1. Avaleht
  2. Nõuanded
  3. Vimkaga jõulusöögid: kokk annab nõu, kuidas klassikalist jõululauda põnevamaks muuta
Vimkaga jõulusöögid: kokk annab nõu, kuidas klassikalist jõululauda põnevamaks muuta

Vimkaga jõulusöögid: kokk annab nõu, kuidas klassikalist jõululauda põnevamaks muuta

Jõulud on traditsioonide aeg, kuid klassikaline jõululaud võib muutuda aasta-aastalt rutiinseks. Maxima peakokk Rauno Saar soovitab jõulumaitseid rikastada ja lisada uusi nüansse, et pidulaud saaks uue hingamise. Ta jagab inspiratsiooniks ideid, kuidas klassikaliseid jõulumaitseid moderniseerida ja juba tuttavad road põnevaks muuta.

„Eestlased hindavad traditsioonilisi jõulumaitseid ning on truud oma klassikalistele lemmikutele, nagu seapraad ja hapukapsas, kuid klassikalise peolaua kõrvale on üha enam põhjust otsida ka kergemaid ja uuenduslikke alternatiive,“ sõnas Rauno Saar. „Siiski saab öelda, et paljud eestlased on truud oma klassikalistele lemmikutele – näiteks müüakse jõuluperioodil Maximas kartuli-vorstisalatit lausa 500 kilo päevas.

Rauno Saar

Alternatiiv seapraele: kala ja mereannid

Jõululaua staar on Saare sõnul sageli klassikaline sealiha, kuid mereannid pakuvad kergemat ja huvitavamat alternatiivi. „Näiteks võiks seapraele või ahjukanale vahelduseks pakkuda näiteks ahjulõhe või forelli. Imelihtne on seda valmistada lihtsalt soola, pipra, sidrunimahla ja värske tilliga, kuid huvitavama nüansi annab, kui katta lõhe või forell õhukese mee-sinepikattega ja küpsetada ahjus vastavalt kala paksusele 180 kraadi juures 15–25 minutit,“ soovitab Saar. Valge kala puhul, nagu tursk või koha, võiks kasutada ürte, sidrunit ja küüslauku ning küpsetada hoopis fooliumis, et kala jääks mahlane.

Foto: Freepik

Saare sõnul võiksid tõelised gurmaanid jõululaual pakkuda hoopis mereande. „Sinimerekarpe saab valmistada lihtsas valge veini ja küüslauguga kastmes, lisades lõpuks veidi koort. Ka krevetid sobivad suurepäraselt jõululauale või eelroaks, praadides neid kiirelt pannil küüslaugu ja tšilliga,“ soovitab Saar.

Jõuluporteriga hautatud kapsas

Traditsiooniline hapukapsas on paljudele asendamatu, kuid koka nipiga saab ka sellest luua midagi erilist. „Proovige kapsast hautada tumeda jõuluporteriga, lisades ka mett ja sinepit Tulemuseks on rikkalik ja maitsekas lisand klassikalise seaprae või ahjukana kõrvale,“ tõi Saar välja.

Proovige kapsast hautada tumeda jõuluporteriga, lisades ka mett ja sinepit Tulemuseks on rikkalik ja maitsekas lisand klassikalise seaprae või ahjukana kõrvale.

Pasteedi asemel suitsukalamääre

Klassikalise pasteedi asemel võib jõululaual pakkuda hoopis suitsukalamääret, mis Maxima peakoka sõnul valmib kiiresti ning mida on hea serveerida näiteks musta leivaga. “Selle valmistamiseks purustage suitsukala, tursk või haug, ja segage see toorjuustu, hapukoore, punase sibula, sidrunimahla, hakitud tilli ning muu maitserohelise ja soolaga-pipraga,” lausus kokk.

Selle valmistamiseks purustage suitsukala, tursk või haug, ja segage see toorjuustu, hapukoore, punase sibula, sidrunimahla, hakitud tilli ning muu maitserohelise ja soolaga-pipraga.

Samuti soovitab ta peolaua rikastamiseks valmistada kaaviari või kalamarjaga munamääret: „Klassikalise munavõi tegemiseks purustage keedetud munad kahvliga, segage juurde või, sool, murulauk ja petersell ning lisage kalamarja või kaaviarit, mis lisab roale pidulikkust ning sobib ideaalselt ka aastavahetuse peolauale.”

Vimkaga kõrvitsasalat teeb jõululaua värviliseks

Kartulisalat ja rosolje on Saare sõnul eestlaste jõululaua asendamatu klassika, kuid kokandushuvilistele soovitab ta valmistada uutmoodi kasukat. “Asendades klassikalises kasuka retsepti heeringa suitsulõhe või forelliga, pakub see samuti alternatiivi juba tuntud maitsetele.

Foto: Freepik

Värvilise peolaua loomiseks soovitab peakokk lisada marineeritud kõrvitsale uusi maitseid. “Paljud valmistavad marineeritud kõrvitsat ka ise, kuid seda leidub ka igas toidupoes. Selle erilisemaks muutmiseks sega kõrvitsale hulka peterselli, koriandrit või piparmünti, samuti granaatõunaseemneid, mis annab tuttavale maitsele täiesti uue mõõtme,“ ütleb ta.

Pokaalimagustoit jõulumaitsetega

Piparkoogid ja mandariinid on jõulude klassika, kuid magustoiduks on lihtne valmistada ka jõulumaitsetest midagi erilisemat. „Näiteks saab lihtsa pokaalimagustoidu valmistada toorjuustukreemist ja jõuluhõngulistest küpsistest. Selle jaoks segage toorjuust veidikese suhkru ja vahukoorega ning lisage vaheldumisi purustatud piparkooke, õhukesi õunaviile ja kaneeli. Samuti võib lisada ka mõnda kodusolevat punast moosi,“ soovitab Saar.

Glögi kodustest koostisosadest

Poest ostetud glögi asemel saab koka sõnul valmistada lihtsa vaevaga hõõgveini ka ise. “Selleks kasutage soodsat punast veini, lisage sinna suhkrut, kaneelikoort, tähtaniisi, apelsini ja ingverit. Magusust saab suhkruga reguleerida täpselt oma maitse järgi. Soovi korral võib lisada ka sortsu brändit või rummi, et saada glögile täidlasem maitse,” õpetas saar. Ta soovitas isetehtud glögi serveerida pähklite, rosinate ning apelsiniviiluga.

Joanna Koovit Head sõnad on inimese hingele tõeline palsam. Uudiseid on igasuguseid, aga head on just need, mis panevad silma särama, annavad lootust ning kannavad sind julgelt edasi – teades, et headus on päriselt maailmas olemas! Hea sõna muudab maailma.