1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Mida panna vabariigi aastapäeval peolauale?
Mida panna vabariigi aastapäeval peolauale?

Mida panna vabariigi aastapäeval peolauale?

Vabariigi aastapäev algab paljudes peredes traditsioonilise hommikuse lipuheiskamisega, jälgitakse kaitseväe paraadi, valmistatakse maitsev peolaud ja jälgitakse televisiooni vahendusel presidendi vastuvõttu. Soovitusi Eesti sünnipäeva tähistamiseks jagab Rimi Eesti ostujuht Marilin Jürisson.

„Igas kodus on traditsioonid ja viisid tähistamiseks erinevad. Nii nagu oma sünnipäeva eelistavad osad inimesed tähistada suure peoga, on ka neid, kes naudivad rahu ja vaikust. Nii on ka vabariigi sünnipäeva tähistamisega,” nendib Jürisson. „Üldiselt aga meeldib eestlastele sel päeval valmistada suupisteteks või õhtusöögiks midagi igapäevasest erilisemat.”

On juba ajalooliselt olnud oluline osa meie tähtpäevade tähistamisest kaunilt kaetud toidulaud ja maitsev Eesti toit. Ühine toiduvalmistamine on pärand ka meie lastele, kes on harjunud üha enam sööma kõike muud kui traditsioonilist kodus valmistatud eestipärast toitu. Iga pere võiks võtta oma südameasjaks traditsioonide ja pärandi edasiandmise just noortele, kes elavad tänu internetile ja laialdastele reisimisvõimalustele multikultuurses keskkonnas.

Vabariigi aastapäeva toit võiks Jürissoni sõnul olla eestimaine. “Hea võimalus on näiteks esitada endale väljakutse katta toidulaud ainult kohalike toodetega ning seeläbi toetada kohalikke tootjaid, mis praeguses majandusolukorras on eriti tänuväärt ettevõtmine. Läbiv toode peolaual on kindlasti kilu, mille kasutamiseks on palju võimalusi. Kõige klassikalisem on must leib kiluga, aga kilu saab kasutada näiteks ka võileivatordil. Eesti rahvustoitudest tasub kindlasti katsetada kamajahuga, millega saab valmistada näiteks erinevaid kooke või magustoite,”soovitab ta. „Peolauda planeerides võiks sinna valida sellised road, mis vastavad pere eelistustele. Toidu valmistamisel tuleks arvestada ka sellega, et kogused oleksid piisavad, kuid mõistliku aja jooksul tarbitavad, et toit ei läheks raisku.”

Hea võimalus on näiteks esitada endale väljakutse katta toidulaud ainult kohalike toodetega ning seeläbi toetada kohalikke tootjaid.

Ostujuht kinnitab, et näiteks Rimis saab toodete kampaaniavalik olema kindlasti tähtpäevale kohane nagu igal aastal. “Pakkumistest leiab kohalike tootjate tooteid ja kindlasti ei puudu sealt näiteks kilu sooduspakkumine,” lisab Jürisson.

Lõpetuseks lisab Jürisson, et kel soov kasutada tähtpäeval rahvusvärve, siis Rimi valikust leiab nii lippe, mütse, salle kui ka kindaid.

Head Uudised GoodNews