1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Nõuanded, kuidas hooldada koduseid tekstiile
Nõuanded, kuidas hooldada koduseid tekstiile

Nõuanded, kuidas hooldada koduseid tekstiile

Igaühel meist on kodus kasutusel erinevaid tekstiiltooteid alates köögirätikutest kuni voodipesuni. Kuna need tekstiilid on võrdlemisi tundlikud ja võivad vale käitlemise korral kergesti kahjustada saada, on oluline teada, kuidas neid korrektselt hooldada. Nõu annab tekstiiliettevõtte Lindström tootmisjuht Katrin Maisa.

Lindström hooldab aastas üle 2000 tonni tonni hotellitekstiile, mille hulka kuuluvad nii voodipesu kui rätikud. „Inimesed ei oska sageli kodus tekstiile õigesti hooldada ning seetõttu kuluvad need kiiresti ning muutuvad kasutuskõlbmatuks. Hotellitekstiilide hooldamiseks on meil aga paika pandud kindlad hooldusprotseduurid, mis aitavad säilitada kanga omadusi ja neid võimalikult pikka aega kasutuses hoida. Samu põhimõtteid peaks tegelikult jälgima ka kodus kangaid pestes,“ ütleb Lindströmi tootmiste juht Katrin Maisa.

Mis mõjutab tekstiilide eluiga?

Tekstiilide eluiga mõjutavad näiteks kokkupuude päikesevalguse, niiskuse, tolmu ja puhastusvahenditega. Rätikute puhul soodustab niiske keskkond bakterite vohamist, nii et hügieeni tagamiseks peaks neid pesema vähemalt kord kahe nädala jooksul. Sama kehtib voodilinade puhul – öine higistamine ja soe keskkond on bakteritele väga meelepärane, nii et linade korrektsele hooldusele tuleb kindlasti eraldi tähelepanu pöörata.

Rätikud ja voodipesu võid vale hooldusega kergesti ka ära rikkuda kui pesed koos eri värve ja materjale. Kõik tekstiilid vajavad esmalt vastavalt värvile sorteerimist ja pahempidi keeramist, et vältida värvikahjustuste teket. Alati tuleb järgida ka tootjapoolseid nõuandeid temperatuurile, pesuprogrammile ja kuivatus- ning triikimisprotsessile.

Käterätikud ja voodipesu

Käterätikuid tuleks pesta 70 kraadise veega vähemalt 10 minutit, sest alles siis hävivad bakterid. Linade pesemiseks kasuta samuti pigem kõrgemaid temperatuure, nii saad kindel olla, et pesust tulevad tõesti hügieeniliselt puhtad linad. Puhtus on võimalik tagada ka madalamal temperatuuril pesu pesemisega, kui kasutad spetsiaalseid kemikaale. Igasuguste tekstiilide hoolduse juures peaksid lähtuma tekstiili liigist.

Käterätikud on enamasti valmistatud puuvillast. Puuvillased materjalid on pesule hästi vastupidavad, nii et võid kasutada kõrgemaid temperatuure ja tugevamaid pesuvahendeid. Kindlasti jälgi, et peseksid värvilisi ja valgeid asju eraldi, sest puuvilllased tooted annavad sageli värvi.

Voodipesu ja köögirätikud on sageli valmistatud linast. Linane kangas on antibakteriaalne ja higistamisvastane ning selle sile pealispind ei tõmba mustust ligi.  Lina miinuseks on selle kalduvus kortsuda, mille vähendamiseks on seda hakatud segama polüester- ja viskooskiudude või elastaaniga. Kui puhas lina talub masinpesul ja triikimisel kõrgeid temperatuure, siis segumaterjale pestakse reeglina madalamatel temperatuuridel.

Luksuslikumad voodipesukomplektid on sageli valmistatud ka siidist. Siid on väga õrn materjal, mis ei talu hästi higi ega päikesevalgust. Ka deodorandid võivad siidile püsivaid plekke jätta. Erinevalt linast või puuvillast on siidi keerulisem hooldada. Et materjal kauem ilus püsiks, soovitatakse siidist kangaid pesta käsitsi. Siidist kangaste jaoks sobivad kõige paremini õrnatoimelised pesuvahendid.

Head Uudised GoodNews