1. Avaleht
  2. Ole teadlik
  3. OLE TEADLIK I Mida teha, kui naaber ujutab korteri üle?
OLE TEADLIK I Mida teha, kui naaber ujutab korteri üle?

OLE TEADLIK I Mida teha, kui naaber ujutab korteri üle?

Naaber võib olla hea sõber ja abimees, kuid tihti tuleb ette juhtumeid, kus naabri kodust kostev müra või tema põhjustatud veeuputus ajab harja punaseks. Viimase korral tuleb kohe ühendust võtta oma naabri ja kindlustusandjaga.

Kindlustusselts Gjensidige Eesti filiaali juht Raido Kirsiste sõnas, et kortermajades ongi kõige sagedasemad kindlustusjuhtumid seotud veekahjudega. Ka Gjensidige tellitud NielsenIQ uuringust selgub, et Eestis on naabrite pärast kannatanud 38% vastanutest. Viiendik Eesti inimestest märkis, et nende kodu on naabri tõttu üleujutatud olnud.

“Üllatuslikult juhtub veeõnnetusi rohkem uusarendustes. Siin võib olla aga väga inimlik põhjus: inimesed pole veel uute kodumasinate ja sanitaartehnikaga harjunud, mistõttu on veeuputused kergemad tekkima,” selgitas ta.

Üllatuslikult juhtub veeõnnetusi rohkem uusarendustes. Siin võib olla aga väga inimlik põhjus: inimesed pole veel uute kodumasinate ja sanitaartehnikaga harjunud, mistõttu on veeuputused kergemad tekkima.

Uputus võib tekkida ka siis, kui tehnika ja seadmed on korralikult hooldamata või vajavad remonti.

Kui veeuputuse sinu korterile põhjustab ülemise korruse naaber, tuleks koheselt pöörduda naabri poole. Kui naabriga ühendust ei saa, tuleb otsida abi korteriühistu majahaldurilt, et veejooksu peatada ja edasist kahju piirata. Samuti peab kahjust viivitamata teavitama oma kindlustusandjat.

Foto: Freepik

“Oluline on vältida kahju levimist, sealhulgas ka elektriõnnetusi. Mistõttu on arukas õnnetuse kohas elekter välja lülitada. Õnnetuse põhjustanud naabril tuleks kindlasti paluda ka vee sissevool kinni keerata,” sõnas kindlustusekspert.

Oluline on vältida kahju levimist, sealhulgas ka elektriõnnetusi.

Tekkinud kahju kohta on soovitatav teha koheselt fotod või videod. Õnnetusest tuleb teada anda ka korteriühistule. Naabrilt on aga mõistlik uurida, kas naabri kindlustusselts hüvitab ka sinu korteris tekkinud kahju.

Kõik kindlustused naaberkorteri kahju ei hüvita

“Et kompenseerida sinu korterist alguse saanud kahju naaberkorterile, peaks kindlustuslepingus olema valitud vastutuskindlustuse kaitse, millega on kaetud kahjud kolmandatele isikutele. Vastutuskindlustuse kindlustussumma valimisel tuleks arvestada summaga, kus õnnetuse korral saab kahjud taastada kindlustuse abiga. Mida kõrgemal kortermaja korrusel elatakse, seda suurem võiks olla kindlustussumma. Väga suurte veeuputuste korral kannatavad mitme alumise korruse naabrid,” ütles Kirsiste.

Vastutuskindlustuse kindlustussumma valimisel tuleks arvestada summaga, kus õnnetuse korral saab kahjud taastada kindlustuse abiga.

Lõhkenud või ummistunud torud, probleemid veesüsteemiga, lahti ununenud veekraan või purunenud pesumasina veetoru on vaid mõned näited, kus veeõnnetused võivad põhjustada väga suuri kahjusid. Tihtilugu ei saa uputusi ära hoida, seega võivad need juhtuda ka kõige hoolsama korteriomanikuga.

Head Uudised GoodNews