Avaleht Nõuanded AUTO SUVEKS VALMIS I Kuidas on eestlased oma auto suveks ette valmistanud?
AUTO SUVEKS VALMIS I Kuidas on eestlased oma auto suveks ette valmistanud?

AUTO SUVEKS VALMIS I Kuidas on eestlased oma auto suveks ette valmistanud?

Et suvist sooja aega on Eestimaal kõigest paar kuud, võetakse sellest maksimum – seatakse puhkused suvekuudele ning organiseeritakse vajalik varustus, mis võimaldaks sellest perioodist parim võtta. Vaata, kuidas eestimaalased oma autosid suve jaoks ette valmistavad ja mida kõige enam neile juurde lisavad, et aasta parimaks hooajaks valmis olla.

Amservi järelteeninduse juhi Ahti Aasala sõnul on autode juurde lisatavatest kõikvõimalikest valikutest kujunenud eestlastel välja omad lemmikud, mis on paljuski seotud nii siinsete ilmastikutingimustega kui ka meie kultuurile omaste vaba aja tegevustega. “Täpsemalt iseloomustades vajatakse sellist varustust, mille abil porist külateed mööda maale sõita ja seal erinevaid töid ja tegemisi teha,” võtab Aasala kokku TOP-i erinevatest lisatarvikutest, mida sõidukitele kõige enam paigaldatakse.

Ahti Aasala. Foto: Amserv Grupp

Eestlane eelistab veokonksu nii puhkuseks kui töö tegemiseks

Üheks peamiseks lisavarustuseks, mida Eestis uuele ostetud autole palutakse juurde lisada, on haakekonks – veokonksu lasevad paigaldad pea kõik tarbesõidukite ja maasturite ostjad. Käesoleval aastal on näiteks Amservi töökodades endale konksu külge saanud iga teine era- või ärikliendi kasutusse ostetud uus auto.

“Vajadused on erinevad – mõnel on tarvis vedada käruga vana kola prügimäele, teine aga soovib hoopis haagissuvilat sõidutada,” kirjeldab Aasala. Kuigi turule on tekkinud palju sõidukite ühisjagamisvõimalusi ning seda ka kaubikute osas, ei ole need veel pealinnast kaugemates piirkondades tihti saadaval. Seetõttu on kaubiku asemel haagise rentimine või ostmine ja selle kinnitamine oma olemasoleva sõiduki külge just kaugemates piirkondades jätkuvalt väga populaarne. “Samuti on see üks eelistatud lisavarustusi ka siis, kui sõidukit kasutatakse töösõitudeks ning sellega seotud kaupade vedamiseks,” märgib Aasala, kuid tõdeb, et vahel on palutud konksu lisamist ka hoopis rattahoidja kinnitamiseks.

Katuseraamid suurema varustuse vedamiseks

Eeskätt just erinevate ekstreemspordialade populaarsuse kasvu tõttu Eestis näeb Aasala kasvutrendi ka katuseraamide paigaldamises. Katuseraamid paigaldab täna iga kümnes autoomanik ning see kogub järjest populaarsust.

“Raame lisatakse näiteks katusebokside jaoks, kuhu saab pakkida matka- ja kalastusvarustuse – kõik, mis sinna ära mahub. Kui auto on juba niigi rahvast täis ning pagasit palju, siis lisaruum selleks kulub igati ära. Samuti soovitakse katuseraamil vedada rattaid, kanuud, surfilauda või muid sporditarvikuid ning nüüd on võimalik isegi väiksemaid telke katuse peale kinnitada,” kirjeldab Aasala võimalusi, kuidas autoomanikud suve nautimiseks vajalikele tarvikutele parimaid lahendusi leiavad. Boonuseks on see, et samad raamid kuluvad ära ka talviste spordialade harrastajatele.

Porikummid kodumaa poriste teede vastu

Kui talvel ei võimalda keerulised lumeolud vahepeal nii mõnelegi väiksemale kitsamale teele ja selle lõpus asuvale maakodule ligi pääseda, siis suvel on võimalik sõita kasvõi mööda metsasihti – kuigi vahel porisemalt. Selge on see, et randa või metsa seenele sõites tuleb asfaltkattega teelt kõrvale põigata. “Eesti autokasutaja on kogenud ja teab, et looduses ja ekstreemsematel teedel sõites tasuvad lisavarustusena kaasa ostetud porikummid end igati ära, sest hoiavad auto pikemalt puhtana ka porilompidest läbi sõites ja suvistel metsateedel seigeldes. Tegelikult valib koos autoga endale porikummid kaasa koguni 90% kõikidest meilt auto soetanud sõitjatest,” selgitab Amservi järelteeninduse juht.

Lisaks enda auto puhtuse ja parema seisukorra hoidmisele, on porikummid abiks ka kaasliiklejate ohutusele, sest Aasala sõnul on porikummidega sõitja puhul väiksem võimalus, et ratta alt lendavad kivid tabavad tagasõitja esiklaasi.

Lisatuled hoiavad ära liiklusõnnetusi

Kui kesksuvised valged õhtud päev-päevalt taas pimedamaks muutuvad ja augustisse jõuavad, on abiks lisavalgustus, mis võimaldab ka kogu ülejäänud aasta pimedatel aegadel oluliselt turvalisemalt sõita. “Mul endalgi on õnnestunud tänu auto lisavalgustusele vältida rehvide katkisõitmist tee peal vedelevate ootamatute esemete tõttu ning hoiduda loomaga kokkupõrkest. Pimedal ajal ei pruugi auto tavalambid olla selleks piisavad, sest maanteekiirusel sõites on reageerimisaeg üsna lühike,” märgib Aasala.