1. Avaleht
  2. Kampaania
  3. 1 701 892 Euroopa Liidu kodanikku nõuavad karusloomakasvatuse ja -kaubanduse lõpetamist
1 701 892 Euroopa Liidu kodanikku nõuavad karusloomakasvatuse ja -kaubanduse lõpetamist

1 701 892 Euroopa Liidu kodanikku nõuavad karusloomakasvatuse ja -kaubanduse lõpetamist

Eelmisel aastal tuli üle 80 loomakaitseorganisatsiooni üle Euroopa ja mujalt maailmast kokku, et kaotada karusloomafarmid tervest Euroopa Liidust. Kampaaniat toetas üle 1,7 miljoni Euroopa kodaniku, sh 6219 Eesti kodanikku.

Aasta 2022 mais kuulutati välja Euroopa kodanikualgatus “Karusnahavaba Euroopa” ehk “Fur Free Europe”, mis kutsub Euroopa Liitu üles keelama loomade pidamist ja surmamist ainult või peamiselt karusnaha tootmise eesmärgil ning kasvandustest pärit karusnaha ja seda sisaldavate toodetega kauplemist Euroopa Liidus. Eestis juhtis kampaaniat loomade eestkoste organisatsioon Loomus.

“Meil on äärmiselt hea meel, et nii paljud inimesed ja organisatsioonid algatust toetavad,” rõõmustas Loomuse juhatuse liige Anu Tensing. “Samas ei ole see üllatav, sest sellest, et karusloomatööstus on väga julm ja kuulub minevikku, on räägitud juba aastaid. Viimane aeg on see lõpetada Euroopas ja järgmisena ülejäänud maailmas.”

Allkirju koguti 18. maist 2022 kuni 1. märtsini 2023. Järgmine etapp on allkirjade valideerimine, mille korraldab iga riigi vastutav riigiasutus, mille järel lähevad allkirjad Euroopa Komisjonile, kellel on kohustus kodanike soovile reageerida. Enamasti kestavad Euroopa kodanikualgatused terve aasta. Ent praegu on loomade heaolu käsitlevad õigusaktid Euroopa Liidus läbivaatamisel, mistõttu lõpetati allkirjade kogumine varem, et oleks võimalus neid õigusakte mõjutada. Selleks, et Euroopa kodanikualgatus oleks edukas, peab kokku saama vähemalt miljon valideeritud allkirja ning vähemalt seitse riiki peab ületama oma künnise. Künnise ületas seekord 21 Euroopa Liidu riiki, sh Eesti.

Kogu karusnahatööstus on alates 2014. aastast olnud küll languses, ent siiski tapetakse karusnaha saamise eesmärgil Euroopas miljoneid loomi. Seejuures on Euroopast suurem karusnahatootja vaid Hiina. Karusloomakasvatus on keelatud 19 Euroopa riigis, millest 14 on EL-i liikmesriigid. Nende hulka kuuluvad Austria, Belgia, Bosnia ja Hertsegoviina, Eesti, Holland, Horvaatia, Iirimaa, Itaalia, Luksemburg, Läti, Malta, Norra, Prantsusmaa, Põhja-Makedoonia, Serbia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi Vabariik ja Ühendkuningriik. Poliitilised arutelud keelustamise üle on käimas Rumeenias, Leedus ja Poolas.

Karusnaha müük on seaduslik kogu Euroopas, ent Iisraelist sai 2021. aastal esimene riik maailmas, mis keelustas karusnaha müügi. Ameerika Ühendriikides on teatud linnad ja osariigid kehtestanud oma keelud, sealhulgas California, Connecticut, Hawaii, Massachusetts, New York City, Oregon ja Rhode Island.

Head Uudised GoodNews