1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Noorte seas on kõige põletavamad rahatarkuse teemad investeerimine, kinnisvara ja säästmine
Noorte seas on kõige põletavamad rahatarkuse teemad investeerimine, kinnisvara ja säästmine

Noorte seas on kõige põletavamad rahatarkuse teemad investeerimine, kinnisvara ja säästmine

Õpilastele räägitakse rahaga ümberkäimise oskustest juba varakult, kuid keeruliste finantsterminite maailmas on noortel raske orienteeruda. Õppekavas pakutavat aitavad täiendada ekspertide külalistunnid. Luminori partnersuhete projektijuhid Kristiina Männi ja Janika Kask-Olev annavad ülevaate populaarsematest küsimustest, mis on nende kogemusel rahatarkuse külalistundides õpilasi kõige rohkem huvitanud.

Toila Gümnaasiumi ja Pärnu Vanalinna Põhikooli rahatarkuse tundides pakkusid õpilastele kõige rohkem huvi investeerimine ja kodusoetamise protsess. Ekspertide juttu kuulati huviga ning elulised näited ja lood aitasid finantsmaailma paremini lahti mõtestada. Veel uuriti palju säästmise ja raha kasvatamise kohta ehk läbivalt oli kuulda mõtet „Kuidas saada rikkaks?“.

Kuidas raha kokku hoida?

Säästmiseks tuleb selgeks teha oma üldine eelarve ehk tulude ja kulude jaotus. Põhjaliku ülevaate pealt on hea näha, kas on mingeid üleliigseid kulutusi, mida sul tegelikult teha vaja ei ole, nagu näiteks saiakesed kooli puhvetist. Enne uue ostu sooritamist küsi endalt, kas ma vajan seda asja või ma lihtsalt tahan seda. Hea nipp on kehtestada endale pikem mõtlemisperiood enne uue eseme ostmist. Nii väldid emotsiooniostude tegemist ning säästad raha investeerimiseks või selle jaoks, mis tõeliselt oluline.

Säästmiseks tuleb selgeks teha oma üldine eelarve ehk tulude ja kulude jaotus.

Kuidas saada rikkaks?

Rahaliselt heale järjele jõudmiseks tuleb ennast finantsvallas harida ning kindlasti huvipakkuvate teemade kohta uurida, küsida ja lugeda. Esimese sammuna peaks läbi mõtlema, mis eesmärgi poole soovitakse püüelda ja seejärel tuleb paika panna kogumise ja investeerimise plaan.

Esimese sammuna peaks läbi mõtlema, mis eesmärgi poole soovitakse püüelda ja seejärel tuleb paika panna kogumise ja investeerimise plaan.

Valima peab endale sobiva investeerimisviisi sõltuvalt sellest, kui palju on huvi ja aega sellega tegeleda. Alustama peaks võimalikult vara, sest nii teenid oma investeeringutelt rohkem liitintressi ehk lisaks esialgsele investeeritud summale hakkab intressi kasvatama ka varasem intressi tulu. Säästa tuleks võimalikult palju ning hoia ka silma peal, et su vara teeniks võimalikult head intressi.

Kuidas investeerimisega algust teha?

Kõigepealt tuleb meeles pidada, et investeerida võiks seda raha, mida oled nõus ka kaotama. Seega ei ole mõistlik investeerida oma söögiraha, sest ostetud aktsiad või fondid võivad raha nii teenida kui ka kaotada.

Investeerida võiks seda raha, mida oled nõus ka kaotama.

Kui teadmisi ja kogemusi vähe, siis investeerimisega alustades on pigem soovitatav vaadata indeksfondide poole, mis on laiahaardelisemad kui üksikaktsiad. Alustada võib väikeste summadega, et kogemusi koguda.

Kindlasti ei tohiks riskida investeerimisvõimalustega, millest sa aru ei saa. Kui riskid on ebaselged, võid lihtsasti kogu oma rahast ilma jääda. Mõtle hoolikalt läbi, hari end erinevate võimaluste osas ning ära järgi pimesi kellegi teise soovitusi.

Kas targem on esimene kodu osta laenuga või üürida?

Üürimine või ostmine sõltub suuresti inimese sissetulekust, laenuvõimekusest ja ta enda soovidest. Mõnedel juhtudel soovitakse esmalt elada paaris üürikorteris, et täpselt aimu saada, mis on sinu jaoks kodu juures oluline või millises piirkonnas sooviksid kinnisvara omada. Siiski on kindla sissetuleku ja sissemakse olemasolul alati mõistlikum kinnisvara osta, sest see on pikaajaline investeering, sest saab lõpuks sinu omaks – ja lõppkokkuvõttes on see ikkagi soodsam kui üürimine. Enne otsuse tegemist saad konsulteerida kliendihalduriga, kes aitab sul mõista, millised on sinu praegused ostuvõimalused.

Kindla sissetuleku ja sissemakse olemasolul alati mõistlikum kinnisvara osta, sest see on pikaajaline investeering.

Head Uudised GoodNews