Avaleht Huvitav SUPER MARIO BROTHERS I Rahvusraamatukogus tuleb videomängunäitus
SUPER MARIO BROTHERS I Rahvusraamatukogus tuleb videomängunäitus

SUPER MARIO BROTHERS I Rahvusraamatukogus tuleb videomängunäitus

Videomängumuuseum Lvlup ja rahvusraamatukogu korraldavad 19. aprillil kell 17.30 interaktiivse näituse „Tee parem midagi kasulikku“ demoavamise.

Demoavamisel räägivad videomängudest, nende mängimisest ja rollist Eesti ning maailma kultuuripärandis muuseumist Andrejs Rusinovskis, Camille Laurelli ja Sigrid Liira ning rahvusraamatukogust Argo Kerb. Näitus avaneb kohe, kui koroonaolud ja riiklikud reeglid seda lubavad.

Väljapaneku kuraatorite Camille Laurelli ja Andrejs Rusinovskise sõnul pöörab näitus erilist tähelepanu seadmetele ja mängudele, mis muutsid kohalikku ettekujutust mängudest ja samal ajal kujundasid videomängutööstust kogu maailmas.

Videomängud olid olemas juba Nõukogude Liidus, kuid laiemalt leviva meediumi ja kultuurinähtusena said siin juured alla alles 1980. aastate teisel poolel ja 1990. aastate alguses. Seetõttu on ka Eesti videomängude (tuntud ka kui telekamängud) ja nende mängimise ajalugu teistest lääneriikidest märkimisväärselt erinev.

Nagu ka mujal maailmas, ei nähtud videomänge osana kultuurist ja kunstist, vaid pigem lastele suunatud meelelahutusena. „Tee parem midagi kasulikku!“ öeldi mitme põlvkonna miljonitele mängijatele. Tänaseks on videomängutööstus aga kasvanud suuremaks kui muusika- ja kinotööstus ning mängimisest saab mõelda aina rohkem kui kõrgkultuurist, spordist või isegi tööst.

Nõukogudeaegsed videomängukonsoolid, 1990. aastate alguses Ida-Euroopas levinud piraaditud „kollased kassetid”, omal ajal üle mõistuse kallid Jaapani ja USA mängukonsoolid ootavad, et huvilised tuleksid piirangute lõppedes videomängukultuuri mitte ainult vaatama, vaid ka kogema rahvusraamatukogu viiendale korrusele.

Kohapeal saab kineskoopekraanide taga proovida kümneid erinevaid mänge 14 mängukonsoolil läbi kolme kümnendi. Peaaegu ajastutruul arvutil saab vaadata ja proovida üht Eesti esimest arvutimängu “Sky Roads”, mille lõid Ahti Heinla, Priit Kasesalu ja Jaan Tallinn aastal 1993.

Rahvusraamatukogu korraldab muuseumiga koostöös iga kuu veebiüritusi, kus räägitakse arvutimängudest erineva nurga alt. Järgmine üritus toimub juba 26. aprillil ja kannab nime „Videomängu artefakt: mis teeb videomängust videomängu?”.