1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. VIDEO I Anu Tähemaa EHRS Summitil: kuidas juhtida meeskonda nagu orkestrit?
VIDEO I Anu Tähemaa EHRS Summitil: kuidas juhtida meeskonda nagu orkestrit?

VIDEO I Anu Tähemaa EHRS Summitil: kuidas juhtida meeskonda nagu orkestrit?

18. veebruaril 2025 toimunud EHRS Summit: Mina. Äri. Inimesed. tõi kokku personalijuhtimise spetsialistid ja huvilised, pakkudes uusi vaatenurki ja praktilisi tööriistu. Üheks esinejaks oli rahvusvahelise Silver taseme inspiratsioonikõneleja ja kõnetreener ning Grand Slam finalist Anu Tähemaa, kelle energiline ja kaasahaarav ettekanne eristus interaktiivsete harjutuste ja trummiseansi poolest. Ta selgitas, et juht on kui dirigent, kelle roll on panna meeskond ühtselt koos töötama.

Juht on kui dirigent, kelle roll on panna meeskond ühtselt koos töötama.

Lava ja publik – dünaamiline koosmõju

Esimese asjana pani Tähemaa publiku püsti ja tegi nendega läbi lihtsad liikumis- ja tähelepanuharjutused, et suunata nende fookus hetkele. See ei olnud pelgalt meelelahutus, vaid illustratsioon sellest, kuidas füüsiline kohalolu ja keskendumine on olulised ka tööelus. Kui inimesed on liiga kaua passiivses rollis, hajub tähelepanu ning efektiivne suhtlus kannatab.

Kui inimesed on liiga kaua passiivses rollis, hajub tähelepanu ning efektiivne suhtlus kannatab.

Anu Tähemaa. Foto: GoodNews, Karen Härms

Rütmiharjutuste kaudu demonstreeris Tähemaa, kuidas ühise takti hoidmine ja teineteise kuulamine on vajalikud mitte ainult muusikas, vaid ka tööprotsessides. Kui keegi tempos maha jääb või tegutseb omasoodu, muutub üldine kõla segaseks – täpselt nagu töökeskkonnas, kus halvasti juhitud kommunikatsioon põhjustab arusaamatusi ja ebatõhusust.

Halvasti juhitud kommunikatsioon põhjustab arusaamatusi ja ebatõhusust.

Anu Tähemaa. Foto: GoodNews, Karen Härms

Juht kui dirigent – kuidas panna meeskond ühtselt töötama?

Oma ettekandes sidus Tähemaa juhtimise muusikamaailmaga. Tema sõnul on eduka organisatsiooni ja toimiva orkestri vahel palju sarnasusi: mõlemas peab olema selge juhtimine, kõik osalised peavad tundma oma rolli ja igaüks peab panustama tervikusse. Kui üks pill mängib teisest valjemini või keegi ei kuula dirigenti, laguneb kooslus laiali. Sama kehtib ka äris – kui puudub selge kommunikatsioon ja ühine suund, kannatab lõpptulemus.

Üks Tähemaa olulisemaid sõnumeid oli juhi roll atmosfääri loomisel. Ta rõhutas, et juht peab andma oma inimestele piisavalt ruumi arvamuse avaldamiseks ja loovaks panustamiseks. Tema enda kogemus muusikaõpingutest andis sellele teemale isikliku mõõtme – ta meenutas aega, kui talle öeldi, et tal on “kole hääl” ning see kriitika jättis temasse sügava jälje. See kogemus õpetas talle, kui oluline on, et juhid toetaksid oma inimesi ja looksid keskkonna, kus kõik julgevad rääkida ja kaasa mõelda.

Juht peab andma oma inimestele piisavalt ruumi arvamuse avaldamiseks ja loovaks panustamiseks.

Paljud personalijuhtimise eksperdid on täheldanud, et suur osa probleemidest organisatsioonides tekib just selle tõttu, et inimesed ei julge oma mõtteid ja ideid välja öelda. Tähemaa esitas publikule küsimuse: kas sina oled juht, kelle meeskonnas kõik liikmed julgevad oma häält kasutada?

Anu Tähemaa. Foto: GoodNews, Karen Härms

Praktilised õppetunnid ja ülesanded osalejatele

Lisaks teoreetilistele aruteludele said osalejad ka reaalselt läbi proovida, kuidas meeskonnatöö ja kommunikatsioon praktikas toimivad.

Näiteks kutsus Tähemaa lavale kümme vabatahtlikku, kes pidid trummide abil koos rütmi looma. See harjutus illustreeris, kuidas üksikisikute tegevus mõjutab suuremat tervikut ning kuidas juhil on võtmeroll ühtsuse loomisel.

Anu Tähemaa. Foto: GoodNews, Karen Härms

Lisaks muusikalistele harjutustele andis ta osalejatele ka küsimusi, mida nad said kasutada võrgustumiseks ja oma tööalase arengu suunamiseks. Need küsimused olid:

  • Mis on olnud täna kõige huvitavam mõte, mida sa oled kuulnud?
  • Millise idee sa tahaksid oma töös rakendada?
  • Millisele küsimusele otsid hetkel vastust?

Küsimuste eesmärk oli aidata inimestel fookust hoida ning oma õpitut paremini mõtestada. Personalijuhtimise maailmas, kus tihti keskendutakse protsessidele ja formaalsustele, tuletas Tähemaa meelde, et tõeline areng toimub siis, kui inimesed võtavad aega mõtlemiseks, suhtlemiseks ja uute vaatenurkade otsimiseks.

Tõeline areng toimub siis, kui inimesed võtavad aega mõtlemiseks, suhtlemiseks ja uute vaatenurkade otsimiseks.

GALERII: GOODNEWS, KAREN HÄRMS