Avaleht Huvitav SISEKUJUNDAJA NÕUANDED I Vannitoa ehitamise dilemmad
SISEKUJUNDAJA NÕUANDED I Vannitoa ehitamise dilemmad

SISEKUJUNDAJA NÕUANDED I Vannitoa ehitamise dilemmad

Kas vann või dušinurk? Ja kui dušinurk, kas kabiin või minimalistlik klaassein? Kas pott seinale või põrandale, kas kraanikauss jalaga või kapi peal? Need on klassikalised uue vannitoa planeerimise ja vana renoveerimise dilemmad. Otsustamine on seda keerukam, et vannitoa rajamine on suur investeering aastateks. Levinumatele küsimustele aitab vastata K-rauta sisekujundaja Aleksandra Tšufarina.

Vann või dušinurk?

Mõnel inimesel seda küsimust ei tekigi, sest osad meist armastavad vannis käia ja teised ei tee seda kunagi. Kui see küsimus siiski kerkib, tuleb lähtuda ruumi suurusest ja olemusest ning praktilistest ootustest. Dušinurk võtab reeglina vähem ruumi, on lihtsamini hooldatav ja seega üldiselt praktilisem valik, samuti kulub duši all käies vähem vett kui vannis, seega on tegu ka säästlikuma valikuga pikas plaanis. Kuna vannis duši all käia ei ole kuigi mugav, siis on vann pigem luksusese, mis valitakse suurtesse vannitubadesse, kuhu mahub kõrvale ka dušinurk. Kui juba valida vann, siis võiks eelistada ilusa disaini ja stiilse vormiga ajatut vanni.

Alusega dušikabiin või trapiga minimalistlik dušinurk?

Kui veel kümmekond aastat tagasi olid võrdlemisi popid massiivsed dušikabiinid, sageli ka aurusauna või massaažifunktsiooniga, siis nüüd eelistatakse reeglina minimalistlikke dušinurki. Valik sõltub kindlasti ka ruumi olemusest ja võimalustest, aga visuaalselt jätab aluseta ja vaid klaasseintega nurk mulje avaramast ja õhulisemast ruumist, massiivne dušikabiin lõikab ruumi visuaalselt katki. Samas kui põrand on juba valmis, sellel pole vajalikku kallet ja trappi, võib valida ka madala alusega läbipaistvast klaasist seintega kabiini. Kõigist külgedest kinnine dušikabiin on põhjendatud vaid juhul, kui seinad pole plaaditud ja ega tohi saada märjaks. Dušinurga või -seinte valikul peaks jälgima nende klaasi kvaliteeti – nii paksust kui töötlust, osad nendest on näiteks lihtsamini puhastatavad kui teised.

Kapipealne või jalaga kraanikauss?

Umbes pooltes kodudes paigutatakse kraanikauss vannitoa kapile või tasapinnale, pooltes kodudes valitakse jalaga kraanikauss. Inimeste eelistused on erinevad ja paljuski on see maitse küsimus. Samas näiteks väikeste lastega pere puhul on praktilisemaks lahenduseks vastupidav jalgaga kraanikauss, mida on lihtsam puhastada ja mille puhul pole põhjust peljata, et kraanikausi aluseks olev mööbel ühel päeval veekahjustuste tõttu otsad annab. Kui on soov kasutada kraanialust kappi või muud pinda, peab selle töötlema veekindlaks, sest veeloigud kraanikausi ümber kipuvad saama pigem reegliks kui erandiks ja iga kord ei jõua kohe lapiga pühkima.

Väike või suur kraanikauss?

Kraanikausse on müügil erineva suurusega. Väike kauss sobib näiteks külaliste pesuruumi, sest on olemuselt pigem ebapraktiline, kuigi ruumisäästlik. Igapäevaseks käte- ja hambapesuks sobib suur kraanikauss, mis vähendab pritsmete hulka tasapindadel ja põrandal. Olenemata sellest, kas valitakse ümara või kandilise vormiga kraanikauss, peaks selle servad olema ümarate äärtega, et keegi ei teeks endale viga.

WC-pott seinal või põrandale?

Ühiskondlikesse ruumidesse jõudsid seinale kinnitatud potid juba ammu, praeguseks on sama trend levinud ka kodudes. Kindlasti on osalt tegu maitseküsimusega, aga seinapealsed potid on üldjuhul praktilisemad – põrandat on lihtsam pesta ning ruum tundub visuaalselt avaram. Kuna WC-pottidest rääkimine tikub olema tabuteema, siis enamasti ei tea ostjad tähelepanu pöörata pottide keraamikale ja pinnatöötlusele, kiire tootearendus on toonud turule potid, mis määrduvad vähem ja mille puhastamine on lihtsam.

Vett säästev või tavaline segisti?

Turul on üha energiasäästlikumaid segisteid ja dušiotsikuid, mille eesmärgiks on vett säästa, aga jätta seejuures küllusliku veevoolu mulje. Sisuliselt segatakse vee sisse õhku, mis petab visuaalselt ära ja on enamasti ka pesemiseks täiesti piisav. Küll ei peta selline dušiotsik ära inimest, kellel on pikad ja paksud juuksed, millest on vaja šampoon korralikult välja loputada. Seega tuleb teha otsus pesijate praktilistest vajadustest lähtuvalt – kui suur vee hulk pole otseselt vajalik, tasub eelistada säästlikumat lahendust.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga