1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Nipid koduseks vee ja energia säästmiseks
Nipid koduseks vee ja energia säästmiseks

Nipid koduseks vee ja energia säästmiseks

IKEA iga-aastasest koduse elu uuringust selgus, et lisaks lõõgastumise ja enda hästi tundmise võimalustele peavad paljud oma unistuste kodu puhul tähtsaks veel seda, et kodu aitaks säästa raha. Seda peab oluliseks üle veerandi Eesti elanikest. Hea uudis on see, et kulude vähendamiseks ei pea tingimata elukohta vahetama, sest energiat ja vett saab säästa – ja seega ka arveid vähendada – igas kodus ning seda vaid paari lihtsa nipiga.

Energiat ja vett saab säästa – ja seega ka arveid vähendada – igas kodus ning seda vaid paari lihtsa nipiga.

„Lisaks tuli IKEA iga-aastasest koduse elu uuringust välja, et 33% Eesti elanikest unistab kodust, mis aitaks neil elada kestlikumalt. Õnneks pole selleks palju vaja – kestlikuma eluviisi saavutamiseks piisab vaid mõne väikese harjumuse muutmisest ning kokkuvõttes pole see hea mitte ainult keskkonnale, vaid ka vähendab elamiskulusid. Mitu tõhusat lahendust koduse ressursikulu vähendamiseks on pealegi lihtsalt teostatavad, taskukohased ega nõua olulisi muutusi elustiilis,“ ütleb IKEA Eesti sisekujundusosakonna juht Brita Mikvere.

Vähenda veekasutust

Sisekujundaja tuletab meelde, et magevesi moodustab üleilmsest veevarust vaid 3%. Seega on vee säästlik kasutamine mõistlik mitte ainult rahaliselt, vaid ka keskkonna mõttes. Tänapäeval on välja töötatud mitu lahendust, mis aitavad kodus vett kokku hoida. Üks neist on veesurvet tasakaalustava aeraatoriga varustatud segistid, mis vähendavad voolava vee hulka (mõne segisti puhul kuni 50%), kuid hoiavad voolutugevuse parajana. Vett saad säästa ka nii, et oodates, kuni see saavutab soovitud temperatuuri, ei lase sa sellel kanalisatsiooni voolata, vaid kogud ämbrisse või kastekannu ja kastad sellega hiljem toataimi.

Vett saad säästa ka nii, et oodates, kuni see saavutab soovitud temperatuuri, ei lase sa sellel kanalisatsiooni voolata, vaid kogud ämbrisse või kastekannu ja kastad sellega hiljem toataimi.

Igapäevase käte- või nõudepesu puhul võib säästa märkimisväärsel hulgal vett, lisades oma segistile uduvihmaotsiku. Otsikut on lihtne paigaldada ja see pakub ka võimalust seada veevool kas udu- või pihustusrežiimile. Näiteks käte või nõude pesemiseks on soovitatav kasutada udurežiimi, kuid keedupoti veega täitmiseks pihustusrežiimi.

Igapäevase käte- või nõudepesu puhul võib säästa märkimisväärsel hulgal vett, lisades oma segistile uduvihmaotsiku.

„Udurežiimis vähendab uduvihmaotsik veevoolu kiirusele 0,25 l minutis ja pihustusrežiimis kiirusele kuni 1,9 l minutis. Tavasegistite veevoolukiirus on umbes 5,7 l minutis. Teisisõnu võib selline otsik säästa udurežiimis kuni 95% ja pihustusrežiimis kuni 66% vett,“ ütleb Mikvere.

„Veel võib kodus palju vett säästa, pestes köögivilju kausis või osaliselt täidetud kraanikausis, mitte voolava vee all. Ja sama veega võib hiljem kasta toataimi. Ka kraani all nõude pesemine kulutab palju vett. Vee kokku hoidmiseks võiks nõusid pesta hoopis kausis,“ soovitab sisekujundaja.

Veel võib kodus palju vett säästa, pestes köögivilju kausis või osaliselt täidetud kraanikausis, mitte voolava vee all. Ja sama veega võib hiljem kasta toataimi.

Energia säästmine ei nõua palju vaeva

Mis puutub elektrienergiasse, siis üks lihtsamaid viise selle kodus säästmiseks on vahetada hõõglambid energiasäästlikumate ja kauakestvate LED-pirnide vastu. Selle lihtsa muudatusega võib säästa kuni 85% seni tarbitud elektrienergiast. Veelgi enam – LED-pirnid peavad vastu kuni 20 korda kauem kui tavalised lambipirnid. Ruumides, kus puhatakse, näiteks elutoas ja magamistoas võib olla hea mõte vahetada tavavalgustid hubaste LED-valgustite vastu, mis võimaldavad muuta valguse tooni vastavalt meeleolule ja mida saab vajadusel välja lülitada ilma püsti tõusmata.

Mis puutub elektrienergiasse, siis üks lihtsamaid viise selle kodus säästmiseks on vahetada hõõglambid energiasäästlikumate ja kauakestvate LED-pirnide vastu.

„Veel üks imelihtne elektri säästmise nipp on toitu valmistades potile kaas peale panna, sest see säästab umbes 30% energiat võrreldes sellega, kui kaant ei kasutata. Samuti jälgi, et kasutaksid potte ja panne, mis sobivad pliidi keedualadega. Liiga väikesed potid põhjustavad soojuskadu, mis suurendab energiatarbimist 20% võrra. Veelgi enam – köögiviljade aurutamine kulutab vähem vett kui keetmine ja säilitab rohkem toitaineid. Kas oled kunagi mõelnud, et kulusid saab vähendada, kasutades toidu valmistamisel aurutussõela? See võib ka aega kokku hoida,” annab Mikvere nõu.

Veel üks imelihtne elektri säästmise nipp on toitu valmistades potile kaas peale panna, sest see säästab umbes 30% energiat võrreldes sellega, kui kaant ei kasutata.

Samuti juhib Mikvere tähelepanu asjaolule, et telefonilaadijad või teised seadmed, mis on küll vooluvõrku ühendatud, kuid mida parajasti ei kasutata, võivad majapidamise elektritarbimist hinnanguliselt kuni 7% suurendada ja seega võiks nad kasutamise vahepeal vooluvõrgust lahti ühendada. „Neile, kes soovivad säästa igapäevaste tarbeesemete, näiteks pultide, mänguasjade ja teiste väiksemate seadmete patareide arvelt, võib meeldida idee kasutada neis seadmetes laetavaid patareisid, mis peavad vastu kuni 500 laadimiskorda. Ja ühekordsed patareid tuleb viia kindlatesse kogumiskohtadesse, mis ei pruugi asuda kodu lähedal, nii et laetavate patareide kasutamine võib säästa mitte ainult raha, vaid ka aega,“ ütleb IKEA sisekujundaja.

Telefonilaadijad või teised seadmed, mis on küll vooluvõrku ühendatud, kuid mida parajasti ei kasutata, võivad majapidamise elektritarbimist hinnanguliselt kuni 7% suurendada ja seega võiks nad kasutamise vahepeal vooluvõrgust lahti ühendada.

*Kvantitatiivse uuringu viis ettevõtte IKEA Group tellimusel läbi rahvusvaheline uurimis- ja analüütikafirma YouGov. Uuring leidis aset 2023. aasta maist juunini ja toimus veebis. Eestis osales uuringus 1007 vastajat.

Head Uudised GoodNews