1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Loodusfotograaf soovitab, kuidas nutitelefoniga tärkavat kevadet jäädvustada
Loodusfotograaf soovitab, kuidas nutitelefoniga tärkavat kevadet jäädvustada

Loodusfotograaf soovitab, kuidas nutitelefoniga tärkavat kevadet jäädvustada

Tänapäeva nutitelefonid on väga võimekad ning igaüks on suuteline suurepäraselt loodust jäädvustama ja tehtud kaadreid sõpradega jagama. Auhinnatud loodusfotograaf Remo Savisaar jagab nippe, kuidas igaüks meist tärkavat kevadloodust fotole püüda saaks.

„Looduse pildistamine on väga mõnus ja mediteeriv tegevus, sest selleks tuleb aega võtta. Ei saa läbi metsa tormata, tuleb astuda teerajalt paar sammu kõrvale, võtta hoog maha ja märgata,“ kirjeldab Savisaar looduse pildistamise üldisi põhimõtteid.

Looduse pildistamine on väga mõnus ja mediteeriv tegevus, sest selleks tuleb aega võtta.

Vaata ringi ja leia, mis sind köidab

Fotograafia on märkamise kunst, mis tähendab, et erinevaid objekte tuleb vaadata ja otsida nendest just seda detaili, mis pilku köidab. Seega tuleb võtta looduses käies aeg maha. Äkki kasvavad näiteks kaks puutüve koos maast välja ja meenutavad kellegi jalgu. Seejärel leida detaile, mida näidata ja mõelda, kuidas seda kujutada, sest objekte ei pea üldse näitama nii nagu need tegelikkuses on. Pilti ja maailma võib näidata ka tagurpidi.

Fotograafia on märkamise kunst, mis tähendab, et erinevaid objekte tuleb vaadata ja otsida nendest just seda detaili, mis pilku köidab.

Katseta erinevaid režiime ja nurki

Kui objekt valitud, tuleks proovida erinevaid režiime ja võttenurki. Näiteks tärkava taime pildistamiseks tasuks proovida liikuda nutitelefoniga taime tasandile või keerata telefon tagurpidi nii, et kaameraläätsed on justkui vastu maad. Nii saab võimalikult madala võttenurga, mis pildil kohe eristub.

Kui objekt valitud, tuleks proovida erinevaid režiime ja võttenurki.

Režiimidest soovitan proovida kõiki optilisi läätsi (0.6x, 1x, 5x) ning kasutada ka portreevõtet, mis tausta häguseks teeb ja subjekti fookusesse toob. Kui tehnilisemalt rääkida, siis võiks lülitada sisse HDR-i, mis loob foto just sellisena nagu palja silmaga näha on – nutitelefon teeb selleks mitu pilti ning kleebib need kokku, andes tõetruu tulemuse. Seda tuleks kasutada just väga keerukates valgusoludes, näiteks päikesetõusu või -loojangu puhul. Olen ise Samsung Galaxy S24 Ultra kasutaja ning eriti detailseks ja isikupäraseks fototöötluseks kasutan „Expert Raw“ programmi, aga see on väga tehniline ning tavaline fotohuviline saab ka automaatsätetega imelised fotod kätte.

Samuti tasuks proovida mängida ka säritusega, mis võib üllatavalt palju fotot mõjutada. Selleks on kaameravaates ekraanil olemas särituse liugur, mida võib tumedamaks liigutada ja seetõttu väga laheda foto luua. Särituse liugur avaneb hoides näppu ekraanil – tekib ring ja selle ülal kriips, mille keskel päike – liigutades päikest vasakule, saab pilti alasäritada ja vastupidi.

Suumida või mitte

Minu soovitus on suumi kasutada, pilt tuleb väga hea, seda saab sõpradega jagada ning emotsioon on jäädvustatud. Küll aga pole ühte kindlat reeglit, vaid tuleb proovida erinevate optiliste läätsedega, kas 1x või 5x optiline suum. Kui aga taimed on metsas, kus ümberringi puud, siis võiks proovida ka kalasilma võimalust ehk 0.6x suumi.

Kui aga taimed on metsas, kus ümberringi puud, siis võiks proovida ka kalasilma võimalust ehk 0.6x suumi.

Lindude ja loomade jäädvustamine

Metsikus looduses loomi pildistada on päris keeruline ning ilma suumita praktiliselt võimatu. Metsas peaks kasutama 10x suumi ning ikkagi on tegemist rohkem keskkonna pildiga, kui lähivõtte kaadriga. Küll aga tasuks minna loomi pildistama parki või loomaaeda, kus neile üpris lähedale pääseb ja fotole jäädvustada saab.

Metsas peaks kasutama 10x suumi ning ikkagi on tegemist rohkem keskkonna pildiga, kui lähivõtte kaadriga.

Mine lihtsalt pildistama

Kui tärkavat loodust ja esimesi rohelisi taimi jäädvustada, siis tuleb neid pildistada suurelt ja lähedalt, mitte üldplaanis. Seejärel mõelda läbi kompositsioon ja paigutus, kas pildistada otse ülevalt alla jne. Kindlasti tuleks pilte teha pigem rohkem kui vähem ning kontrollida, kas need said teravad. Selleks suumida galeriis fotole sisse ja vaadata üle. Nutitelefon on väga hea optikaga ning kui sisse suumides on terav, siis võib vabalt trükkida foto ka paberile, samuti saab seda sotsiaalmeedias jagada. Ka natuke ebaterav pilt näeb veebis väga hea välja.

Kindlasti tuleks pilte teha pigem rohkem kui vähem ning kontrollida, kas need said teravad.

Samuti kui on võimalik kasutada päästikuna muud lahendus, näiteks Samsungil on S Pen puutepliiats või nutikell, mis pakub ka eelvaadet pildina. Esiteks saab nii värinavabama pildi ning teiseks annab see võimaluse panna kaamera maha, viibides ise eemal ja oodates pelglikku looma või lindu sobivasse kohta.

Head Uudised GoodNews