Avaleht Nõuanded 9 NIPPI I Kuidas saab väikesest rõdust mõnusalt suvise oaasi?
9 NIPPI I Kuidas saab väikesest rõdust mõnusalt suvise oaasi?

9 NIPPI I Kuidas saab väikesest rõdust mõnusalt suvise oaasi?

Kes ei tahaks nautida suvel avara terrassi mõnusid? Paraku jääb kortermaja rõdu suurus enamasti kahe ja kuue ruutmeetri vahele ja suuremaks seda ruumi ei venita. K-rauta sisekujundaja Getrin Ruut jagab nippe, kuidas nutikalt sisustades saab väikesest rõdust lihtsalt ja soodsalt mõnusalt suvise oaasi.

Elav taimesein

Rõdu seinad on enamasti kasutamata ruum. Kui ühistu lubab, võiks otsaseinad katta näiteks laudisega ning teha seda väikeste vahedega, et seinale saaks mugavalt konksudega lillekastid ja -potid riputada. Nii saab luua roheseina, kus saab kasvatada nii lilli, maitsetaimi kui marju. Küll tuleks arvestada, et selline roheala vajab palju kastmist ega tohiks jääda kogu päevaks päikese meelevalda. Kui roheseina ei tohi või ei saa ehitada, võib otsaseina panna praktilise redelriiuli, mille külge saab samuti kinnitada lillepotid või väikesed lillekastid.

Maasikaampel lakke

Kortermaja rõdudel enamasti on lagi, mis seisab reeglina halli ja tühjana. Lae saab muuta soovi korral hubasemaks puitlaudisega, aga kui see pole lubatud, võiks kinnitada lakke konksud lille- ja marjaamplitega ning valguskettidega.

Vaip põrandale

Rõdu põrand on tihtilugu jala all külm ja ebamugav. Seda on lihtne parandada puidust terrassiplaatidega, mida saab puslena kokku panna. Rõdule sobib ka niiskuskindel ja pererahva maitsega haakuv põrandavaip.

Lillemöll

Kui päikese liikumine vähegi võimaldab, võiks rõdule paigaldada nii lillekastid kui erinevas suuruses ja eri tasapindadel paiknevad lillepotid. Lillekaste saab vastavalt soovile kinnitada kas rõdupiirde välis- kui siseküljele. Üldiselt kehtib reegel, et kui ka midagi muud enam rõdule ei mahu, siis lilli mahub ikka juurde. Selleks, et need võimalikult pikalt õitseks, tuleks valida vastavalt ilmakaartele sobivad taimed, sest mõned lilled tahavad rohkem päikest, teised rohkem varju. Eelistada võiks vähem pretensioonikaid lilli, mis on nõus kasvama ka potis, näiteks aedkannikesed, lobeeliad, begooniad, petuuniad ja pelargoonid on reeglina kindla peale minek.

Taimebarjäär

Kui rõdupiire on läbipaistev ja rõdu asub liikumisteede kõrval või teise maja vastas, tekib vajadus privaatsuse järele. Sageli kasutatakse selleks bambusmatti, aga märksa stiilsem on istutada rõdupiirde ette pottidesse või kitsasse kasti erinevas kõrguses kõrrelisi, mis kasvavad kiiresti, on ilusad ja pakuvad mõnusat varju. Kui kõrrelised ei meeldi, võib panna piirde ette pottidesse kõrgusesse kasvavaid taimi. Mõnikord piisab vaid ühest põõsast või potipuust, et end võõraste pilkude eest kaitsta.

Nutikalt väike mööbel

Kui rõdu on väike, tuleb sobiliku mööbli leidmiseks rohkem pingutada. Enamasti mahuvad kitsale rõdule klapplaud ja klapptoolid, mida saab vajadusel seina äärde kokku panna. Kui rõdu on vähemalt poolteist meetrit lai, võib ehitada ise sobiva laiusega pingi, millest saab teha patjade ja teiste tekstiilide abil rõdu otsaseina väikese diivani. Pingi asemel võib olla ka kaanega hoiukast, mille sisse saab peita kastekannu ja aiatarvikud. Täispikkuses kitsa pingi saab ehitada ka rõdupiirde äärde ja panna aknaalusesse vastasseina klapplaua. Pingi alla võib omakorda panna sobivas kõrguses kastid, mida võib kasutada asjade hoiustamiseks. Mööblit ehitades tuleks kasutada niiskuskindlaid materjale ja asjatundlikku viimistlust.

Tekstiilipidu

Diivanipadjad, pleedid, õhulised kardinad, laudlina ja vaip teevad iga ruumi hubasemaks. Kui rõdu on väike, siis kõike polegi tarvis, aga väike annus tekstiilipehmust on vajalik!

Värvide mäng

Reeglid, mis kehtivad toas, õues ei kehti. Rõdul võib sobitada kokku erinevaid värve ja stiile, näiteks eri värvi lillepotte, vana ja uut mööblit, eksootilisi tekstiile. Mida värvikirevam on rõdu, seda mõnusamat suvemeeleolu see pakub.

Boheemlaslik meeleolu

Hetkel on kõige populaarsemaks rõdutrendiks boho, kus mööbel, taimed, tekstiilid ja muud sisustuselemendid oleks justkui juhuslikult kokku sattunud. Tegelikult tuleb sellise mulje saavutamiseks muidugi tööd teha, aga see tasub end kindlasti ära.