Avaleht Nõuanded Kuidas jaanid nutitelefoniga mõnusalt vastu võtta
Kuidas jaanid nutitelefoniga mõnusalt vastu võtta

Kuidas jaanid nutitelefoniga mõnusalt vastu võtta

Elisa telekomivaldkonna juht Mailiis Ploomann annab nõu, kuidas nutitelefoni edukalt puhkusel ära kasutada ja hoolitseda, et see hiljem ka töökorras oleks.

Merevett veekindlus ei huvita

Vee- ja tolmukindlad telefonid on saamas tavapäraseks nähtuseks ning seetõttu arvatakse tihtipeale, et nüüd võib telefoniga vabalt ujumas käia. Seda kohe kindlasti teha ei soovita ja eriti ei tasu telefoniga minna ujuma merevette. Soolane vesi võib tugevalt kahjustada isegi veekindlat mobiiltelefoni.

Kui telefon on veekahjustuse saanud, tasuks kindlasti telefon välja lülitada, võimalusel aku eemaldada, telefon kuivama panna ja esimesel võimalusel hooldusse pöörduda, kus mobiiltelefon vastavate vahenditega puhastatakse. Ka riisi sisse võib selle kuivama panna, kuid mitte pikaks ajaks, sest puhastuseta jätkub telefonis oksüdeerumine, mis võib seadme lõplikult rikkuda.

Hoia telefonis GPS aktiivsena

Sarnaselt nutiseadmete purunemisele tõuseb pärast jaanipäeva telefonide kadumisprotsent. Tootjad on aga nutiseadmete tarkvarasse loonud juba viisi, kuidas telefon leida. See eeldab, et telefonis hoitakse sees GPS-i ning Google’il ja Apple’il lubatakse asukohta näha. Nii saab arvutist seadme asukohta positsioneerida. Androidi kasutajad peavad selleks telefonis töötava Google’i ja Iphone’i kasutajad Icloudi kontoga vastaval lehel sisse logima. Seejärel saab järgida juhiseid telefoni leidmiseks, helisema panemiseks või lukustamiseks.

Mida teha, kui telefon on varastatud?

Kui telefon satub mõne pikanäpumehe kätte, on teatud juhtudel võimalik see uuesti ülesse leida samamoodi, nagu eelnevalt kirjeldatud. Kui telefon on aga juba välja lülitatud, siis ei ole suuri lootusi selle tagasi saamiseks.

Sellisel juhul tuleks esmalt sulgeda SIM-kaart, seejärel teha vastav avaldus politseile ja panna mobiiltelefon lukku unikaalse seerianumbri ehk IMEI (International Mobile Equipment Identity) koodi järgi, mille leiab kas nutitelefoni karbist või telefoniga seotud kontolt, seadme nimekirjast. See välistab telefoni kasutamise Eesti võrkudes ja teeb varga elu raskemaks.

Hoia lapsel Põnniradariga silm peal

Kuna ka väiksemad pereliikmed soovivad tihti jaanipäeval sõpradega ringi seigelda, siis soovitame lastele soetada Põnniradari nutikella, mis jälgib lapse asukohta ja lapsevanem näeb reaalajas väikse silmarõõmu asukohta oma nutitelefonist. Lisaks sellele saab kellaga helistada ja samme lugeda ning seda saavad kasutada ka Telia või Tele2 kliendid.