Stockmanni toiduosakond kokad jagavad häid nippe jõuluprae valmistamiseks!
Igal aastal jälgivad Stockmann Delikatessi kokad klientide jõulueelistusi ja läbi aastate on jõulutopis olnud seapraad, ahjukarbonaad ja kaelakarbonaad. Käesoleval aastal on siia kõrvale tõusnud aga üllataja – ürtidega maitsesatud lambakarree.
Stockmanni toiduosakonna ostu- ja müügijuhi Mairika Juhandi sõnul on suur rõõm jälgida kuidas kliendid koos nende kokkadega eksperimenteerivad. Tema sõnul naudivad loomulikult ka lihameistrid oma kodus klassikalist ahjupraadi, kuid katsetavad alati julgelt ka uusi ja põnevaid maitseid, jagades seda meie lettide kaudu ka heade klientidega. Näiteks verivorstide asemel saab ju alati katsetada erinevaid ahjuvorste, mis samuti käsitööna valmistatud ning rikkalikult eristuv salatite ja sooja toidu valik aitab muuta iga jõululaua eriliseks. Eriti populaarsed ongi Stockmanni toiduosakonna gurmee- ning liha- ja kalalett just jõulude eel, mil otsitakse midagi erilist pidulauale.
Mõeldes jõuludele panid Stockmanni kokad kirja head nipid ja nõuanded:
Seaprae valmistamise nipid
- Lase prael enne küpsetamist toasoojas seista vähemalt tund kuni kaks.
- Kui kasutad küpsetamisel lihatermomeetrit, siis aseta see liha kõige paksemasse ossa.
- Kui paned prae küpsetuskotti jääb liha mahlane ja saad ka liha vedeliku mugavalt kätte, millest saab valmistada maitsva kastme.
- Küpsetuskoti soovitame umbes tund aega enne liha valmimist lahti lõigata, et liha läheks pealt krõbedamaks.
- Kui küpsetad liha ahjurestil ilma küpsetuskotita, pane resti alla ahjuplaat ja lisa sinna vett. Plaat kogub kokku küpsemise ajal tilkuva vedeliku ja rasva. Ära unusta vett küpsetamise ajal juurde lisada.
- Pikem küpsetusaeg madalamal temperatuuril annab parima tulemuse, muutes liha pehmemaks ja mahlasemaks.
- Enne prae ahju panemist tasub liha lasta pannil pruuniks ja ahjus küpsemise ajal tasub seda vahepeal kasta tekkinud vedelikuga.
- Küpseta liha madalal temperatuuril, 160 kraadi juures. Küpsetusaeg on umbes 1,5 kuni 2 tundi ühe kilo kohta, kuid ka siin on lihatermomeeter koka parim abiline. Kui liha sisetemperatuur on 75 kraadi, on praad mahlane ja küps. 80-kraadine liha on pehme ja mure.
Klassikalised jõulutooted, mida alati ostetakse:
- Kalamari
- Verivorst
- Hapukapsas
- Sealiha
- Piparkoogid
- Stockmann Delikatessi oma juustu- ja küüslaugumääre
- Ciabatta idandatud teradega
- Juustuküpsised
- Erinevad kalad ja mereannid
- Ahjupart
Proovi traditsiooniliste jõulutoitude juurde uusi maitseid. Traditsioonid on olulised, kuid julgustame katsetama uusi ja põnevaid maitseid, mis võivad saada uueks traditsiooniks. Kõik mida toidumaailm pakub, on katsetamist ja proovimist väärt, et nii uusi traditsioone luua.
Traditsioonid on olulised, kuid julgustame katsetama uusi ja põnevaid maitseid, mis võivad saada uueks traditsiooniks.
Ehtsad Eesti jõulutoidud ja mujalt tulnud maitsed
Eesti pärandiks on kindlasti ahjupraad, verivorst, hapukapsas, kõrvitsasalat, pohlamoos, sült ja pasteet, piparkoogid, jõuluõlu ja glögi.
Mujal maailmast on jõululauale tulnud nüüdseks juba traditsiooniks saanud mandariinid ja apelsinid, täidetud munad, heeringarullid, kartulisalat ja erinevate maade rahvusköögid.
Tark toidu kasutamine
- Jõuluõhtusöögist alles jäänud praetükke saad kasutada võileibade valmistamisel, salatites, ahjuroogades, seljanka supis.
- Hapukapsast saab teha hapukapsasuppi või pirukaid.
- Ole julge ja loov, katseta ja üllatu, kuidas toidujäägid võivad saada pere uueks lemmikuks.