Kaitseminister Jüri Luik: Valgevene võimude suhtes tulevad Eesti poolsed sanktsioonid
«Kindlasti tulevad ka Eesti-poolsed sanktsioonid Valgevene isikute vastu, kes on osalenud vägivalla korraldamises või valimiste võltsimises,» lausus kaitseminister Jüri Luik, vahendab Pealinn.
Kaitseminister Jüri Luik erakonnast Isamaa nentis eile Postimehe otsesaates, et Eesti plaanib rakendada Valgevene võimude suhtes ka oma sanktsioone.
«Kindlasti tulevad ka Eesti-poolsed sanktsioonid Valgevene isikute vastu, kes on osalenud vägivalla korraldamises või valimiste võltsimises,» lausus ta.
Mis puudutab Euroopa Liidu poolseid sanktsioone, siis nende rakendumise aega on Luige sõnul raske prognoosida. “Seda on päris kindlalt raske öelda, sest see otsus peaks tulema septembris – nii otsustasid Euroopa Liidu liidrid. Loomulikult ei ole kahtlust, et Euroopa Liidus võivad tulla päris suured vaidlused. On riike, kes suhtuvad eri sanktsioonidesse väga skeptiliselt. Samas, kui arvestada, et Saksamaa ja Prantsusmaa toetavad sanktsioone, siis mingisugused sanktsioonid kindlasti tulevad,” ütles Luik.
Luik ei usu, et Venemaa üritab viia Valgevenesse täiendavaid sõjalisi jõude. “Valgevene olukord on mõnevõrra erinev. Venemaa ja Valge vene suhted on teistsugused. Valgevenelaste identiteet, eristatus Venemaast, on palju nõrgem, ning on selge, et need väljaastumised ja massidemonstratsioonid, mis praegu toimuvad, ei ole Venevastase iseloomuga. Pigem proovib Venemaa president seda küsimust oma vaatevinklist lahendada ehk kasutades juba Valgevene territooriumil olemasolevaid jõude. Need on kõikvõimalikud Valgevene julgeolekuüksused, eriti Valgevene KGB, mis allub mitteformaalselt, aga suhteliselt otseselt Venemaa julgeolekuteenistustele,” rääkis Luik.
Tema sõnul proovitakse praegu ära kasutada paindlikumat taktikat, võrreldes sellega, mida Aljaksandr Lukašenka alguses kasutas. “Erakordne jõhkrus keeras suure osa elanikkonnast väga selgelt Lukašenka vastu. Praegu on näha, et ühelt poolt proovitakse olla paindlikumad, aga teisalt alustas prokuratuur opositsioonijuhtide vastu kohtuasja. Neid survestatakse väga tugevalt ja paljud neist on ju piiri taga. Praegu ei näi põhjust olevat Venemaa poolt üksusi sisse saata, olgu siis «rohelisi mehikesi» või mitte,” ütles Luik.