
VIDEO I Mida hindavad kohtunikud Eesti Aufgussi meistrivõistlustel?
Elamus SPA peasaunameister Johanna Jakobson räägib, et Aufguss on tegelikult nagu tavaline saunarituaal – see on 10-15 minutit kestev tegevus saunas, kus saunameister vee valamisega kerisele tekitab mõnusa leili, kasutab erinevaid aroome, muusikat ja loob saunas elamusi.
Rätikuga saab saunasolijalete pakkuda väikest etendust
Aufgussile on aga lisatud veel üks tähtis element, milleks on rätik. Ta toob välja, et selle rätikuga ei kuivatata ja selle peal ei istuta, vaid sellega hoopis pannakse saunas kuum õhk ja aroomid efektiivsemalt liikuma. Kui rätikuga liigutusi õigesti teha, siis näeb see väga graatsiline välja ehk külalised saunas saavad nautida väikest etendust.

Elamus SPA-s selgitatakse välja Eesti meister
Eesti liitus Aufgussi organisatsiooniga aastal 2022 ja möödunud aastal sai ka oma esimese saunateatri etenduse viia läbi Aufgussi maailmameistrivõistlustel. Selleks, et Eesti saaks sügisel osaleda Aufgussi maailmameistrivõistlustel tuleb aga välja selgitada Eesti meister. Selleks korraldab Mustamäe Elamus SPA juulikuus, täpsemalt 26.-28.juuli, esimest korda Eestis Aufgussi meistrivõistlused. Meistrivõistlustele on oodatud kümmekond saunameistrit nii Elamus SPA-st kui üle terve Eesti. Ka koolitused juba käivad – Elamus SPA koolitab nii enda saunameistreid kui ka välisspaade ja saunakeskuste saunameistreid. “Lisaks on meil abis ka maailmaparemikku kuuluvad Hollandist pärit Aufgussi saunameistrid Ashley ja Gideon Fijma, kes professionaalselt tegelevad sellega igapäevaselt. Saame korraliku koolituse põhja endale alla, et Eesti meistrivõistlused oleksid ikkagi tasemel ja saunateatri etendused vägevad,” selgitab Johanna.
Selleks, et Eesti saaks sügisel osaleda Aufgussi maailmameistrivõistlustel tuleb välja selgitada Eesti meister.

Mida kohtunikud hindamisel jälgivad ?
Johanna selgitab, et hindamisel kasutatakse seitset erinevat alagruppi. Esimene on professionaalsus ehk kohtunikud hindavad seda, kas saunameister/võistleja on toimetanud oma heli- ja valgusplaani õigel ajal meistrivõistluste korraldajatele ja kuidas tal on saun organiseeritud. Kas tal jäävad tarvikud ette või mitte ja ka seda, kas saunameister järgib saunas ohutusreegleid. Ehk kas saunameister jälgib ka seda, kuidas külalised käituvad ja et ei läheks midagi põlema või juhtuks õnnetus.
Teine alagrupp on saunas kuumuse ja aroomide liigutamine. Seetõttu on Johanna sõnul oluline, et kohtunikud istuvad sauna erinevates osades – nad saavad tunnetada seda, kuidas nendeni jõuavad kuumus ja aroomid.

Kolmas alagrupp on rätitehnika ehk seal hinnatakse erinevaid keerulisi rätikombinatsioone, koreograafiat, sujuvaid üleminekuid ja palju ka muud. “Seal on tegelikult võimalik ka saada miinuspunkte, näiteks kui rätik kukub maha, siis on kohe miinuspunkt kirjas ja sedasama rätikut ei tohi ka edasi kasutada. See läheb otse musta pesu korvi,” lausub Johanna.
Järgmine alagrupp on aroomid ja nende kasutamine. Hinnatakse seda, kas saunameister-võistleja kasutab aroome piisavalt ja õiges koguses, et need ei ajaks köhima ja kas need sobivad esitatava loo sisuga kokku. “Kuna saunameister etendab seal mingit lugu, siis ka aroomid peavad sellega kokku minema. Kui ma näiteks esitan metsajumalanna lugu, siis ma ei saa sinna panna popkorni aroome, vaid ma kasutan metsalisi aroome, milleks on siis männid, kuused, seedrid,” selgitab Johanna.

Järgmine alagrupp on atmosfääri loomine ehk saunameister peab looma mõnusa atmosfääri, selleks, et saunakülalised saaksid tunda end mõnusalt. Kui saunas külalised plaksutavad, elavad kaasa ning on rõõmsad, siis selle eest lisapunkte, sest kohtunikud näevad, et lugu toimib ja atmosfäär on hea.
Kuues alagrupp on üldiselt lugu ja selle edasiandmine. Hinnatakse seda, kui hästi võistleja lugu jutustab ning kas see on nii kohtunike kui ka saunakülaliste jaoks arusaadav. “Sinna juurde lähevad ka kostüümid, kas need sobivad looga kokku, kas valgus ja heli sobituvad sellesse loosse,” räägib Johanna.

Viimase alagrupina, mis kehtib ainult tiimi-Aufgussi korral, hinnatakse seda, kas tiimitöö toimib, kas kõik on sünkroonis ja kas visked ning püüded tulevad hästi välja.