Uusaastalubadused – kuidas päriselt, nüüd ja alati positiivseid muutuseid ellu viia
Aastavahetus on aeg, mil paljud koostavad nimekirju, mida uuel aastal oma elus teisiti teha. Ehkki uusaastalubadused tunduvad suurepärase võimalusena värske lehe pööramiseks, näitab statistika, et enamik neist unustatakse juba mõne kuu pärast. Näiteks on leitud, et kuu peale aastavahetust hoiavad lubadustest kinni keskmiselt vaid 55% inimestest. Tihti takistavad edu just need viis levinud müüti. Mõistes aga inimkäitumise eripärasid, on võimalik oma uusaastalubadused päriselt täide viia.
Me teame alati täpselt, mida tuleb muuta
Selle asemel, et keskenduda ainult sellele, mida muuta, mõtle, miks sa muutust vajad. Näiteks otsustad seada eesmärgiks varakult ärkamise, sest usud, et see muudab sind produktiivsemaks. Kuid miks sa tunned, et produktiivsus vajab parandamist? Kas tunned, et ei jõua oma igapäevaseid ülesandeid tehtud? Või loodad, et vara ärgates on rohkem aega hobide jaoks? Kui sa ei tea soovi juurpõhjust, võib varajane ärkamine viia hoopis unepuuduseni ja süvendada stressi.
Selle asemel, et keskenduda ainult sellele, mida muuta, mõtle, miks sa muutust vajad.
Tasub mõelda, kas probleemiks on ajapuudus või hoopis kehv aja planeerimine. Abiks tuleb see, kui küsida endalt, mida soovid saavutada ning alles siis loo eesmärgid, mis just neid vajadusi toetavad. Seejuures on oluline veenduda, et lubadus sulle päriselt korda läheks. Kui teha lubadusi, sest need on populaarsed, puudub lubadusega emotsionaalne side ja motivatsioon on kerge kaduma.
Suured ja üldised eesmärgid on paremad kui väikesed
Suured plaanid võivad olla inspireerivad, kuid tihti tekitavad need ülekoormust, sest korraga on tarvis saavutada liiga palju. Näiteks lubadus teha iga päev intensiivselt trenni, võib kiiresti osutuda ebarealistlikuks, eriti kui muid aspekte elukorralduses ei muudeta. Seetõttu tasub alustada trenni tegemist 30-minutilistest jalutuskäikudest. Kui aga oled aastaid üritanud suitsetamisest loobuda, et endale vähem kahju teha, ent see pole edukalt õnnestunud, võib lahenduseks olla tervist vähem kahjustava alternatiivi leidmine. Võid kaaluda sigarettide asendamist näiteks kuumutatava tubaka või nikotiinipatjadega, mis ei põle ja seega eraldavad vähem kahjulikke aineid. Väikesed võidud ja muutused argielus hoiavad motivatsiooni ning aja jooksul muutuvad pisikesed muutused suuremateks saavutusteks.
Väikesed võidud ja muutused argielus hoiavad motivatsiooni ning aja jooksul muutuvad pisikesed muutused suuremateks saavutusteks.
Väikese muudatuste tegemine on lihtne
Iga muutus, isegi näiliselt väike, nõuab pühendumist ja aega. Harjumuse kujunemine võib võtta vähemalt kolm kuud, mille jooksul tuleb sageli midagi ohverdada. Näiteks lugemise jaoks aja leidmine võib tähendada vähem sotsiaalmeedia tarbimist või lühemaid õhtuid televiisori ees. Samuti võib esialgne motivatsioon kiirelt kaduda, kui tulemused ei ole kohe nähtavad. Just sel hetkel on oluline säilitada sihikindlus ja keskenduda väikestele edusammudele. Edu võti on valmisolek kohandada oma päevakava ning teha muudatused oma elustiili loomulikuks osaks.
Uue aasta alguses muutud täielikult
Uus aasta võib pakkuda võimalust värskeks alguseks, kuid ootused täiesti uue mina osas on tihti ebarealistlikud. Üritades kõiki eesmärke korraga saavutada, võib koormus muutuda liiga suureks ja põhjustada kiiresti motivatsiooni kadumist. Selle asemel alusta ühest muutusest – lase sellel saada osaks rutiinist ja alles seejärel liigu järgmise eesmärgi juurde. Näiteks, kui sinu eesmärk on tervislikum elustiil, keskendu alguses ainult regulaarsele liikumisele ning seejärel tee muutusi toitumisharjumustes. Meenuta, et püsivad muutused võtavad aega ja iga väike edasiminek on samm lähemale sinu soovitud tulemusele.
Üritades kõiki eesmärke korraga saavutada, võib koormus muutuda liiga suureks ja põhjustada kiiresti motivatsiooni kadumist.
Uusaastalubadusi ei pea kirja panema
Kirjalikult koostatud eesmärgid on efektiivsemad. Need aitavad täpsustada, mida sa tahad saavutada, miks see oluline on ja kuidas seda teha. Kirjutatud plaaniga saad jälgida edusamme ja kaasata vajadusel teisi, kes sind toetavad. Näiteks, kui soovid olla õnnelikum, defineeri, mida see sinu jaoks tähendab – kas uue hobi leidmine, rohkem sõpradega kohtumine või suurem füüsiline aktiivsus. Kirjalike eesmärkide abil on kergem rajal püsida ka siis, kui motivatsioon ajutiselt langeb. Lisaks annab eesmärkide läbimõeldud kirjapanemine võimaluse neile hiljem tagasi vaadata ja hinnata, mis toimis ja mida võiks tulevikus teisiti teha. Lubadusi kirja pannes hoia meeles, et need oleksid konkreetsed ja positiivse tooniga.
Uusaastalubadused pole ainult ideaalide poole püüdlemine, vaid võimalus luua teadlikke ja järkjärgulisi muutusi, mis sobituvad igapäevaellu. Kui väldid levinud müüte ja keskendud praktilistele lahendustele, võib uus aasta kaasa tuua märkimisväärseid saavutusi. Muutused algavad väikestest sammudest – kõige tähtsam on lihtsalt alustada.