Avaleht Ole teadlik PANE TÄHELE I Päästeamet tuletab meelde töökorras suitsuanduri olulisust
PANE TÄHELE I Päästeamet tuletab meelde töökorras suitsuanduri olulisust

PANE TÄHELE I Päästeamet tuletab meelde töökorras suitsuanduri olulisust

Päästeameti eelmise sügise uuring tõi välja trendi – kahe aastaga on töökorras suitsuandurite arv kodudes vähenenud viis protsenti ehk ligi 28 000 kodus on andur kas maha võetud või see ei tööta.

Andur ei anna häiret ilma põhjuseta

“Võime arvata ja tulekahjude puhul ka näeme seda, et suitsuandur võetakse maha, kui see hakkab igapäevaelu segama,” selgitas Päästeameti ennetustöö osakonna koduohutuse ekspert Tuuli Taavet.

Olgu põhjuseks pidevalt kõrbev toit või midagi muud, tasub andur alati kohe peale häire vaigistamist taas töökorda seada. Ennetustöö ekspert Taavet märkis, et sageli pole üürikodudes suitsuandureid ja üürileandja ei luba neid ka paigaldada. “Tegelikult on see ikkagi kohustus ning üürile andja peab omanikuna suitsuanduri paigaldama.”

Eakate puhul võib Taaveti sõnul olla probleemiks see, et nad ei suuda andureid ise paigaldada ja hooldada või ei suuda häiresse läinud andurit ise vaigistada. “Häiresse läinud andur tõmmatakse maha ja inimene ei pruugi olla võimeline seda tagasi panema. Sama kehtib ka liikumispuudega inimeste puhul.”

G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala tõi veel välja mitu põhjust, mis võivad selgitada uuringust ilmnenud trendi. Suitsuandurite eluiga on läbi saanud, need lihtsalt ei tööta enam ning inimene peaks uue hankima, aga ei tee seda. Teine põhjus on üsnagi labane – anduri patarei on saanud tühjaks nii, et inimene seda ise ei teagi.

Nutikas andur tuleb appi

Hajameelsust aitab vältida nutikas andur, mis annab patarei tühjenemisest ise teada. Lisaks saadab tark andur signaali ka reageerijatele, kes vajadusel kiiresti reageerivad ning võivad seeläbi päästa nii teie elu kui ka kodu.

“Kui andur annab häire ja meil on põhjust kahtlustada või oleme lausa veendunud, et tegu on päris tulekahjuga või vingugaasimürgitusega, siis kaasame ka Päästeameti,” kirjeldas G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala.

Kas vinguandur jättis suitsuanduri tahaplaanile?

Eksperdid näevad suitsuandurite vähenemise taga ka asjaolu, et viimastel aastatel on rohkem räägitud vingugaasianduri olulisusest ja suitsuandurite reklaamimine on jäänud tahaplaanile. Inimesed võivad ekslikult arvata, et vingugaasi- ja suitsuandur on üks ja sama asi. “Tegelikult on need kaks erinevalt toimivat seadet,” rõhutas Pärjala.

Vingugaasiandur tuvastab, kui ruumis on ohtlikus koguses mürgist vingugaasi. Kuna gaas on värvitu ja lõhnatu, ei saa inimene selle olemasolust ise aru. Vingugaas tekib mittetäielikul põlemisel ning jõuab ruumi enamasti tahkekütte- või gaasiseadme kaudu.

Suitsuandur reageerib seevastu õhus levivale suitsule ning läheb häiresse siis, kui suits jõuab seadme kambrisse, mis omakorda käivitab alarmi.

Päästeamet paneb inimestele südamele, et töökorras suitsuandur aitab avastada tulekahju selle algfaasis ning annab võimaluse hoonest ohutult väljuda. Eelmisest aastast on tahkeküttega kolletega hoonetes kohustuslik ka vingugaasiandur.