Avaleht Nõuanded 5 nõuannet, mis aitavad valmistuda väärtuspõhiseks töövestluseks
5 nõuannet, mis aitavad valmistuda väärtuspõhiseks töövestluseks

5 nõuannet, mis aitavad valmistuda väärtuspõhiseks töövestluseks

Tavaliselt uurivad tööandjad töötajate palkamisel esmalt oskuste, pädevuste ja asjakohase kogemuse kohta. IKEA värbajad keskenduvad töötajate juures eelkõige väärtustele ja mõtteviisile.

„Kust sa energiat saad? Mida sa teeksid, kui sul oleks 10 päeva piiramatu eelarve? Milline on sinu unistuste puhkus? Need on küsimused, mida küsime, kui tahame mõista inimeste väärtusi ja mõtteviisi,“ ütleb IKEA Baltikumi inimeste ja organisatsioonikultuuri osakonna juht Laura Lustika, tunnistades, et need pole töövestlustel just tavalised küsimused. Tema sõnul iseloomustavad IKEA esimest töövestlust isiksuse tundmaõppimine, avatud arutelu ja aus dialoog.

„Esimesel kohtumisel ei jõua me üldse oskuste ja varasemate kogemusteni. Loomulikult on õigete kompetentside olemasolu oluline ja seda kõike näeme ka CV-st, kuid esimesel intervjuul oleme palju rohkem huvitatud isiksusest ja sellest, kas kandidaadi isiklikud väärtused kattuvad IKEA väärtustega. Seejärel uurime kogemuste, oskuste ja töömeetodite kohta,“ selgitas Lustika.

Väärtused saavad ilmsiks igapäevastes otsustes

Väärtused, mille järgi IKEA tegutseb, on ühtehoidmine, inimestest ja planeedist hoolimine, lihtsus, jagatud vastutus, kuluteadlikkus jne. Kui töötajad ja ettevõte jagavad samu väärtusi, aitab see teha paremaid strateegilisi otsuseid, saavutada järjekindlalt ärieesmärke ja inspireerida töötajaid nende tööülesannete täitmisel. Väärtused saavad ilmsiks igapäevastes otsustes ning aitavad suunata ettevõtet ja selle inimesi ka ebakindlates oludes.

„Me kõik teame, et kasutame otsuste tegemisel oma kõhutunnet ja mõistust, kuid IKEA lähtub ka kolmandast mõõtmest: südamest ja väärtustest. Need on tulevikku silmas pidades kompassiks, mis aitavad meil seista selle eest, kes me oleme ja kelleks saada tahame. Seepärast on mulle ja kogu meeskonnale oluline tajuda ka meie kandidaatide sisemist kompassi,“ selgitas Lustika. Tema sõnul aitab samade väärtuste jagamine kolleegidega kaasa parematele äritulemustele, töötajate kaasatusele ja isegi klientide kogemusele.

Eesti töötajate väärtused on austus, stabiilsus, avatus ja sõbralik õhkkond

Lustika sõnul ei arutle inimesed tihti väärtuste üle, veelgi vähem tööga seoses. Seetõttu ongi need töövestlustel peidetud erinevatesse eluolukordadesse, et näha, kuidas kandidaadid nendes situatsioonides käituvad.

„Noorem põlvkond on tavaliselt kaalutlevam – neil on lihtne rääkida endast, mis neid ajendab ja inspireerib ning millised on nende väärtused. Vanematel kandidaatidel on kergem rääkida oma kogemustest ja oskustest. Meid on aga koolitatud märkama väärtusi ka kõige lihtsamates lugudes elust enesest,“ lausus Lustika. Tema sõnul on väärtused, mida töötajad Eestis tööandjate juures otsivad, austus, stabiilsus, avatus ja sõbralik õhkkond.

Lustika märkis, et enamik kandidaate peab seda lähenemist ainulaadseks. „Mäletan enda töövestlust mitu aastat tagasi, kui IKEA-sse kandideerisin. See oli sõbralik arutelu minust, minu iseloomust, minu kirgedest ja minu inspiratsioonidest. See tundus täiesti erinev sellest, millega ma harjunud olin. Saame oma kandidaatidelt nüüd samasugust tagasisidet,“ ütles Lustika. Väärtuste jagamisele ja võrdlemisele järgneb põhjalik arutelu oskustest ning visioonist ülesannete ja ametikoha osas, millele see inimene kandideerib.

Nõuanded, mis aitavad valmistuda väärtuspõhiseks töövestluseks

  • Mõtle enne vestlust enda peale – kus tunned end kõige paremini, mis sind motiveerib, mis sulle energiat annab? See võimaldab sul ennast järjekindlalt väljendada.
  • Ära loe oma CV-d uuesti ette – inimeste ja organisatsioonikultuuri osakonna töötajad tutvusid sellega enne sinuga kohtumist. Keskendu oma saavutustele, inspiratsioonile ja tööle, mis sulle meeldis ja mille üle sa uhkust tunned. See ütleb sinu kui spetsialisti ja kolleegi kohta rohkem ning näitab, mille suhtes sa kirglik oled.
  • Ole aus ja avatud. IKEA töövestlus on dialoog, nii et anna omapoolne panus. Vaikne ja suletud olek näitab pinget ja stressi. Pea alati meeles, et vestluse läbiviijate eesmärk on sind tundma õppida, mõista sinu tugevusi ja ajendeid – nad ei ole seal selleks, et sind läbi kukutada.
  • Õigeaegne saabumine ja hea ettevalmistus aitavad stressi vähendada. Saabu töövestlusele viis minutit varem ja hinga sügavalt sisse, et end maha rahustada. Mõtle asjad eelnevalt läbi ja vii ennast veebisaidil kurssi ettevõtte tegevusega. Kui vestlus toimub veebis, veendu, et kõik tehnilised lahendused töötavad hästi.
  • Ole valmis lihtsaks ja sõbralikuks tooniks. „Meil pole vaja riietusega silma paista. Kõik IKEA töötajad – tegevdirektor, laotöötajad, koristajad, kontoritöötajad ja teised – kannavad töövorme, nii et korrastatud välimusest piisab,“ sõnab Lustika.