Avaleht Nõuanded 4 kriteeriumit, mida nutitelefoni valides silmas pidada: kaamera, aku kestvus, ekraan ja jõudlus
4 kriteeriumit, mida nutitelefoni valides silmas pidada: kaamera, aku kestvus, ekraan ja jõudlus

4 kriteeriumit, mida nutitelefoni valides silmas pidada: kaamera, aku kestvus, ekraan ja jõudlus

Nutitelefonid ei ole enam pelgalt infovahetuseks kasutatavad seadmed, vaid inimeste tänapäevane käepikendus, mis lihtsustab igapäevast elu. Igal aastal lisandub tootevalikusse uusi mudeleid, uute funktsioonide ja tehniliste parameetritega. Kuid mida peaks kindlasti iga tarbija telefoni valides silmas pidama? 

“Uut nutitelefoni valides tuleb esmalt mõelda, mis funktsiooni seade kõige enam täitma peab ja milliseid teisi seadmeid see asendama peaks suutma,” sõnas Huawei Eesti müügijuht Taavi Ting. Ta lisas, et lihtsa võrdluse tegemiseks piisab neljast kriteeriumist, mida hinnata: kas telefon peab asendama fotokaamerat, kas telefon peaks mõnes olukorras asendama arvutit ja võimaldama ka töötegemist ning milline andmetöötluse maht on vajalik.

Selleks on oluline tutvuda põhiliste funktsioonidega, mis mängivad olulist rolli telefoni valikul ja mis annavad võimaluse telefonide omavaheliseks võrdluseks.

Kaamera

Nutitelefonide kaamerad on viimase paari aasta jooksul teinud murrangulise arengu. Valik võib olla suur, mistõttu peaks lisaks megapikslitele tähelepanu pöörama ka näiteks kaamera objektiivi tüübile ja kaamera lisafunktsioonidele. Ting hindas, et uuemate nutitelefonide kaamerad on võimelised asendama korralikku fotokaamerat. Ainuke erinevus on see, et nutitelefon on kasutajal alati kaasas, mistõttu on igaühel võimalik teha nutikate funktsioonide abil profitasemel fotosid.

“Uuemad telefonid pakuvad ka erinevaid kaamerarežiime, nagu portreefoto, mis tekitab bokeh-efekti ning näiteks uutel Mate-seeria telefonidel on lisaks ka ülilainurkobjektiiv, mis annab fotodele lainurkobjektiivile iseloomuliku moonutusefekti,“ selgitas Ting.

Aku kestvus

Esmalt tasub tutvuda aku kasutusajaga, milleks on mAh (milliamper-tund), see annab aimduse aku eluea kohta, kuid selle suutlikkust mõjutab ekraani suurus, resolutsioon ja tarkvara, seega peaks käsitlema kasutusaega kui üht numbrit ning võtma arvesse ka teisi spetsifikatsioone.

Lisaks võiks uurida, kas telefon toetab kiiret laadimise funktsiooni ja kas see vajab selleks erivarustust. “Kui enamikel Android’i lipulaevadel on kiirlaadimise tarvikud juba kaasas, näiteks Mate 20 Pro on varustatud SuperCharge adapteriga, mis suudab laadida end umbes 70 protsenti 30-minutilise laadimissessiooni jooksul, siis uusimate iPhone’ide puhul peab spetsiaalseid tarvikuid telefonile juurde ostma,” ütles Ting.

Uuenduslik on ka juhtmeta laadimine, näiteks uusimad telefonid on võimelised akut 30-minutilise juhtmeta laadimise juures laadima lausa 30 protsenti.

“Aku maht on oluline, kui tarbija on terve päeva vältel aktiivne telefonikasutaja: jälgib e-kirju, vestleb chat-ides, kasutab aktiivselt kaamerat, loeb uudised, kasutab GPSi või parkimisrakendusi – kõik need tegevused kulutavad akut,” tõi Ting esile, nentides samas, et kui vanasti soovitati akut kestvuse pikaajaliseks säilitamiseks tühjaks kasutada, misjärel telefon täis laadida, siis uuemate nutitelefonide akud säilivad võrdväärselt ja isegi paremini, kui neid vajadusel laadida ka pooltäis olekust 100 protsendini.

Ekraan

Kuna tarbijate keskmine nutitelefoni kasutamise aeg on igal aastal järjest pikenenud, on oluline, et sellel oleks kõrge resolutsioon, et silmad ei peaks liigselt pingutama.
Ekraan peaks olema Full HD, mis on 1920 x 1080 pikslit. Lisaks on oluline, millist tehnoloogiat telefonid enda ekraanides kasutavad, OLED-ekraanid on paremad kontrasti poolest – näiteks on selle must värv sügavam kui LCD-ekraanidel.

Huawei Eesti müügijuhi hinnangul näitavad maailma tehnoloogia trendid, et OLED-ekraanid asendavad peagi LCD-ekraanid välja, mistõttu on ka viimati uut telefoni tutvustanud Huawei oma Mate 20 seeria telefonide ekraanid OLED-tehnoloogial põhinevaks muutnud.

Teine oluline aspekt on ekraani suurus: kui soovitakse ühe käega enda telefoni hoida ja seal toiminguid teha, siis võiks ekraan olla käepärasem ja väiksem, seevastu suurem ekraan on parem töö tegemiseks, mängude mängimiseks või videote vaatamiseks. “Suurema ekraaniga telefonid on heaks kiireks asenduseks tahvelarvutitele ja ka sülearvutitele, sest võimaldab ühes seadmes nii lugeda, kirjutada kui ka videosid vaadata,” tõi Ting esile.

Jõudlus
Kui kasutaja eelistab turu uusimat nutiseadet, tasuks veenduda, et nendes oleksid ka uusimad protsessorid. Võimsam protsessor tagab selle, et ka peale aastate pikkust kasutust suudab telefon endiselt hallata mahukaid protsessori- ja graafikatoiminguid.

“Nii on Huawei lipulaeval Mate 20 Pro-l Kirin 980 kiibistik, mille CPU on 75 protsenti võimsam võrreldes eelnevaga,“ selgitas Ting ja lisas, et Kirin 980 on varustatud ka Dual-NPU-ga, mis annab seadmele suurema tehisintellektiga töötlemise võimaluse kõigi AI-rakenduste toetamiseks.

Ting nentis, et tehniliste parameetrite kõrval ostavad aga tarbijad kindlasti ka emotsiooni – mida loob nii disain, mugavus kui ka vastupidavus. “Hea tehnilise sisu ja funktsioonidega telefon võimaldab aga luua emotsioone, mis kestavad pikalt,” sõnas Ting.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga