Tunne oma õigusi töösuhetega seotud ohtude vältimiseks
Tööinspektsiooni teavituskampaania “Märka ohu märke” kutsub kõiki töötajaid ja töösuhtesse astujaid üles märkama tööle kandideerimise protsessis esinevaid ohumärke, mis võivad seada töötaja ebainimlikesse või seadusevastastesse töötingimustesse. Eriti tähelepanelikult tuleb end õiguste ja nõuetega kurssi viia välismaale tööle asudes.
Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Janis Miilitsa sõnul võib just teadmatus viia olukordadeni, kus töötajat kasutakse tööalaselt ära. „Palju esineb ebaseaduslikke juhtumeid nii Eestis kui ka välismaal. Enimlevinud on olukorrad, kus tööandja venitab töötasu maksmisega või pakub ebainimlikke töö- ja elamistingimusi. Seejuures on sagedased ka ähvardamised töötasu maksmata jätmisega või illegaalsete välismaiste töötajate hirmutamine võimudele väljaandmisega,” selgitab Miilits.
Tööinspektsiooni eesmärk on tõsta töötajate teadlikkust nende õigustest ja võimalikest ohtudest töökeskkonnas, nii riigisiseselt kui ka välismaal töötades. Üheks oluliseks abivahendiks tööalase teabe leidmisel on Tööelu portaal, mis annab ülevaate töötajate õigustest ja kohustustest ning selgitab tööandjate vastutust. Samuti leiab sealt infot tööohutuse ja -tervishoiu kohta ning saab tutvuda töölepingu näidistega ja töötaja õiguste kaitsega seotud seadustega.
„Soovin, et inimesed tunneksid end turvaliselt ning oleksid valmis sekkuma, kui nad märkavad töösuhetega seotud ebatavalist või kahtlast tegevust,” tõdeb Miilits. „Korraldame teavituskampaaniaid, infopäevi ja koolitusi, kus tutvustame töötajatele nende õigusi, tööohutuse ja -tervishoiu põhimõtteid ning inimkaubanduse ennetamist”.
Kui märkad töösuhetega seotud ohte ning võimalikke inimkaubanduse ja muude kuritegelike tegevuste ohumärke, pöördu kindlasti Tööinspektsiooni poole.