Avaleht Nõuanded Kuidas teha köögist kodu süda?
Kuidas teha köögist kodu süda?

Kuidas teha köögist kodu süda?

Kalevi Panorama loovjuht ja sisearhitekt Dina Gontšarova annab nõu, mida köögimööbli valikul silmas pidada.

1. Mis on köögi eesmärk?

Esmalt tuleks panna paika, mida köögis tegema hakatakse: kas lihtsalt hommikusööki või lihtsamaid retsepte või asub seal tööle paadunud gurmaan. Vastus sellele määrab palju, alates pliidiplaadi valikust kuni toiduvalmistamiseks mõeldud töötasapinna planeerimiseni. Kui köögi omanik eelistab lõuna- ja õhtusööki pigem väljas süüa, siis polegi ehk mõistlik kulutada palju moodsale köögivarustusele, mis jääb suure tõenäosusega vaid üheks detailiks kogu interjööris. Kui aga kulinaarse loovuse proovilepanek on tähtsal kohal, tasub iga detail põhjalikult läbi mõelda.

2. Milline on korteris liikumise logistika?

Omaette rolli mängib see, kas köök asub pigem magamistoa läheduses või mitte ja kui mugavalt köögialale ligi pääseb. Kalevi Panorama puhul võeti kasutusse ühendatud elamispinna kontseptsioon, mis võimaldab soovi korral köögi elutoast näiteks söögilaua abil eraldada. Samas on võimalik soovi korral neid piire mitte luues kogu eluaset hoopis ruumikamana näidata. Siinkohal mängib suurt rolli pere koosseis ja korterisisesed liikumistrajektoorid. Näiteks on mõistlik läbi mõelda, kuidas pääseda mugavalt ligi kohvimasinani, kus hakkab toimuma perekondlik söömine jne.

3. Kas kõik vajalik on käepäraselt kättesaadav?

Kindlasti tuleks läbi mõelda, kas eelistate, et nõud, noad ja muud köögitarvikud oleksid alati nähtaval ja kiirelt kättesaadavad. Või on tähtsamaks minimalism ning asjade “peitmine” kappidesse ja nende kasutamine vaid vajadusel? Siin pole õigeid ega valesid vastuseid, küll aga sõltub nendest köögimööbli valik ja köögi töötasapindade planeering. Näiteks see, mis võib ühe jaoks tunduda segamini köögina, on kulinaariafännide jaoks hoopis ideaalseks lahenduseks, kus kõik retsepti järgi toimetamiseks vajalik on kohe kättesaadav. Ja vastupidi: range kord ja minimaalselt nähtaval köögitarvikud võivad olla mõne kokkaja jaoks hoopis ainus lahendus, kuidas köögis toimetada.

4. Tähelepanu materjalide kvaliteedile

Erinevalt diivanist või telerist, mida on üsna lihtne vajadusel välja vahetada, jääb köök koju pikemaks ajaks ja just seetõttu on oluline pöörata tähelepanu selle heale kvaliteedile. Kokkuvõttes on see ju kodu süda ja kui sellega on kõik korras, jääb see märkamatuks. Kui aga miski köögis ei toimi, hakkab see pidevalt häirima. Tänapäeva tipptasemel kvaliteediga kööke valmistatakse kaasaegses robottootmises ja just see tagab nende täpsuse. Kalevi Panorama kortermajades on Itaaliast pärit Arredo 3 ja Veneta Cucine köögid, mille karkasside paksus on 5 millimeetrit laiem kui standardköökidel. See tagab konstruktsiooni tugevuse ja suurema vastupidavuse.

5. Rohkem isikupära!

Mõnikord pole aga korteriostjad köögi valimisel sugugi nii detailsed kui elu- või vannitoa lahendusi valides. Samas pakub just köök võimalust näidata isikupära ja panna erinevatest elementidest kokku just enda jaoks sobiv. Võimalusi selleks on täna väga palju. Seega mõelge järgi, mida te köögilt täpsemalt ootate, kaua seal aega veeta plaanite ja kellega koos toimetate. Just köök kui kodu süda määrab lõpuks ära tõelise kodusoojuse, sest sealt algab päev kuuma kohviga ja sinna koguneb pere pärast pika päeva lõppu ühisele õhtusöögile.