Lastele kogub raha või investeerib kolmandik lastevanematest
Eesti lastevanematest kaks kolmandikku annab oma lastele taskuraha. Eraldi kogub aga oma järeltulijate tuleviku jaoks sääste märksa vähem ehk kolmandik lastevanematest, selgub Citadele panga küsitlusest.
Käesoleva aasta alguses uuris Citadele pank Eesti inimeste käest, kui paljud neist annavad oma lastele taskuraha. Selgus, et seda teeb 66 protsenti lastevanematest. Nüüd uuris Citadele lisaks, et kui paljud lastevanematest suunavad püsivalt vahendeid laste tarbeks kogumiseks, olgu siis eesmärk hariduse toetamine, esimene kodu ostmine või midagi muud.
„Küsitlusest selgus, et kui taskuraha annab ikkagi arvestatav hulk lastevanematest, siis püsivalt kogub või investeerib laste tuleviku heaks märksa väiksem arv lastevanemaid. Püsivalt paneb igakuiselt mingi summa kõrvale 33 protsenti lastevanematest ning lisaks veel 28 protsenti märkis, et kogub ainult siis, kui selleks on vabu vahendeid,“ tutvustas küsitluse tulemusi Citadele panga jaepanganduse juht Marina Hakiainen. „Ainult vabade vahendite olemasolul kogumist siiski korrapäraseks säästmiseks nimetada ei saa. Seda peaks tegema ikka mingi järjepidevusega.“
Ainult vabade vahendite olemasolul kogumist siiski korrapäraseks säästmiseks nimetada ei saa. Seda peaks tegema ikka mingi järjepidevusega.
Kõige tavapärasem kogumisele minev igakuine summa jääb 51-100 euro vahele. Nii palju kogub 12 protsenti lastevanematest, 10 protsenti eraldab lapse kogumisfondi 21-50 eurot ning võrdselt viis protsenti suudab igakuiselt koguda kuni 20 eurot või siis juba üle 100 euro.
„Tuleviku jaoks kogumisel on võtmesõnaks just järjepidevus ning võimalikult pikk aeg. Kui näiteks võtta, et suudate lapse jaoks kõrvale panna igakuiselt 75 eurot ning paigutate selle hoiusele, fondi või mujale, kus see teenib intressi näiteks keskmiselt 3,5% protsenti, siis lapse täisealiseks saamisel võiks koos olla üle 22 960 euro. Kui hoiate seda raha lihtsalt sukasääres, siis tuleks summaks 16 275 eurot,“ selgitas Hakiainen. “Samuti aitab raha hoiusele paigutamine vähendada inflatsiooni mõju, mis võib 18 aasta jooksul hammustada arvestava osa raha väärtusest,” tõi Hakiainen välja.
Tuleviku jaoks kogumisel on võtmesõnaks just järjepidevus ning võimalikult pikk aeg.