1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Lapsele mänguasju valides pea kinni vanusepiirangutest – need ei ole lihtsalt soovitused
Lapsele mänguasju valides pea kinni vanusepiirangutest – need ei ole lihtsalt soovitused

Lapsele mänguasju valides pea kinni vanusepiirangutest – need ei ole lihtsalt soovitused

Lapsele mänguasja valides on ohutus iga vanema jaoks esmatähtis. Kuid kas ja kui oluline on see, kas lelu töötab aku- või patareitoitel? Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) tooteohutuse talituse juhataja Jana Baljutis-Kütt annab vastuse.

Foto: Freepik

Oluline on vastavus ohutusnõuetele

Baljutis-Kütt möönab, et ohutuse seisukohast pole vahet, kas mänguasi on aku- või patareitoitel. Siinkohal on oluline jälgida toote ohutus- ja kasutusjuhendit.

Spetsialist toob välja mõned nüansid, mida lapsevanemad kindlasti teada võiksid.

  • Akutoitel mänguasjad on taaslaetavad ja keskkonnasõbralikud, kuid samas nõuavad laadimise ajal vanema järelevalvet, et vältida võimalikku ülekuumenemist või tulekahju.
  • Patareitoitel mänguasjad on mugavad, kuid tekitavad rohkem jäätmeid ja võivad põhjustada lapsele terviserikkeid. Näiteks on olnud juhtumeid, kus laps on nööppatarei alla neelanud. Patareitoitel mänguasja puhul on oluline, et laps ei pääseks patareidele ligi – eelista tooteid, mille patareikaas on kruvidega kinni.
  • CE-märgis ja vastavus ohutusnõuetele. Veendu, et mänguasi vastab sellele seatud ohutusnõuetele ja et sel poleks väikeseid osi, mis võivad lapsele tõsiseid terviserikkeid põhjustada.
Foto: Freepik

Levinud vead

Baljutis-Kütt möönab, et nii patarei- kui akutoitel mänguasjal võib olla potentsiaalne tuleoht, kui neid valesti kasutada või hooldada. “Akutoitel mänguasjad võivad üle kuumeneda ja isegi süttida, eelkõige vale laadimise, vigastuste või defektide tõttu,” hoiatab ta. Mänguasju tuleks laadida vaid selleks ettenähtud laadijatega ja kindlasti ei tohi jätta mänguasja selleks ajaks otsese päikesevalguse kätte.

“Elektriseadmed on peamine tulekahjude põhjus eluhoonetes. Oleme näinud nii süttivaid telefone, elektrilise hambaharju kui ka mänguasju,” selgitas G4Si erakliendiüksuse juht Tarmo Pärjala.

Patareidega mänguasjade puhul toob spetsialist välja ühe levinud vea: oht võib tekkida, kui patareid on valesti paigaldatud või kasutatakse koos erineva võimsusega patareisid.

“Kahjuks on patareide vale kasutamine pidev probleem. Alles hiljuti oli juhtum, kui isegi võimaliku mänguasja süttimise puhul inimesi päästva suitsuanduri sisse oli inimene paigaldanud patarei valepidi ja seetõttu olid ka tekkinud põlengu kahjud väga suured,” tõi Pärjala näite.

Foto: Freepik

Oluline teada

Lapsele mänguasju valides tuleb pidada kinni vanusepiirangutest – need ei ole lihtsalt soovitused. Tegemist on väga oluliste parameetritega, mis on mõeldud sinu lapse kaitsmiseks ja mille eiramine võib kaasa tuua näiteks lämbumisohu.

Toote ohutus ja kvaliteet ei sõltu alati hinnast või müügikanalist. Samuti ei tähenda taskukohane veebipood automaatselt seda, et seal pakutavad tooted oleksid ebakvaliteetsed või ohtlikud.

Baljutis-Kütt nendib, et sõltumata hinnast või päritolumaast on tulnud ette, et mänguasi pole vastanud kehtestatud nõuetele. “Mänguasjade ostmisel tasub eelistada usaldusväärseid brände ja alati veenduda, et mänguasjad vastavad Euroopa Liidu mänguasjade ohutusnõuetele,” annab ta nõu.

Head Uudised GoodNews