Avaleht Nõuanded Ära tee neid vigu oma hoone fassaadimaterjali valimisel
Ära tee neid vigu oma hoone fassaadimaterjali valimisel

Ära tee neid vigu oma hoone fassaadimaterjali valimisel

Iga hoone puhul on just fassaad see, mis loob ehitisest esmamulje ja paneb paika üleüldise stiili. Seega on üllatav, et nii olulise hoone elemendi valimisel tehakse tihti mitmeid lihtsaid vigu. Just praegu valitakse fassaade kevadel algavate ehitustööde jaoks ja on viimane hetk õiged valikud teha.

Praegu on just käes aeg, mil tehakse ettevalmistustöid kevadel ees ootavate ehitustööde jaoks. See tähendab ka materjalide valimist. „Tihti näeme, et inimestel on silme ees mingi pilt oma ideaalsest kodust. Selle sisse ei mahu aga mõnigi kord rohkemat, kui hoone visuaalne väljanägemine. Õige fassaadimaterjali valimisel on esteetika kõrval oluline, et sellega käiks käsikäes siiski ka muud tähtsad aspektid nagu näiteks funktsionaalsus, vastupidavus ja hooldusvajadus,” selgitas Cedral voodrilaudade ekspert Hanno Kruusimaa.

Fassaadide ekspert toob välja suurimad vead, mida fassaaditootjatel tihti lahti selgitada tuleb.

Viga nr 1: Kohaliku kliimaga arvestamata jätmine

Üks suurimaid vigu fassaadimaterjali valimisel on kohaliku kliima eiramine. „Eesti on küll väike, aga ka siis kogevad eri piirkonnad teistsuguseid temperatuure, niiskust, sademeid ja muid keskkonnategureid,” märkis Kruusimaa. Materjal, mis sobib pigem kuiva kliimaga, võib olla pigem sobimatu rannikul või niiskes piirkonnas. Näiteks võib puit kõverduda ja mädaneda niiskes kliimas, samal ajal kui metall võib soolase mereõhu käes kergelt roostetama minna.

Viga nr 2: Välimuse eelistamine funktsionaalsusele

Kuigi esteetika on oluline, võib selle eelistamine funktsionaalsuse ees põhjustada probleeme tulevikus. Mõned materjalid võivad visuaalselt võluvad olla, kuid nõuavad suurt hooldust või vananevad kiiresti. Ilusa väljanägemise ja praktilisuse tasakaalu leidmine on eduka fassaadimaterjali valiku võti. Õnneks on siinjuures aja jooksul välja arendatud üha rohkem tooteid, mis olukorda muudavad. „Cedral pakub näiteks kiudtsemendist voodrilaudu, mis on praktiliselt hooldusvabad ja ajale vägagi vastupidavad,” lausus Kruusimaa.

Viga nr 3: Hoolduskulude eiramine

Paljud fassaadimaterjalid vajavad sageli pidevat hooldust, et säilitada kena välimus ja ehituslik terviklikkus. Nende hoolduskulude arvesse võtmata jätmine võib kaasa tuua ootamatud rahalised koormused. Näiteks võib naturaalne puitfassaad nõuda regulaarset värvimist või kaitsekihi pealekandmist ja selle eiramine võib tähendada hilisemaid kalleid remonditöid. On oluline arvestada pikaajaliste hoolduskuludega, valides fassaadimaterjali, et vältida ootamatuid üllatusi tulevikus.

Viga nr 4: Vastupidavuse tähelepanuta jätmine

Vastupidavus on aspekt, mida ei tohiks kunagi alahinnata. Kuigi mõned materjalid võivad alguses olla odavad, ei pruugi need ajale nii hästi vastu pidada. Arvesta oma valitud materjali oodatava elueaga.

Viga nr 5: Keskkonnamõju mittearvestamine

Üha olulisem on arvestada oma hoone ja seega ka fassaadimaterjali keskkonnamõjuga. Mõned materjalid on säästlikumad ja keskkonnasõbralikumad kui teised. Kasutades ümbertöödeldud või kohalikke materjale ning energiatõhusat viimistlust, saad oma süsinikujalajälge vähendada.

„Õige fassaadimaterjali valimine on keeruline protsess, mis nõuab hoolikat kaalumist kliima, funktsionaalsuse, hoolduse, vastupidavuse ja keskkonnamõju osas. Vältides neid eelnevaid vigu, saad tagada, et hoone välisilme on visuaalselt kena ning on samas praktiline ja jätkusuutlik,” selgitas Cedral fassaadilaudade ekspert Hanno Kruusimaa.