Avaleht Ole teadlik 5 MÜÜTI! 5 iganenud müüti suitsetamisest
5 MÜÜTI! 5 iganenud müüti suitsetamisest

5 MÜÜTI! 5 iganenud müüti suitsetamisest

suitsetamineSuitsetamise kohta levib mitmeid müüte. Toome lugejateni Tark Vanem portaali abil levinud viis iganenud müüti.

1. E-sigaret ei ole tervisele nii ohtlik, nagu tavasigaret

E-sigarettide ohutust kinnitavad objektiivsed andmed puuduvad, sest nende kohta ei ole pikaajalisi uuringuid ja selle mõju tervisele ei olegi tänapäeval täpselt teada. Just see võib olla ka põhjuseks, miks e-sigarette peetakse ohutumaks. Kuna e-sigaretil ei ole ka filtrit, tõmmatakse kogu keemia endale otse kopsu. Lisaks ei ole tõestatud, et väljahingatav keemiat täis “veeaur” teistele ruumis viibivatele inimestele ohutu on.

2. E-sigaret aitab suitsetamisest loobuda

E-sigareti kasutamine võib tekitada samamoodi harjumuskäitumist ning see on lihtsalt teistsugune suitsetamine, mis on tervisele kahjulik. Pigem on e-sigaret populaarsust kogunud, sest ruumides ei ole lubatud suitsetada. Kuna nikotiiniga e-sigareti vedelike müümine on seadusega keelatud, levivad ka nn. põrandaalused tooted, mis tulevad peamiselt Hiinast ning mille koostisosade mõju tervisele ei ole teada. Tööstuslikult toodetud nikotiini puhul on tegemist äärmiselt mürgise ainega!

3. Passiivne suitsetamine ei ole nii kahjulik, kui tavaline suitsetamine

Suits, mida sa silmaga ei näe, aga ninaga tunned, on kordi kahjulikum, sest suitsetajal on suus filter, aga kõrvalseisjat ei kaitse sissehingatava mürgise tossu eest miski. Eriti tugevalt mõjutab passiivne suitsetamine lapsi, kelle organism ja immuunsus on täiskasvanute omast vastuvõtlikumad ning kellel ei pruugi olla võimalik suitsust eemale minna. Vanemana on oluline meeles pidada, et siseruumides ja autos suitsetamine on lapse tervisele väga ohtlikud, sest mürgine aur ladestub ka mööblisse ja autoistmetesse.

4. Mokatubakas aitab paremini keskenduda

Vastupidi, mokatubakas ehk snus tekitab suuremat sõltuvust kui suitsetamine, kuna nikotiinitase organismis on ühtlasem. Mokatubakas kahjustab kesknärvisüsteemi, kutsudes esile uimastava toime ja ärevushäired, tähelepanu- ning keskendumisraskusi. Lisaks tekitab see tavasigaretist 2-4 korda kiiremini nikotiinisõltuvuse, tekitab igemehaigusi- ja põletikke ning hammaste lagunemist. Mokatubakas sisaldab 2-2,5 korda rohkem nikotiini kui sigaretid, ligi 2000 keemilist ühendit ja paarkümmend vähki tekitavat ainet.

5. Vesipiibu tegemine on süütu ajaviide, mitte suitsetamine

Vesipiibus kasutatav tubakas sisaldab nikotiini, mis tekitab kergesti sõltuvust. Tegelikult võib ühe tavalise tunniajase vesipiibuseansi ajal sisse tõmmata enam kui 100 korda rohkem mürgist suitsu kui ühe tavalise sigaretiga. Eestis peetakse vesipiibu tõmbamist tihti nii süütuks ajaviiteks, et paljud vanemad aktsepteerivad selle tõmbamist isegi laste ja noorte puhul. Tegelikkuses ei ole vesipiibu suitsetamine pelgalt seltskondlik ajaviide, vaid see tekitab nikotiinisõltuvuse ja suurendab riski hakata sigarettide suitsetajaks. Vesipiibus olev vesi ei püüa paljusid kahjulikke aineid kinni ja isegi pärast veefiltri läbimist sisaldab suits suurel osal toksilisi aineid. Vesipiibu huuliku jagamine mitme suitsetaja vahel sisaldab riski haigestuda nakkushaigustesse, nagu C-hepatiit, huuleohatis, hingamisteede viirused, tuberkuloos, maksapõletik. jt.

Allikas: Tark Vanem 

 

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga