Avaleht Reis&Puhkus AUTOEKSPERT ANNAB NÕU! Mida tuleks teha enne suvist autoreisi?
AUTOEKSPERT ANNAB NÕU! Mida tuleks teha enne suvist autoreisi?

AUTOEKSPERT ANNAB NÕU! Mida tuleks teha enne suvist autoreisi?

Eduard Vahemets Foto: Andres Teiss
Eduard Vahemets
Foto: Andres Teiss

Suvine automatk kuulub paljude inimeste puhkuseplaanide sekka, kuid selle õnnestumise suurimaid eeldusi on töökorras auto. Autoeksperdi asjatundja Eduard Vahemets annab nõu, mida tuleks teha enne pikema sõidu ettevõtmist.

2-4 nädalat enne reisi algust

Auto esimese korrasolekukontrolli peaks tegema vähemalt paar nädalat enne reisi algust, sest puuduste ilmnemisel on siis veel piisavalt aega, et need likvideerida. Võta ühel õhtul pool tundi ja kontrolli:

– mootori õlitaset
– jahutusvedeliku taset
– kindalaekast, et autokäsiraamat oleks kaasas (dokumente ei maksa seal muide hoida)
– veendu, et autokindlustus kehtib ja välismaale sõitmise korral on olemas roheline kaart
– rehvimustrit ja -rõhku
– tulede korrasolekut
– kojameeste seisukorda
– varuratast, tungrauda ja mutrivõtit või rehvi paranduskomplekti olemasolu

Kui oled mõnd parandustööd edasi lükanud, siis tee see hiljemalt nüüd ära. Vahel võtab vajaliku varuosa saabumine pisut enam aega ja mõistlikum on aega müüa kui osta.

Et auto korrasolekus võimalikult kindel olla, siis soovitan siiski lasta autot teeninduses kontrollida, et veenduda veermiku, pidurite ja rihmade korrasolekus. Teele võib jätta purunenud generaatoririhm, rattalaager või lõpuni kulunud pidurid. Parem karta kui kahetseda!

1 nädal enne reisi algust

Pikema autoreisi jaoks tuleb ka pikemalt valmistuda ja ilmselt oled sa nii kui nii nädal enne reisilainel. Juhul, kui mõni nädal tagasi avastatud puudused on likvideeritud, tuleks nädal enne teha veel järgmist:

– kontrolli uuesti rehvirõhku
– kontrolli aknapesuvedeliku piisavust
– otsi üles või osta selle piirkonna kaart, kuhu minemas oled
– veendu, et GPS-seade oleks komplektne ja selles on vajalikud kaardid
– osta autosse igaks juhuks vett ja natuke snäkke ning veendu, et autoapteek oleks korras

1 päev enne reisi algust

Kui tead, et nüüd kohe on minek, kontrolli auto korrasolekut visuaalselt. Mõistlik on autosse pakkida ka suuremad kotid ja kohvrid, et isegi kui sisse magad, oleks see mure vähem. Kontrolli veel üle GPS ja kaart ning veendu, et mobiiltelefoni autolaadija oleks kaasas. Samuti autodokumendid!

Mõistlik on kaasa võtta ka järgmised asjad: mänguasjad laste jaoks, (retsepti)ravimid, päiksekreem, putukatõrjevahend, majutusbroneeringute kinnitused, päikseprillid, väike õmbluskomplekt, superliim, sularaha, tekid ja padjad.

Juhul, kui peaksid siiski teele jääma, aitab sind Autoeksperdi 24 h autoabi. Abi oodates püsi autos. Seal on kõige turvalisem ning autot märgatakse tee ääres palju hõlpsamini kui sind. Märgatavuse tõstmiseks võid auto külge siduda midagi erksavärvilist, auto ümber toimetades kanna helkurvesti.

Enne väga pikka sõitu (nt Kesk- või Lõuna-Euroopasse või Skandinaaviasse) võiks umbes kuu aega enne lasta autot töökojas spetsialistil kontrollida lasta.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga