Uuring: suur osa Eesti õpilastest kasutab koolitööde tegemisel iganädalaselt AI abi
Samsungi tellitud ja Norstati läbiviidud uuringust selgus, et AI-l põhinevaid rakendusi kasutab koolitöödega tegeledes iganädalaselt 39% üheksanda kuni kaheteistkümnenda klassi õpilastest.
Norstati läbiviidud uuringust ilmnes, et igapäevaelus puutub kokku ja kasutab tehisintellektil põhinevaid rakendusi kaks kolmandikku 14-19 aastastest õpilastest.
Kahest kolmandikust tehisintellekti kasutajatest pole viis protsenti seda kunagi koolitööde tarbeks kasutanud. Veerand uuringus osalenutest leiab tehisintellektilt koolitööde jaoks tuge 1-2 korda kuus, 23% vastanutest kasutab AI-d koolitööde jaoks mõned korrad nädalas, 14% üle 3 korra nädalas ja 2% kasutab tehisintellekti abi koolitööde tegemisel lausa igapäevaselt.
Uuringust ilmnes, et tehisintellekti kasutamine on silmatorkavam just 11.- ja 12. klassi õpilaste seas, kellest 41% kasutavad koolitööde tarbeks AI-d iganädalaselt. Samal ajal 9.- ja 10. klassi õpilastest kasutab AI-d igal koolinädalal 36% õpilastest.
Uuringust on näha ka, et Tallinnas ja teistes Eesti suuremates linnades elavate noorte seas on igapäevaelus tehisintellekti kasutajaid rohkem kui väikelinnades ja maapiirkondades elavate noorte hulgas. Tallinnas elavatest noortest kasutab tehisintellekti 77% uuringus osalenutest; Tartus, Pärnus, Narvas ja Kohtla-Järvel 69%; väikelinnades 58% ja maapiirkondades 62% uuringus osalenud noortest.
Uuring telliti Samsungi Solve for Tomorrow koolinoorte ideekonkursi raames. Ideekonkursi eesmärk on tehisintellekti abil noorte paremaks õpilaseks muutmine. “Tehisintellekt kerkis jõuliselt inimeste huviorbiiti 2022. aasta lõpus ning huvi on ajas aina kasvanud. Läbiviidud uuring näitab, et noored on tehisintellekti oma eluga ühildanud. Tehisintellektil põhinevad rakendused teevad tõepoolest elu mugavamaks ja lihtsamaks, kuid samal ajal on oluline, et noorte enda intellekt, õpivõime ja areng seeläbi kannatada ei saaks,” ütles Solve for Tomorrow programmi juht Egle Tamelyte.
Tehisintellektil põhinevad rakendused teevad tõepoolest elu mugavamaks ja lihtsamaks, kuid samal ajal on oluline, et noorte enda intellekt, õpivõime ja areng seeläbi kannatada ei saaks.
- Ideekonkursi Solve for Tomorrow raames tuleb välja mõelda idee, kuidas tehisintellekt kooliellu abimehena kaasata nii, et õpilased ka iseseisvalt õpiks. Auhinnafondiks on Samsung välja pannud 16 000 eurot.
- Programmi käigus selgitatakse esmalt välja parimad Eesti võistkondade ideed ja siis saadetakse viis tugevamat mõõtu võtma Baltikumi-ülesele finaalvõistlusele.
- Osa võtma oodatakse 9.-12. klassides õppivaid 3-5 liikmelisi võistkondi.
- Enda võistkonna ja esialgse ideed saab kirja panna alates 9. septembrist kuni 7. oktoobri õhtuni SIIN.