Avaleht Nõuanded Väike induktsioonpliit muudab kitsas köögis söögitegemise mugavamaks
Väike induktsioonpliit muudab kitsas köögis söögitegemise mugavamaks

Väike induktsioonpliit muudab kitsas köögis söögitegemise mugavamaks

Köögis söögitegemine peab olema mugav ja käepärane. Induktsioonpliit on tänapäeva kodudes muutunud aina populaarsemaks, kuna sel on mitmeid eeliseid, võrreldes tavalise elektripliidiga. 

Vaatame lähemalt, mida induktsioonpliit endast üldse kujutab ning miks seda eelistada just nimelt väikestes kitsastes köökides. 

Miks valida induktsioonpliit? 

Pliite on mitmeid eri tüüpi: on gaasi, elektri, keraamilised ja induktsiooni. Induktsioonpliit töötab magentvälja abiga. Soojus tekib täpselt kööginõu alla, mis tähendab, et ümberringi on plaat jahe, kuid nõu ise saab maksimaalselt kuuma.

Induktsioonpliit reageerib viivitamatult temperatuuri muutustele ja soojendab toitu väga kiiresti, vähendades sellega nii aja – kui ka energiakulu. See on ka tunduvalt ohutum kui teised pliiditüübid, sest pliidiraud lakkab töötamast kohe, kui pott või pann on pliidilt eemaldatud. 

Väike ühe-kahe kohaga induktsioonpliit ilma ahjuosata sobib imehästi kööki, kus on vähe ruumi või kus toimub üsna vähe söögitegemist. Sellised pliidid on kompaktsed, praktilised ja lisaks kõigele näevad ka stiilsed välja. 

NB! Pottide-pannide soetamisel jälgi, et need sobiksid induktsioonipliidiga – päris iga vanem sööginõu sellega hakkama ei saa. 

Mida valimisel silmas pidada? 

Induktsioonpliidi valimine ei ole keeruline, tuleb vaid teada, milliseid näitajaid on vaja vaadata.

  • On olemas kahte tüüpi pliite: eraldiseisvad ja sisseehitatud.
  • On olemas väikeseid, ühe või kahe pliidikohaga pliidiplaate, aga muidugi ka suuremaid.
  • Pliidiplaadid on tavaliselt eri võimsusega. Tavaliselt eelistatakse, et üks plaat on nii-öelda kiirkeeduplaat, ehk teistest kiirem ja võimsam.
  • Mehhaaniline, elektrooniline või puutetundlik sensoritega – kuidas soovid sina oma pliiti sisse-välja lülitada ja kontrollida? 
  • Nagu paljudel tänapäeva kodumasinatel on ka induktsioonipliitidel mitmeid kasulikke lisafunktsioone, näiteks automaatne väljalülitamine või lapselukk.

5 kompaktset induktsioonpliiti

Kuigi näpunäited on olemas, võib valiku langetamine ikkagi üsna keeruline olla, kuna erinevaid mudeleid on ju väga palju.

Foto: 1a4

Tutvustame viit mudelit, mis sobivad just väiksemasse kööki:

1. Electrolux 300 seeria „Domino“ LIT30230C

Tegu on kitsa, vaid 29cm laiuse integreeritava pliidiplaadiga. Pliit on puutetundlik, seega väljaulatuvad nupud puuduvad ning tänu sellele on ka puhastamine väga lihtne. Tänu nupulukustusele on see kaitstud ka laste ning juhuslike puudutuste eest. 

Foto: 1a4

PowerBoost funktsioon annab pliidile erilise temperatuurisööstu, nii et vesi läheb keema vaid loetud minutitega. Olemas on ka taimer, ehk võid supi rahulikult kindlaks ajaks valmima jätta ning pliit annab ise valmimisest märku. 

2. Standart MC-ID351

Ka siinkohal on tegu kitsa integreeritava pliidiplaadiga. Pliidil on tõhusad ja kiirelt kuumenevad võimsad kütteelemendid. Toit valmib ideaalselt, sest temperatuuri on väga mugav reguleerida.

Foto: 1a4

Ka sellel pliidil on puutetundlikud nupud, mida on lihtne kasutada ja puhastada. Lisaks annavad jääkkuumuse indikaatorid teada, kui mõni ala on veel kuum.

3. Whirlpool WSQ0530N

See integeeritav klaaskeraamikaga induktsioonpliit on kitsas ning praktiline valik. Võimsust on lihtne kontrollida ning uuem tehnoloogia suudab paremini kaardistada pliidiplaadi kasutusalasid.

Foto: 1a4

Sellel pliidil on mitmeid häid lisasid. Kui tavaliselt rõhutatakse suure kuumuse ja keetmiskiiruse peale, siis siin on mõeldud ka madala temperatuuri peale. See on sobiv näiteks šokolaadi ja või sulatamiseks ning õrnade kastmete valmistamiseks. Õige kuumuse leidmine on veelgi kergemaks tehtud nelja erineva programmiga, mis valivad ise temperatuuri vastavalt toidu valmistamise viisile.

4. De Dietrich DPI7468XS

See induktsioonpliit erineb eelmistest mitmel viisil: 

  • Sel on üks suur toidu valmistamise tsoon, kuid see ei tähenda, et sinna vaid üks pann mahub. 
  • Tänu erilise tehnoloogiale võib ühte tsooni asetada mitu kööginõud, olgu see kaks väikest panni või suur ja lai pott. Muidugi saab neile ka eraldi kuumused valida. 
  • Lisaks tavalisele temperatuurikontrollile ka neli eelseadistatud programmi.

Sellel pliidil on ka mitmeid praktilisi lisafunktsioone. Kuna nupud on siingi sensoorsed, on neile võimalik rakendada lapselukku. Pliit peatab oma töö automaatselt, kui pliidiplaadilt pott või pann üles tõstetakse. Samuti annavad indikaatorid jääkkuumuses teada.

Foto: 1a4

5. Siemens iQ700 EX375FXB1E

See induktsioonpliit lubab innovaatilist lähenemist. PowerMove Plus loob kolme erineva temperatuuriga tsooni, mis liigub koos keedunõuga.

Muidugi on ka sellel pliidil mitmeid kasulikke lisasid. Sel on taimer, mis pärast nulli jõudmist lülitab välja kõik tsoonid, muutes söögi tegemise ohutumaks ja mugavamaks. Samuti on ka sel lapselukk, mis kaitseb puutetundlikke kontrollnuppe. 

Integreeritav ahi või kuumaõhu fritüür? 

Induktsioonpliidil on omad võlud, kuid on toite, mida ei saa teha pliidiplaadil. Selleks on vaja ahju või hoopiski tänapäeval populaarset kuumaõhu fritüüri.

Integreeritav ahi on praktiline valik igasse kööki. See võimaldab paigutada ahju just sinna, kus vaja. Ahjus saab küpsetada palju erinevaid toite ning mitmed lisafunktsioonid muudavad toidu valmistamise eriti nauditavaks. 

Kui ahju jaoks aga ikkagi ruumi pole, siis kuumaõhu fritüür suudab osaliselt täitsa ahju rolli täita. Kuumaõhu fritüür on üsna väike ja seda on mugav töötasapinnal ringi tõsta ning kapis või mujal hoiustada. 

Kokkuvõtteks

Induktsioonpliit on mugav valik väikesesse kööki, kuna ei võta palju ruumi, seda on lihtne puhastada ja see on väga võimas. Sellel pliidil valmib toit kiirelt ning välja lülitatuna näeb see töötasapinnal hea välja. 

Laia valiku induktsioonpliite leiad näiteks 1A veebikaubamajast. Mine vaata järele ja leia ka enda kööki ideaalne pliit!