda pole tarvis. Tervise hoidmiseks tuleb püsida lihtsalt aktiivne, magada hästi, toituda tervislikult ja mõõdukalt ning vältida stressi. Nii puhastabki end organism maksimaalsel võimsusel ning ükski detox toode ei saa siinjuures kaasa aidata ega ka asendada neid alustalasid.

Püsige terved!

Allikas: Fysioviis

 

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga