1. Avaleht
  2. Ole teadlik
  3. Ekspert selgitab: kas ja millal valida mitu pensionifondi korraga?
Ekspert selgitab: kas ja millal valida mitu pensionifondi korraga?

Ekspert selgitab: kas ja millal valida mitu pensionifondi korraga?

Suurem osa pensionifondidesse investeerivatest inimestest paigutab oma varad vaid ühte fondi korraga ning paljudele on suureks üllatuseks tõsiasi, et tegelikult saab erinevaid fonde omavahel ka kombineerida. Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson selgitab, miks sellist investeerimisvõimalust kasutada ja toob välja tähelepanekud, mida silmas pidada.

„Mitmesse pensionifondi investeerimine on tõepoolest võimalik ning igaühel on võimalus valida üks või mitu fondi sõltuvalt oma soovidest, vajadustest ja eesmärkidest,“ sõnas Madisson. „Siiski tuleb meeles pidada, et II ja III samba puhul võivad pakutavad võimalused ja lahendused üksteisest erineda.“

Mitmesse pensionifondi investeerimine on tõepoolest võimalik ning igaühel on võimalus valida üks või mitu fondi sõltuvalt oma soovidest, vajadustest ja eesmärkidest.

Kuna II pensionisamba sissemakseid peetakse kinni töötasust, siis jooksvaid sissemakseid saab teha ainult ühte pensionifondi ehk n-ö aktiivsesse fondi. Kui aga inimesel on fondi osakuid juba kogunenud, on võimalik neid vahetada erinevatesse fondidesse ning luua omale sobilik portfell. III samba puhul on võimalused paindlikumad, sest sissemaksed on vabatahtlikud ja püsimaksekorralduse saab teha korraga mitmesse pensionifondi. Nii saab iga investor vastava summa ise määrata, varasid paigutada ja vajadusel fonde vahetada.

Eksperdi sõnul kombineeritakse pensionifonde peamiselt kahel põhjusel. „Kuigi pensionifondid on juba eos hästi hajutatud, võib tekkida soov pensioniea lähenedes või personaalse investeerimisplaani elluviimiseks oma portfelli veelgi rohkem mitmekesistada. Näiteks on fonde kombineerides võimalik aktsiatesse investeerivatele pensionifondidele tuua kõrvale lisaks ka madalama riskiga varad, et pensioni lähenedes üleliigsetest riskidest hoiduda,“ selgitas Madisson.

Kuigi pensionifondid on juba eos hästi hajutatud, võib tekkida soov pensioniea lähenedes või personaalse investeerimisplaani elluviimiseks oma portfelli veelgi rohkem mitmekesistada.

Personaalse eelistuse puhul soovivad osa investoreid paigutada varasid korraga aktiivse ja passiivse juhtimisega fondidesse või hoopis erinevate fondivalitsejate pensionifondidesse – fondide kombineerimine on sellisel juhul suurepärane valik. „Samuti pöördub järjest rohkem inimesi jätkusuutlike pensionifondide poole, mis sobivad paremini isikliku maailmavaatega ning fondide mitmekesistamine aitab kindlasti personaalseid eelistusi ellu viia.“

Samuti pöördub järjest rohkem inimesi jätkusuutlike pensionifondide poole, mis sobivad paremini isikliku maailmavaatega ning fondide mitmekesistamine aitab kindlasti personaalseid eelistusi ellu viia.

Luminori pensionifondide fondijuht rõhutab siiski, et kuigi kombineerimine on suurepärane võimalus oma portfelli veelgi hajutada, tuleb osakute vahetamisel ennast aegsasti kurssi viia ka võimalike kuludega.

Kuigi kombineerimine on suurepärane võimalus oma portfelli veelgi hajutada, tuleb osakute vahetamisel ennast aegsasti kurssi viia ka võimalike kuludega.

Kui fondide kombineerimine tekitab segadust, soovitab Madisson pöörduda panga või fondivalitseja poole, kes oskab inimese profiilile vastavalt välja pakkuda kõige sobivama lahenduse. „Kindlasti võiks pensioniea lähenedes või kombineerimise vastu huvi tundmisel konsulteerida asjatundjaga,“ ütles ekspert.

Head Uudised GoodNews