
VIDEO I Kuidas parandada suhtlemist ja luua tugevamaid suhteid meeskonnas?
Iga päev suhtleme erinevate inimestega – kolleegide, juhtide, klientide ja partneritega. Mõne inimesega sujub suhtlus iseenesest, teised aga tunduvad keerulisemad ja nõuavad rohkem energiat. Samuti tuleb vahel ette olukordi, kus ka ise tunneme, et ei oska teatud olukordades või suhetes kõige paremini toime tulla. Kuidas leida tasakaal enda ja teiste vahel, et suhted oleksid sujuvad ja koostöö tulemuslik?
Sarjas „Meeskonna edu võti – kuidas luua tugevat, ühtset ja tulemuslikku tiimi?“ selgitab KoostööKunstiKool Belbin Eesti juht ning juhtimis- ja meeskonnatreener Mats Soomre, kuidas paremini mõista nii ennast kui ka teisi, et vältida konflikte, luua tugevamaid sidemeid ja saavutada paremaid tulemusi nii tööl kui ka elus. Mida me saame teha, et tulla paremini toime nii enda kui ka teistega? Kuidas tagada, et suhted ja koostöö sujuksid ladusamalt?

Foto: GoodNews, Evelin Kruus
Praktilised sammud, mis aitavad paremini suhelda ja koostööd teha:
Kuula enne, kui reageerid
„Suurim viga, mida me teeme, on see, et me lükkame ideed ja arvamused tagasi enne, kui oleme neid põhjalikult kaalunud,“ ütleb Soomre. Inimesed kipuvad kuulama mitte selleks, et teist mõista, vaid selleks, et vastata. See viib sageli selleni, et meeskonnas tekivad arusaamatused ja konfliktid. „Kui me võtame hetke, et tõesti kuulata ja mõista, mida teine inimene öelda tahab, siis avardub ka meie enda perspektiiv ja koostöö muutub sujuvamaks.“
„Vaidlemine lahenduste leidmise nimel on kasulik – kuid kui eesmärk on lihtsalt võita, kaotavad mõlemad pooled,“ märgib Soomre. Tõhus meeskonnatöö ei tähenda, et kõik oleksid alati ühel meelel, vaid seda, et suudetakse eriarvamusi konstruktiivselt arutada. „Kui meeskonnas on avatud arutelukultuur, siis otsused sünnivad paremini läbimõeldult ja inimesed tunnevad, et nende arvamust hinnatakse.“ Vältida tuleks emotsionaalseid ja isiklikke konflikte ning keskenduda lahendustele, mis aitavad kogu meeskonnal edasi liikuda.

Mõista, et inimesed on erinevad
„Kui me võtame arvesse, et erinevad inimesed reageerivad olukordadele erinevalt, on võimalik leida ühine keel ja koostöö sujub paremini,“ ütleb Soomre. Meeskonnas on alati erinevaid isiksusi – mõned inimesed on väga analüütilised ja ettevaatlikud, teised aga optimistlikud ja riskialtid. Selle asemel, et eeldada, et kõik peaksid mõtlema samamoodi nagu meie, tasub võtta aega ja õppida, kuidas erinevad inimesed otsuseid langetavad ja töötavad. „Kui meeskond õpib üksteise eripärasid aktsepteerima ja ära kasutama, muutub koostöö palju efektiivsemaks ja tulemuslikumaks.“