1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Millist intressimäära laenu võttes eelistada? Luminori peaökonomist selgitab
Millist intressimäära laenu võttes eelistada? Luminori peaökonomist selgitab

Millist intressimäära laenu võttes eelistada? Luminori peaökonomist selgitab

Luminori peaökonomisti Lenno Uusküla sõnul on lühiajalised intressimäärad laenu võttes peaaegu alati madalamad kui pikaajalised. Pikema perioodi intressimäära valimine tähendab aga suuremat kindlust ja paremat raha planeerimise võimalust.

Kodulaenu võttes või ka uut autot liisides tuleb reeglina otsustada, kui pikaajalise intressimääraga laen siduda. Kuna praegusel hetkel ei ole teada, milliseks kujuneb lühiajaline intressimäär aasta jooksul, siis on pikema perioodiga intressimäära valik Uusküla hinnangul kindlustus kulutuste kiire kõikumise vastu.

Foto: Shutterstock.com

Näiteks 17. augustil oli nädalane intressimäär, millega pangad teineteisele raha laenavad ehk euribor -0,07, kolme kuu euribor 0,35, kuue kuu euribor 0,75 ning aastane euribor 1,15. Selline erinevus näitab Luminori peaökonomisti sõnul turuosaliste selget ootust intressimäärade tõusuks tulevikus. „Selleks, et aastase intressimäära valimine tänasel päeval ära tasuks, peaks lühema-ajaline intressimäär oodatavalt jõudma aasta jooksul üle 1,15 protsendi, tehes laenumaksed aasta teises pooles suuremaks maksetest, mis oleks olnud siis, kui oleks valitud aastane intressimäär,” lisas Uusküla.

„Intressmäärad sõltuvad palju hinnatõusu ootuste arengutest ning majanduse olukorrast euroalal tervikuna. Lühema perioodiga seotud intressimääraga laenu võtmisel arvestada suurema laenumakse kõikumisega,” selgitas Uusküla.

Majapidamiste ja ettevõtete laenulepingutes kasutavate euriboride intressimäärade kujunemine sõltub Luminori eksperdi sõnul lihtsustatult kolmest olulisest komponendist:

  1. Turu ootus keskpanga tulevase peamise nädalase laenu intressi osas. See tähendab, et kui järgneva kuue kuu jooksul oodatakse, et nädalase laenu intressimäärad tõusevad, siis on ka kuue kuu intressimäär kõrgem nädalasest intressimäärast.
  2. Laenuintressi pikkusega seotud riskipreemia. Laenude pikemaajalised intressimäärad on peaaegu alati kõrgemad kui lühiajalised, ka siis kui intresside tõusu ei oodata. Pikema perioodi jaoks laenuintressimäära kokkuleppimine on sisuliselt kindlustuse ostmine intressimuutuste vastu.
  3. Tavapärane nõudlus ja pakkumine rahaturul, sh turuosaliste likviidsus ehk vaba raha olemasolu ning erinevate osapoolte usaldusväärsus. Need mängivad rolli eelkõige aegadel, kus teadmatus on suur või olukord muutub väga kiiresti ja ootamatult.

Head Uudised GoodNews