Avaleht Huvitav NÕUANNE I Panipaiga uuendamine: lahendused, mille peale sa tõenäoliselt ei mõelnud
NÕUANNE I Panipaiga uuendamine: lahendused, mille peale sa tõenäoliselt ei mõelnud

NÕUANNE I Panipaiga uuendamine: lahendused, mille peale sa tõenäoliselt ei mõelnud

IKEA Eestis läbiviidud uuringust* selgus, et rohkem kui 55% Eesti vastajatest ei ole oma koduga rahul. Peaaegu iga viiendat vastajat häiris, et tal on kodus liiga palju asju ja sama arv (15%) inimesi kurtis vähese ruumi või segaduse üle. Kuna peaaegu pooled vastajad plaanivad sel suvel oma kodu renoveerida, tuletab IKEA sisekujundaja meelde, et kodus on tavaliselt üks koht, mis sageli vajub unustuse hõlma ja mis aitaks neid tüütuid muresid lahendada. See koht on panipaik.

Tavalised vead

„Kui me käisime inimeste kodudes, märkasime, et sahvreid, panipaiku ja rõdusid ei kasutata kodudes peaaegu kunagi. Ära lase nende mõõtmetel ennast ninapidi vedada! Kuigi need ruumid on tõesti imeväikesed, võivad nad olla vägagi funktsionaalsed ja mahutada rohkem asju, kui sa arvatagi oskad. Nipp seisneb ruumi õiges kasutamises,“ ütles IKEA sisekujundaja Darius Rimkus.

Tavaliselt on sahvrites ja panipaikades suur segadus. Vajalike asjade leidmine on keeruline ja kui sa mõnda asja liigutad, kukuvad teised sulle kohe kaela. Rimkuse sõnul võib selline olukord tekkida mitmel põhjusel – inimestel on lihtsalt komme asju koguda ja neid põrandal hoida.

„Oma asju põrandal hoides paned sa need tavaliselt üksteise otsa. Esiteks tekitab see ebamugavust, sest iga kord, kui sa midagi otsid, külvad sa segadust ainult juurde. Teiseks ei ole põrandal enam piisavalt ruumi ja see ei ole tõhus. Samuti võib selline hoiukoht olla ohtlik nii väikestele lastele kui lemmikloomadele,“ sõnas Rimkus.

Kuidas oma panipaik nutikalt kasutada?

Sisekujundaja sõnul saab isegi kõige väiksemat panipaika korrastada ja kodus veel ühe funktsionaalse ruumina kasutada. Siin on viis ideed, kuidas oma panipaigale uus ilme anda.

1. Asjade või toiduvarude panipaik

Isegi kui ruumi on vähe, võiks lisaruumi igasse seina paigaldada seinariiulid, mis ulatuvad maast laeni. ­­­­Riiulid, mis ei ole sügavad, hoiavad põrandapinda kokku ja nendelt on konserve või toidupurke kergem haarata. Lae all olevad riiulid sobivad suurepäraselt asjade jaoks, mida sa tihti ei kasuta, näiteks jõulukaunistused. Võiks mõelda ka treppredeli soetamise peale, et esemeid kergemini kätte saada. Kui sa redelit ei kasuta, saad selle hõlpsalt seinale riputada.

„Organiseerimise põhireegel on lihtne: kõikidel asjadel peab olema oma kindel koht, neid peab olema lihtne välja võtta ja tagasi panna. Hea mõte on oma asju funktsiooni järgi sorteerida ning väiksemaid asju kastides hoida. Kui kastid on läbipaistvad, näed kergesti, mis nende sees on. Tavaliste kastidega võib kasutada ka silte. Ruumi kokku hoidmiseks peaks riiulitel olevad kastid üksteise peale laduma,” ütles IKEA sisekujundaja.

Samuti on ka teisi kasulikke korrastamise abivahendeid, näiteks kapid, konksud, tarvikute reelingud ja uksenagid.

2. Garderoob-tuba

Täienda oma lisaruumi ning su unistus garderoob-toast võib täide minna. See on eriti kasulik lahendus siis, kui kodu on väike ja suurte riidekappide jaoks pole piisavalt ruumi.

„Erinevad riidepuutorud aitavad luua mitmetasandilise riidestange, seinale paigaldatud jalatsikappides on hea oma lemmikjalanõusid hoida, lae alla paigutatud riiulitel või nagides võib hoida reisikohvreid, mütse, talve- ja suveriideid või teisi asju, mida sa kasutad harva. Ruumis võivad olla erinevad seinad nii meesterahvale kui naisterahvale,“ sõnas Rimkus.

3. Pesuruum

Veetorude paigaldamine panipaika ei ole keeruline ning pesumasina, riiuli, pesukuivatusresti ja mõne pesukorvi abil ongi su pesuruum valmis. Riiulitel on hea puhastusvahendeid käepärast hoida ning triikimislaud ja triikraua hoidja mahuvad peaaegu kõikjale.

4. Tööruum

IKEA korraldatud uuringust selgus, et üks viiest vastajast (19%) soovis, et neil oleks kodus töötamiseks terve tuba või koht juhul, kui neil oleks võimalus uude koju kolida või oma olemasolevat korterit uuendada. Sisekujundaja märkis, et panipaika saab täpselt sellel otstarbel kasutada.

„Oleks hea, kui panipaika mahuks ära terve laud, aga kui sul on väga vähe ruumi, vali kompaktsemad ja mitmekülgsemad lahendused, nagu seinale paigaldatav klapplaud ja hoiusüsteem,“ ütles Rimkus.

5. Hobinurk

Mõnikord vajame me aega iseendale, et teha seda, mis meile meeldib. Kui sul on endale sellist ruumi vaja, aga sul ei ole seda, täienda ja uuenda hoopis oma panipaika. „Panipaika saab kasutada toana, kus videomänge mängida, seemneid idanema panna ja oma matka- või jalgrattavarustust hoida, ilma et sul oma perega segaduse pärast konflikte tekiks,“ ütles IKEA sisekujundaja naeratades.

Stressivabad muudatused: kust alustada?

Rimkuse sõnul tuleb kõigepealt omale seada kindel eesmärk – mida tahad panipaigas teha või seal hoida. Tema sõnul annab sulle korrastamiseks ja puhastamiseks energiat ja inspiratsiooni selge visioon sellest, mida sa täpselt tahad. Nii näed ka vajalikke lahendusi.

„Kõige parem on valida omale korrastamiseks kindel aeg, näiteks näpata paar päeva puhkusest või leppida mõne nädalavahetusega. Sa võid jagada kogu uuendusprotsessi erinevateks etappideks ja korrastada samm-sammu haaval. Enne seda soovitan siiski ülesanded tähtsuse järjekorda seada, nii väldid ebavajalikku stressi ja korralagedust,” soovitas Rimkus.

Kui sa oled oma vanad esemed üle vaadanud ja mõned neist äkki isegi ära visanud, annetanud, maha müünud või asendanud, saad hakata panipaiga seinu värvima. Heledat värvi seinad muudavad toa kohe avaramaks, valgemaks ja hubasemaks.

„Rääkides valgustusest, siis on igas toas õdusam ja meeldivam aega veeta, kui seal on piisavalt valgust. Ainuüksi ühest laelambist ei piisa, seega ma soovitaks omale muretseda veel paar funktsionaalset lampi. Näiteks on hea lahendus klambriga kohtvalgusti, mille paigaldamiseks ei pea elektrikut kohale kutsuma,“ ütles sisekujundusspetsialist.

* Uuringu korraldas uuringufirma Norstat 2020. aasta aprillis ja mais. Veebikeskkonnas läbi viidud uuringus osalesid 500 Eesti kodanikku.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga