OLE TEADLIK I Kuidas maksustatakse annetamist ja aitamist?
Jõulud on aeg, mil ettevõtted ja eraisikud aitavad ja annetavad, kuid pühade meeleolus ei mõelda tihti annetamisega kaasnevatele maksudele. Advokaadibüroo Hedman maksuekspert selgitab, milliste maksudega peavad annetamisel arvestama nii eraisikud kui ettevõtted.
Advokaadibüroo Hedman finantsjuht Marit Kelgo tõi välja, et maksudega seonduv tasub igal juhul läbi mõelda. “Näiteks eraisik saab maksuvabalt annetada kuni 1200 eurot aastas ja mitte rohkem kui 50% maksustatavatest tuludest. Selle eelduseks on, et annetus on tehtud tulumaksusoodustusega nimekirja kantud ühingule,” selgitas ta ning lisas, et piirmäära sisse kuuluvad ka koolituskulud, sh ka näiteks laste lasteaiatasu.
Näiteks eraisik saab maksuvabalt annetada kuni 1200 eurot aastas ja mitte rohkem kui 50% maksustatavatest tuludest.
Annetuselt saab tulumaksu tagasi muidugi vaid juhul, kui tulumaksu on riigile makstud ning eraisikuna annetust tehes tasub alati kasutada oma isikukoodi, sest siis on annetus tuludeklaratsioonil juba eeltäidetud. “Tuludeklaratsiooni esitamisel tasub annetused meelde tuletada ja vajadusel need lisada. Kui eraisik ei ole isikukoodiga annetanud, tuleb annetus ise deklaratsioonile lisada, kuid Maksu- ja Tolliamet võib küsida tõendeid,” lisas Kelgo.
Eraisikule annetuse tegemisel, näiteks jõukohase summa ülekandmisel abivajajale, tulumaksu tagasi küsida ei saa. Samuti ei saa tulumaksu tagasi annetuskastidesse pandud sularaha eest, sest see ei ole dokumentaalselt tõestatud.
Ka ettevõtete jaoks on kõige kasulikum annetada tulumaksusoodustusega nimekirja kantud ühingute kaudu, sest siis saab rakendada mõningaid maksuvabasid piirmäärasid. Piirmääraks on 3% ettevõtte palgafondist või 10% lõppenud kalendriaasta kasumist. Arvestada tuleb aga sellega, et kalendriaasta jooksul saab rakendada ainult ühte piirmäära arvutamise metoodikat ning seda ei tohi muuta ka siis, kui teise meetodi kasutamine oleks mingil hetkel soodsam.
Arvestada tuleb aga sellega, et kalendriaasta jooksul saab rakendada ainult ühte piirmäära arvutamise metoodikat ning seda ei tohi muuta ka siis, kui teise meetodi kasutamine oleks mingil hetkel soodsam.
Juhul kui rahaline annetus tehakse nimekirja kandmata juriidilisele isikule või piirmäär ületatakse, tuleb annetused maksustada tulumaksuga. Detsembris tehtavate kingituste maksumäär on 20/80 ehk siis 10 eurose kingi puhul makstakse 2,50 eurot tulumaksu, kuid jaanuaris tehtud kingituste määr on juba 22/78 ning tulumaks oleks 2,82 eurot.
Kaupade ja teenuste annetamine
Kaupade ja teenuste annetamisel kehtivad samad reeglid ehk annetada saab maksuvabalt tulumaksusoodustusega ühingutele ja piirmäära ulatuses. “Kaupu ja toitu saab piirmäärade ulatuses kinkida, kuid kaubale tuleb määrata väärtus. Seega kaubandus-, tootmis- ja toitlustusettevõte määrab ise Toidupangale või mõnele teisele heategevusorganisatsioonile tasuta üleantava kauba käibemaksuga maksustatava väärtuse,” selgitas Hedmani maksuekspert Marit Kelgo. Üldine põhimõte on, et lähtuda tuleks kinkimise hetkel kehtivast kauba turuväärtusest.
Samas näiteks vana tehnika, millel puudub ostja, oleks null väärtusega annetamine ettevõtte jaoks isegi kasulik, sest see on utiliseerimisest soodsam. Selliste olukordade puhul soovitas aga Kelgo konsulteerida ramatupidajaga.
Ettevõte võib pühade puhul teha maksuvabalt ka logoga reklaamkingitusi, kui kingitava eseme väärtus on kuni 10 eurot ilma käibemaksuta. “Kingi saajaks ei pea olema ametlik koostööpartner, kingitusi võib jagada ka niisama, kuid need peavad olema seostatavad kindla ettevõttega. Eemaldatav kaardike kommikarbil ei muuda seda reklaamkingiks,” täpsustas Kelgo. Maksustatavateks kingitusteks ei loeta ka selliseid asju, millel saaja jaoks puudub tegelik tarbimisväärtus nagu õhupallid, kaardid või tootenäidised. Kui aga kingitus tehakse töötajatele või töötajate lastele, siis need on maksustatavad erisoodustusena.
Advokaadibüroo Hedman on spetsialiseerunud äri- ja ühinguõigusele ning toetab oma kliente investeeringute kaasamisel, osanike- ja aktsionärisuhete korraldamises, tehnoloogiaõiguses, ühinemistel ja ülevõtmistel, äriühingute piiriülestel liikumistel, IT-õiguses ning andmekaitse ja intellektuaalomandi küsimustes.