Avaleht Nõuanded NÕUANDED! Kuidas tänasel “Mustal reedel” mõistlikult ostelda?
NÕUANDED! Kuidas tänasel “Mustal reedel” mõistlikult ostelda?

NÕUANDED! Kuidas tänasel “Mustal reedel” mõistlikult ostelda?

ostlemineTäna leiab aset ülemaailmne ostupäev Black Friday, mis meelitab oma meeletute allahindlustega ka eestimaalasi e-ostlema. Elisa tooteturunduse osakonna juht Mailiis Ploomann annab nõu, kuidas e-poodlemisel säilitada külm pea ja tegutseda turvaliselt.

Tänu e-kaubanduse arengule on loomulik, et klientide arv kaubanduskeskustes on märgatavalt vähenenud ning selle arvelt on kasvanud müük internetis ja nutitelefoni vahendusel. Nutitelefonide ajastu võidukäiku kinnitab eelmise aasta maailma ühe suurima kaubandusketi – Walmarti osturalli statistika, mille kohaselt moodustas 70% ettevõtte eelmise aasta Black Friday e-müügist just mobiiliga tehtud tehingud. See trend on pannud kaupmehed üle maailma investeerima oma mobiiliäppidesse ning pakkuma ka erinevaid maksevahendeid.

1. Kaalu ja võrdle allahindluseid pead kaotamata

Valik allahindluste kiikamiseks on lai – alates eraldi Black Friday tarbeks loodud rakendustest kuni tuntud veebikaubamajade äppideni. Näiteks Black Friday – 2017 Deals annab võimaluse erinevaid pakkumisi võrrelda ning ostu rahulikult kaaluda. Ka Eesti erinevad e-poed teevad musta reede raames sooduspakkumisi, seega maksab üle vaadata ka omamaiste e-kaupmeeste keskkonnad.

Amazoni Black Friday pakkumistest leiavad näiteks ka suuri allahindlusi tehnikahuvilised telefonide, telerite ning erinevate lisavidinate näol. Siin tuleb aga olla iseäranis ettevaatlik, sest paljude suurte veebikaubamajade tehnikatooted on suunatud suurtele turgudele, mis ei kasuta Eesti sagedusi või on ka tegemist tootjapoolse regioonilukustusega, mis tähendab, et tegemist on täiesti kasutu kaubaga.

Black Friday allahindlused ei kehti ainult ühel päeval, seega ei pea oma ostude soovilisti täitma ühel kindlal päeval, vaid huvipakkuvaid allahindlusi saab kiigata ka pärast globaalset ostlemise päeva. Samuti leiab allahindlusi Mustale Reedele järgneval esmaspäeval ehk Cyber Mondayl, mil leiab soodustusi ainult e-keskkondades ning milles orienteerumiseks on samuti loodud erinevad äpid.

2. Veendu e-poe ja makseviiside turvalisuses

Enne e-poest kauba tellimist tuleb aga veenduda, et kaupmees oleks usaldusväärne ning makseviisid turvalised. Alustada võiks sellest, et vaadata, kas tegemist on juriidilisest isikust veebipoe omanikuga – ainult sel juhul laieneb seadusest tulenev kaitse. Samuti tuleb eelnevalt kindlaks teha, kas veebilehel või äpis on lahti kirjutatud kauba tagastamise ja garantii tingimused ning kas hüvitatakse ka tagastamiskulud. Kallimate esemete puhul tuleb garantiitingimused väga täpselt üle vaadata, sest tootmispraaki näiteks tehnikaseadmete puhul ikka esineb ning sel juhul tuleb kaup tagasi saata ja ka raha tagasi küsida.

Eelistada maksab tuntud ja usaldusväärseid veebilehti suvaliste pakkujate asemel. Veenduda tuleks, kas veebipoel on olemas info ettevõtte kontaktide kohta, kuhu ka probleemide korral saab pöörduda. Kindlasti tuleb enne ostu sooritamist tutvuda täpsete tellimistingimuste ja makseviisidega.

E-ostlemisel on kõige turvalisemad kaardimakse lahendused, mis võimaldavad tehingu tagasiküsimist, kui kaupa ei väljastatud. Samuti tuleb meeles pidada, et oma andmeid ei tohi sisestada lehele, millel puudub SSL turvasertifikaat ning kindlasti ei maksa anda enda kohta infot, mida ostusooritamiseks vaja ei ole nagu isikukood, pereliikmete andmed vms. Tarbijakaitseamet toob oma kodulehel välja põhjalikud soovitused, mida e-ostlemisel silmas pidada.

3. Planeeri oma oste põhjalikult ja koosta eelarve

Kuna Black Friday soodustused laienevad väga erinevatele toodetele, siis oleks kõige mõistlikum enne suuremat poodlemist koostada nimekiri soovitud asjadest ja kalkuleerida läbi oma eelarve võimalused.

Kõige lihtsam alternatiiv pabernimekirjale on Google Keep rakendus. Tegemist on märkmete jaoks mõeldud lahendusega, kuhu on võimalik koostada lihtsaid to-do nimekirju ning kuna see on ühendatud internetiga, pääseb selle sisule ligi ka veebibrauserist.  Erinevaid eelarve planeerimise, analüüsimise ja jagamise rakendusi on mitmeid. Näiteks Goodbudget või HomeBudget Lite võimaldavad kogu kuu või nädala või päeva eelarve planeerida erinevate kategooriate lõikes ning saada kiire ülevaade kuludest ja tuludest.

Külastada võiks ka finantsinspektsiooni tarbijaveebi minuraha.ee, kus on väljas palju infot rahaasjade arukaks korraldamiseks ning ka erinevad kalkulaatorid. Nii võiks näiteks alustada pere eelarve kalkulaatorist, et veenduda, kas üldse või kui palju musta reede ostuhullusega kaasa saab minna.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga